Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radiowe włączanie komputera

Setesh 23 Maj 2009 21:17 2587 19
  • #1 23 Maj 2009 21:17
    Setesh
    Poziom 10  

Witam.

Przyszedł mi do głowy pomysł podczas zabawy w modernizację obudowy komputerowej ale po przeczytaniu kilku postów na elektrodzie nie wiem już czy to łatwe (i ogólnie czy możliwe)

A mianowicie...

Chciałbym w obudowie komputerowej umieścić odbiornik radiowy który włączał by mi przycisk POWER i RESET - tak aby nie było go fizycznie na wierzchu obudowy. Komputer byłby włączany poprzez jeden sygnał a resetowany poprzez drugi.

Ponieważ na elektronice nie znam się najlepiej (trochę tam kombinowałem kiedyś) to postanowiłem wykorzystać gotowe mechanizmy. Znalazłem w reklamówce z marketu Kaufland motorówkę za ~30 zł sterowaną radiowo (do 15 metrów) mającą na pilocie 2 wajchy - przypuszczam że prawo/lewo i gaz/hamulec. chciałem to wykorzystać jakoś ale sposób teraz trochę mi nie pasuje - a mianowicie silniczki miały by mieć dołożone kawałki materiału które po włączeniu zasilania (po sygnale) nacisneły by na przycisk powodując włączenie lub zresetowanie komputera.

Problem okazał się następujący - silniczek takowy w chwili naciśnięcia nie kręciłby się dalej bo dodatkowy materiał by to blokował a to oznacza że zaczął by się smażyć i w związku z tym postanowiłem się zapytać kogoś z was czy znacie jakiś inny sposób aby takowy mechanizm wykonać bo bardzo mi na tym zależy a nie wiem jak to zrobić obecnie (to znaczy wiem ale za jakiś czas spalą się silniczki z motorówki).

Będę BARDZO wdzięczny za pomoc i to czego nie powinienem oczekiwać od was a mianowicie za gotowy projekt - sam nie wymyślę tego inaczej jak opisałem :(

Jakby co to od razu przepraszam za to że niby idę na łatwiznę - na początek będę wdzięczny za pomoc w modernizacji motorówki :(

Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

A mam takie pytanie - jak wykonać odbiornik i nadajnik radiowy na 2 sygnały ale zabezpieczone przed innymi sygnałami radiowymi ? Odbiornik miałby być na 5,9 lub 12 V a nadajnik na baterię taką jak w alarmach samochodowych - wie ktoś jak coś takiego wykonać ?

1 19
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 23 Maj 2009 21:32
    czesiu
    Poziom 33  

Takie nadajniki z marketu niby do 15m mogą nie działać przez ścianę pokoju. Jeżeli już będziesz miał taką zabawkę to rozbierz ją, wylutuj silniczki i w ich miejsce wstaw przekaźniki miniaturowe. Styki przekaźników podłącz równolegle ze stykami we włącznikach komputera. Najlepiej gdybyś trafił na zabawkę, która przy krótkotrwałym wciśnięciu przycisku na pilocie powoduje równie krótkotrwałe zadziałanie elementu wykonawczego (silnika, żaróweczki itp), bo kiedy będziesz miał układ: jedno wciśniecie - włącza drugie wyłącza to będziesz musiał dodatkowo kombinować.
    I jeszcze zwróć uwagę na to jakie napięcie ma owa zabawka, jak będzie np na dwa paluszki, to musisz poszukać przekaźników na 3V.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Maj 2009 21:40
    Gatesystem
    Poziom 16  

To już proponuję zastosować sterowanie radiowe bardziej przemysłowe, z kodem zmiennym. Z kodem zmiennym dlatego, że z tym zestawem z marketu każdy przyniesie pilota i będzie mógł sterować Twoim kompem bo to wszystko działa na 27Mhz.
    Producentów jest wielu warto poszukać.
    Ja polecałbym firmę CAME i ich sterowanie zewnętrzne, ma dobre parametry. Sam już kilka razy stosowałem te sterowanie naprawdę do wielu różnych rzeczy.

0
  • #4 23 Maj 2009 21:54
    Setesh
    Poziom 10  

Gatesystem - właśnie zobaczyłem ceny firmy CAME... trochę mi szczęka opadła bo za cenę odbiornika i nadajnika mam nową i ładną obudowę do kompa na którą mnie obecnie nie stać więc firma CAME też odpada :(

A jest jakiś tańszy sposób na stworzenie nadajnika i odbiornika ? Interesuje mnie aby oba odbierały 2 różne kody (Power/RESET) więc może ręcznie robione było by tańsze ? Obecnie czytam o wytrawianiu płytek PCB domową robotą więc to przynajmniej na razie sam sobie jakoś zrobię jak już będę wiedział co na płytce ma być i jak podłączone :)

Sorki jeszcze raz jeżeli ktoś odnosi wrażenie że chce tutaj jak najbardziej wykorzystać go - po prostu z elektroniki praktycznie jestem nawet nie początkującym :( (ale się ciągle uczę :) )

0
  • Pomocny post
    #5 23 Maj 2009 22:07
    czesiu
    Poziom 33  

Setesh napisał:
    A jest jakiś tańszy sposób na stworzenie nadajnika i odbiornika ? Interesuje mnie aby oba odbierały 2 różne kody...
    Ja mam włącznik oświetlenia dwuklawiszowy 230V z pilotem z biedronki za 20zł zdaje się. Zasięg przerósł moje oczekiwania. Jeżeli czujesz się na siłach operować przy napięciu 230V to poszukaj czegoś w stylu 'gniazdko sterowane pilotem'.

0
  • Relpol
  • #6 23 Maj 2009 22:49
    Setesh
    Poziom 10  

No nie za bardzo czuje sie na siłach ale to by mi nawet nie pomogło - tzn może by i pomogło ale co mi po tym jak mam taki czujnik mieć potem podłączony pod gniazdko w kontakcie ? nie ma sensu to nawet :( Jak na razie nadal pozostaje motym motorówki z kauflandu tylko chyba wymienie silniczki na coś innego - nie wiem na co jeszcze :(

czesiu - ten sposób na podłączenie styków wydaje się fajny ale czy to nie spali mi płyty głównej ?

0
  • #7 24 Maj 2009 09:30
    Setesh
    Poziom 10  

A właśnie bo zapomniałem się spytać - czy jeżeli odbiornik będzie ukryty wewnątrz obudowy to bardzo to wpłynie na jakość odbierania sygnału ? Chodzi mi czy z odległości 5 metrów bez przeszkód innych odbierze mi sygnał ?

0
  • Pomocny post
    #8 24 Maj 2009 10:44
    Gatesystem
    Poziom 16  

Obudowa komputera to idealna butelka lejdejska, więc sygnał radiowy będzie miał problem się wydostać, ponadto zakłócenia o zasilacza, wiatraków, dysków będą za duże., Proponuję wystawić kawałek anteny na zewnątrz obudowy

0
  • #9 24 Maj 2009 11:03
    Setesh
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za podpowiedź :)

Ok teraz głupie pytanie bo chyba znam odpowiedź... Jak rozumię to nie mogę anteny podłączyć pod obudowę (aby obudowa była anteną) bo może mi kompa spalić tak ? Czyli antena też będzie musiała być odizolowana od obudowy (w sensie nie stykać się z nią) tak ? :(

0
  • Pomocny post
    #10 24 Maj 2009 11:08
    lord_blaha
    Poziom 33  

Pomysł jest tak naprawdę bardzo prosty w realizacji.
    Najprościej i najszybciej- kupujesz sobie zestaw NE048 NordElektronik Plus i lutujesz. Potem podłączasz 4 kable i to w zasadzie wszystko- antenę dajesz wtedy za frontpanel obudowy tak, żeby wystawała z metalowej skrzynki, albo wywlekasz jakoś przez tylny otwór.
    Link:
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=4687

Drugim rozwiązaniem- trochę trudniejszym- jest użycie wspomnianych żarówek na pilota (ewentualnie jakichś dzwonków bezprzewodowych czy kontaktów na pilota), na Allegro dostępnych za kilka złotych. Wywalasz żarówkę, zostawiasz układ- ona tak naprawdę w większości działają na 12V, które otrzymywane jest dzieki zasilaczowi beztransformatorowemu w obudowie, jak go wywalisz to masz układ na komputerowe 12V- minusem takiego rozwiązania są dwa piloty- jeden od power, drugi od reset.

0
  • Pomocny post
    #11 24 Maj 2009 11:13
    edekk
    Poziom 26  

Kup z allegro sterownik centralnego zamka do samochodu z pilotem za 50 zł.Transmisja kodowana , wyjście przekaźnikowe i zasilanie 12V , zasięg ponad 20m.

0
  • #12 24 Maj 2009 11:19
    Setesh
    Poziom 10  

lord_blaha napisał:
    Pomysł jest tak naprawdę bardzo prosty w realizacji.
    Najprościej i najszybciej- kupujesz sobie zestaw NE048 NordElektronik Plus i lutujesz. Potem podłączasz 4 kable i to w zasadzie wszystko- antenę dajesz wtedy za frontpanel obudowy tak, żeby wystawała z metalowej skrzynki, albo wywlekasz jakoś przez tylny otwór.
    Link:
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=4687

Drugim rozwiązaniem- trochę trudniejszym- jest użycie wspomnianych żarówek na pilota (ewentualnie jakichś dzwonków bezprzewodowych czy kontaktów na pilota), na Allegro dostępnych za kilka złotych. Wywalasz żarówkę, zostawiasz układ- ona tak naprawdę w większości działają na 12V, które otrzymywane jest dzieki zasilaczowi beztransformatorowemu w obudowie, jak go wywalisz to masz układ na komputerowe 12V- minusem takiego rozwiązania są dwa piloty- jeden od power, drugi od reset.

Ogólnie układ za prawie 100 zł to troche dla mnie za dużo tym bardziej że nie wiedziałbym gdzie co podłączyć (chyba że kasa mi zostanie na to i ktoś mi tu pomoże)

Jak na razie czekam na wypłatę więc jak tylko ją dostanę podejdę zerknąć na tą motorówkę (mimo wszystko 60 zł piechotą nie chodzi) i spiszę wszystko co potrzebne - może wtedy ktoś mi pomoże dokładniej i podpowie czy wystarczy układ z motorówki czy ten z linku z odpowiedzi Lord_blaha :)

Ok będę dopiero wieczorkiem więc jakby co sorki że nie będę odpisywał (temat mnie bardzo interesuje :) )

PS : Edekk - też fajny pomysł i oszczędniejszy już :) Popatrzę wieczorkiem na allegro

0
  • Pomocny post
    #13 24 Maj 2009 11:52
    elektronik321
    Poziom 22  

w sprzedazy są radiolinie elmes 100m cena koło 100 zł jednokanałowa. za 400 m trzeba bedzie zapłacic koło 200 zł. element wykonawczy miniaturowy przekaznik na 1A

0
  • Pomocny post
    #14 24 Maj 2009 12:36
    lord_blaha
    Poziom 33  

Taniej już byłoby użyć do tego starego telefonu komórkowego- przynajmniej zasięg nieograniczony :P

0
  • #15 24 Maj 2009 20:09
    Setesh
    Poziom 10  

Myślałem już nad telefonem ale nie wypali to z jednego powodu - nie wiedziałbym jak zrobić aby telefon włączał komputer - nie wiedziałbym gdzie co doczepić - jedyny pomysł jaki mi przychodził do głowy to pod głośniczek w nokii 3310 lub 3410 bo takie mam na stanie zbędne a w nich bateria trzymała by bardzo długo :)

Druga sprawa odnośnie zasilania... jak zrobić aby odbiornik radiowy pobierał zasilanie 12 V z zasilacza komputerowego nawet jak komputer jest wyłączony ? Jedyne co wpadło mi do głowy to to że musiałbym mieć podłączony osobny zasilacz 12 V dla odbiorniczka.

Trzecia sprawa... między kabelkami z kompa powodującymi uruchomienie/reset kompa a odbiornik musiałbym wstawić jakąś płytkę PCB z elementami powodującymi zamknięcie obwodu kabelków uruchomienia/resetu komputera ale nie dających na nie zasilania od siebie aby spięcia nie było na płycie - nie wiem jak takie coś zrobić ale wiem że było by wykonalne.

Może ktoś z was zna rozwiązania problemów ?

0
  • Pomocny post
    #16 24 Maj 2009 20:14
    lord_blaha
    Poziom 33  

Kolejno:
    1- z Nokii lepiej wybrać silnik od wibracji, na głośnik idzie za małe napięcie.
    2- nie pamiętam w tej chwili, ale w biosie powinienes mieć możliwośc ustawienia, żeby 5V było zawsze na ps/2 i (chyba) USB, a 5V już wystarczy dla niektórych układów. Ewentulanie dobudowac zasilacz 12V to koszt kilku złotych.
    Co do pytania nr 3- poczytaj o przekaźniku :)

0
  • #17 24 Maj 2009 20:20
    Setesh
    Poziom 10  

Wielkie dzięki - jutro popatrzę z nokią i pokombinuję jak tylko zakupię jakąś wolną zbędną kartę SIM :)

Nad resztą będę musiał poczytać :)

0
  • #18 24 Maj 2009 20:22
    lord_blaha
    Poziom 33  

Jak masz multimetr to zobacz jakie napięcie idzie na silnik wibracji- potem znajdź przekaźnik na odpowiednio małe napięcie, albo znajdź na Elektrodzie schemat rozwiązania na tranzystorze.

0
  • #19 24 Maj 2009 23:54
    elektronik321
    Poziom 22  

ja przerobiłem stary segam x1 na włączanie kompa. ustawiłem tak aby dzwiekiem reagował na mój numer reszte wyciszyłem . do głosnika dolutowałem kabelki sterowanie tranzystor przekaznik kontaktronowy na 5 v tak jak całe zasilanie i styki kontaktronu na powera. puszczam pinga na tel głosnik daje sygnał tranzystor zaczyna przewodzic i załavczanie przekaznika. jedyna wada- potrzebna jest karta sim na odbieranie połaczen w orange za 5 zł mozna odbierac przez 365 dni cały rok.

0
  • #20 02 Lip 2009 17:18
    Setesh
    Poziom 10  

elektronik321 - a mógłbyś podesłać mi schemat do tego Sagem X1 ? i czy podłączyłeś bezpośrednio pod głośniczki czy pod słuchawki ? Bo pod słuchawki działało by do każdego telefonu z wejściem Jack 3.5 lub ewentualnie 2.5 :)

0