Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesory w odbiornikach radiowych

SzejkTJ 23 Maj 2009 20:44 921 7
  • #1 23 Maj 2009 20:44
    SzejkTJ
    Poziom 2  

Szukam różnych informacji na temat pw. proszę o podawanie konkretnych modeli z opisem. Chodzi tu o mikroprocesory które odpowiadają wysyłanie/odbieranie fal radiowych i są stosowane w Radiu, albo TV.

0 7
  • #2 23 Maj 2009 21:16
    Driver-
    Poziom 38  

Praktycznie prawie każdy µP nadaje się do sterowania urządzeniami odbiorczymi lub nadawczymi pod warunkiem że będzie posiadał odpowiednie oprogramowanie. Przykładów różnorakiego ich zastosowania na "Elektrodzie" w dziale "Radiotechnika Serwis" znajdziesz na pęczki.

0
  • #3 23 Maj 2009 21:22
    sq6ade
    Poziom 40  

Koledze rozchodzi się pewnie o te modele które emitują z siebie minimum zakłóceń w paśmie RF.

p.s.
    Takie preferencje układu są zawsze/często zaznaczane w nocie aplikacyjnej z reguły na pierwszej stronie.

0
  • #4 23 Maj 2009 21:46
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

W radiu i TV nie ma mikroprocesorów który potrafią odbierać i wysyłać dane RF. Z reguły są tam układy syntezy lub strojenie przy pomocy diod pojemnościowych, a reszta jest robiona analogowo. Są modele mikroprocesorów z wbudowanymi modułami RF, ale są one dedykowane do GPS albo komunikacji cyfrowej.

0
  • #5 25 Maj 2009 18:41
    SzejkTJ
    Poziom 2  

Na ten temat mam zrobić prezentacje, i kompletnie nie wiem co mam w niej zamieścić. Poszukam jeszcze w "Radiotechnika Serwis", ale jak ktoś ma coś na ten temat to... Proszę pisać.

0
  • #6 25 Maj 2009 22:24
    atom1477
    Poziom 43  

Coś mi sie zdaje że jesteś nie w temacie i mówiąc "mikroprocesor" masz na myśli "układ scalony".

0
  • #7 26 Maj 2009 18:16
    SzejkTJ
    Poziom 2  

"Mikroprocesory w odbiornikach radiowych"

taki jest mój temat na prezentacje a o co chodziło nauczycielowi to nie mam pojęcie (jak go pytam to mówi że w internecie na pewno coś znajdę)

Jeśli moglibyście podać modele najczęściej spotykanych µP w w/w odbiornikach to proszę podajcie. A ja zrobie prezentację opisując funksje jakie pełnią i wstawię jakiś program. Może to wystarczy.

Za wszelką pomoc Dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Maj 2009 18:46
    atom1477
    Poziom 43  

Źle go pytasz albo to jakiś cwel.
    Nawet internet nie wie o co mu chodzi.
    To wie tylko on i o to masz go spytać.

Ale załóżmy że chodzi o mikroprocesory.
    Po pierwsze to nie słyszałem żeby jakiekolwiek były pakowane do odbiorników radiowych. Jak już to mikrokontrolery (no chyba że założymy że do odbiornika trafia mikroprocesor jako część mikrokontrolera).
    Do tego one nie odbierają fal radiowych.

Ale to chyba sam sobie wymyśliłeś więc to nie problem.

Problemem jest natomiast odpowiedz. Bo tak się składa że w odbiornikach są stosowane chyba wszystkie „mikrokroprocesory” jakie powstały.
    I te znane z internetu, i te nieznane wymyślone przez Chinoli na własne potrzeby.

Ja bym jednak polecił Ci zabranie się za rodzinę ’51. AVRy, PICe i ARMy też są stosowane, ale ’51 na pewno częściej i o wiele dłużej.

0