Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung digimax s630.Na zdjęciach znajdują się poziome paski

lukasz177 24 Maj 2009 00:02 19692 45
  • #1 24 Maj 2009 00:02
    lukasz177
    Poziom 10  

Witam,

Posiadam aparat Samsung digimax s630. Przez 2 lata użytkowania spisywał się dobrze. Jednak teraz na zdjęciach powstają poziome pasy/paski.

Jeśli kręcony jest film, tego defektu nie ma.

W załączniku zdjęcie obrazujące problem.

0 29
  • #2 24 Maj 2009 16:44
    wibi
    Poziom 20  

Zablokowana przesłona obiektywu.Trzeba rozebrać obiektyw i sprawdzić oraz wymyć ruchomą część wewnątrz obiektywu która zawiera migawkę i przesłonę.Migawka i przesłona to są bardzo cieniutkie listki folii (plastykowej?aluminiowej?) wiec lepiej ich nie ruszać natomiast kapiel w benzynie extrakcyjnej i wysuszenie powinno pomóc,chyba,ze jest uszkodzona tasiemka sterująca migawką?(przerwana lub brak styku) wówczas trzeba się nieco pogimnastykować z naprawą.Filmy kreci dobrze bo własnie wówczas obiektyw jest całkowicie otwarty

0
  • #3 31 Maj 2009 20:00
    lukasz177
    Poziom 10  

Witam,

Próbuje dostać się do migawki, ale utknąłem na ściągnięciu przedniej obudowy. Po odkręceniu śrubek udało mi się ściągnąć tylną obudowę, ale przedniej nie mam pomysłu jak ściągnąć. Nie chce aby pękła, nie wiem czy nie ma jakiś ukrytych śrubek, a może trzeba obiektywem pokręcić?

Proszę o radę.

0
  • #4 03 Cze 2009 00:20
    saico
    Poziom 19  

Daj sobie spokój - nie naprawisz tego, przetarła się tasiemka połączeniowa do migawki z którą jest zintegrowana. Przy każdym włączeniu i wyłączeniu aparatu obiektyw wyjeżdża i się chowa w tym momencie ona pracuje, więc się przetarła. Sprawę ratuje tylko jej wymiana z innego lub nowa. Pozdrawiam

0
  • #5 15 Cze 2009 19:34
    toon
    Poziom 28  

mógłbys cos więcej napisac o tych listkach,a mianowicie gdzie dokładnie się znajdują

0
  • #6 16 Cze 2009 12:52
    Jaremko
    Poziom 14  

Witam, mam ten sam problem z Canonem S2. Potwierdzeniem tej tezy (o przysłonie) może być także to, że w warunkach mocnego oświetlenia zdjęcia są prześwietlone (np. na zewnątrz pomieszczeń).

0
  • #7 19 Cze 2009 01:12
    wibi
    Poziom 20  

Cytat:
    mógłbys cos więcej napisac o tych listkach,a mianowicie gdzie dokładnie się znajdują

Przysłona (i migawka) znajdują się wewnatrz obiektywu-musisz go odłączyć od aparatu i odkręcić tylną "pokrywę" razem z matrycą.Nie obejdzie się chyba bez instrukcji serwisowej która powinna byc tu na elektrodzie, przegladnieciu jej a szczególniena sposobie demontazu i rozbiórki obiektywu.Jak juz zdejmiesz tą "pokrywę" z matrycą to wewnatrz obiektywu jest element który przesuwa się gdy wysuwa się obiektyw.Ten element (zespół soczewek z przysłona i migawką) należy właśnie po wyciągnieciu wypłukać w benzynie extrakcyjnej.
    Rób to wszystko rozważnie i z namysłem,dokładnie zapamietaj co odkręciłeś i gdzie masz śróbki od każdej części,zapamietaj koniecznie położenie części przed demontażem czegokolwiek tak abyś później wiedział jak ponownie złożyć.

0
  • #8 19 Cze 2009 15:55
    gajmix
    Poziom 32  

Jest praktycznie pewne że sposób działania jaki proponuje wibi załatwi moduł przysłona-migawka do końca, zostawiając przy okazji nieusuwalne ślady na soczewkach. Jeśli cokolwiek należy płukać w benzynie ekstrakcyjnej to tylko i wyłącznie same listki przysłony lub migawki oraz okładki pomiędzy którymi się znajdują, oczywiście po uprzednim wymontowaniu ich z tegoż modułu.

0
  • #9 22 Sie 2009 20:18
    Gizmoń
    Poziom 28  

lukasz177 napisał:
    Witam,

Próbuje dostać się do migawki, ale utknąłem na ściągnięciu przedniej obudowy. Po odkręceniu śrubek udało mi się ściągnąć tylną obudowę, ale przedniej nie mam pomysłu jak ściągnąć. Nie chce aby pękła, nie wiem czy nie ma jakiś ukrytych śrubek, a może trzeba obiektywem pokręcić?

Proszę o radę.

Mam ten sam problem z aparatem S630, ale udało mi się go rozebrać. W instrukcji serwisowej nie napisali o jeszcze jednej śrubce mocującej pokrywę przednią. Szukaj jej w środku, blisko miejsca na śrubę fotograficzną (tam, gdzie wkręca się statyw). Jest to jedyna taka w tym miejscu, która łączy przednią ściankę z szarym chassis. Na pewno ją zobaczysz.

Przyczyną awarii jest pęknięta (w moim przypadku całkowicie odłamana) tasiemka łącząca modulik migawki i przysłony z resztą układu. Niestety jest to element, który pracuje podczas wysuwania i wsuwania obiektywu. Wcale nie jest zintegrowana z tym modulikiem, można ją odlutować i wyjąć. W poniedziałek zapytam w serwisie, czy by nie mogli sprowadzić nowej...

PS
    W instrukcji serwisowej nie napisali o jeszcze kilku innych rzeczach, w razie problemów z demontażem mogę pomóc (no, chyba, że przez te kilka miesięcy udało się aparat rozebrać i naprawić lub sprzedać na części :) )

0
  • #10 02 Wrz 2009 22:32
    lukasz177
    Poziom 10  

Gizmoń napisał:
    lukasz177 napisał:
    Witam,

Proszę o radę.

Mam ten sam problem z aparatem S630, ale udało mi się go rozebrać. W instrukcji serwisowej nie napisali o jeszcze jednej śrubce mocującej pokrywę przednią. Szukaj jej w środku, blisko miejsca na śrubę fotograficzną (tam, gdzie wkręca się statyw). Jest to jedyna taka w tym miejscu, która łączy przednią ściankę z szarym chassis. Na pewno ją zobaczysz.

Przyczyną awarii jest pęknięta (w moim przypadku całkowicie odłamana) tasiemka łącząca modulik migawki i przysłony z resztą układu. Niestety jest to element, który pracuje podczas wysuwania i wsuwania obiektywu. Wcale nie jest zintegrowana z tym modulikiem, można ją odlutować i wyjąć. W poniedziałek zapytam w serwisie, czy by nie mogli sprowadzić nowej...

PS
    W instrukcji serwisowej nie napisali o jeszcze kilku innych rzeczach, w razie problemów z demontażem mogę pomóc (no, chyba, że przez te kilka miesięcy udało się aparat rozebrać i naprawić lub sprzedać na części :) )

Dopiero dziś udało mi się dostać do sedna dzięki tej radzie :)

Ale pojawiło się kolejne pytanie, otóż doszedłem do stanu kiedy przednia i tylna obudowa osobno, wyświetlacz z płytką osobno i w ręce po odlutowaniu taśmy i blaszek od akumulatorów, wypięciu 2 taśm (czy będzie dało się je znów należycie podpiąć?) został obiektyw wraz z matryca, kondensator od flesha i flesh...

Nie wiem która to jest ta taśma która ma niby pracować podczas wysuwania sie obiektywu. Na tych taśmach co widzę nie zauważyłem nic niepokojącego, chyba że źle patrze, nie wiem na co zwracać uwagę...

Proszę o pomoc.

0
  • #11 02 Wrz 2009 22:43
    Gizmoń
    Poziom 28  

Należy odkręcić matrycę, i jedną śrubkę mocującą taśmę czterożyłową. Podczas wysuwania (do środka) tej najwęższej części obiektywu, zobaczysz tasiemkę. Nie jest wykluczone, że podczas tej operacji całkowicie się złamie.

PS
    Masz instrukcję serwisową?

0
  • #12 02 Wrz 2009 22:54
    lukasz177
    Poziom 10  

Nie mam instrukcji.

lukasz.napora(malpa)gmail.com :):):)

0
  • #13 09 Wrz 2009 14:13
    weedbooze
    Poziom 10  

Czy ten aparat mozna rozebrac zwyczajnym, malym srubokretem? Nic sie tam nie polamie?

0
  • #14 09 Wrz 2009 21:23
    Gizmoń
    Poziom 28  

Zawsze można coś połamać, jeśli się rozkręca nieostrożnie.

Instrukcja serwisowa jest tu (powinien to być dokument programu Power Point): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1368770.html

Niedługo spróbuję zastąpić tą tasiemkę żyłami z przewodu od zepsutych słuchawek za 3zł. Może się uda :)

0
  • #15 03 Lis 2009 19:53
    pmp91fi15376
    Poziom 2  

Witam. U mnie w S630 od wczoraj takie problemy się pojawiły, jak tu autor tego wątku porusza. Dodatkowo niektóre kolory dziwnie wychodzą, głównie zółty, czy pomarańczowy; wczoraj wracając z wykładów wieczorem mijałem cmentarz, więc postanowiłem zrobić kilka nocnych zdjęć. Oto rezultat:

Myślałem, że się załamię :( Czy to ta sama przyczyna jak wyżej podana przez Was?
    I jak można tego się pozbyć?

Czekam na odpowiedź, pozdrawiam.

0
  • #16 06 Gru 2009 11:49
    lukasz177
    Poziom 10  

Gizmoń napisał:

Gizmoń co się dowiedziałeś w sprawie tej tasiemki?

0
  • #17 06 Gru 2009 14:30
    Gizmoń
    Poziom 28  

Tak, kupiłem na Allegro dwie za 25zł/szt i w jakiś ładny dzień zabiorę się za złożenie aparatu - tasiemka już wymieniona.
    Aby ją wyjąć, trzeba ściąć dwa plastikowe kołeczki, odessać lut z czterech punktów i tasiemka wyjęta.

PS
    Jakieś ładne to cmentarne nocne zdjęcie, z jakiego statywu robione i jakim programem obrabiane? ;)

0
  • #18 20 Sty 2010 16:49
    motyk344
    Poziom 1  

Gizmoń napisał:
    Tak, kupiłem na Allegro dwie za 25zł/szt i w jakiś ładny dzień zabiorę się za złożenie aparatu - tasiemka już wymieniona.
    Aby ją wyjąć, trzeba ściąć dwa plastikowe kołeczki, odessać lut z czterech punktów i tasiemka wyjęta.

PS
    Jakieś ładne to cmentarne nocne zdjęcie, z jakiego statywu robione i jakim programem obrabiane? ;)

I jak dalej są te paski , mam taki sam problem :cry: i myślę że wymiana pomoże :idea:

0
  • #19 22 Sty 2010 00:19
    wibi
    Poziom 20  

Widać to jednak nie była tasiemka a sklejone listki przysłony.Pare postów wyżej radziłem żeby wykąpać obiektyw w benzynie extrakcyjnej, kol.>gajmix< skrytykował to pomimo, że sam to robiłem i jedynie benzyna extrakcyjna po wyschnieciu nie zostawia żadnych śladów i wiem to z praktyki bo w przeciwieństwie do innych środków całkowicie odparowuje.Wystarczy zrobić małą próbę na kawałku szkła,po wymyciu w benzynie jest odtłuszczone i naprawdę czyste.

0
  • #20 22 Sty 2010 14:27
    Gizmoń
    Poziom 28  

wibi napisał:
    Widać to jednak nie była tasiemka a sklejone listki przysłony.Pare postów wyżej radziłem żeby wykąpać obiektyw w benzynie extrakcyjnej, kol.>gajmix< skrytykował to pomimo, że sam to robiłem i jedynie benzyna extrakcyjna po wyschnieciu nie zostawia żadnych śladów i wiem to z praktyki bo w przeciwieństwie do innych środków całkowicie odparowuje.Wystarczy zrobić małą próbę na kawałku szkła,po wymyciu w benzynie jest odtłuszczone i naprawdę czyste.

Widać, że po prostu jeszcze nie złożyłem tego aparatu. Zajmę się tym jak będzie ładny dzień, i napiszę, jak działa.

W tym aparacie chyba nie ma przysłony złożonej z listków, jest jeden ruchomy ciemny filtr. I nie jest sklejony z resztą. A jeśli już coś czyścić, to trzeba się postarać o prawdziwą benzynę ekstrakcyjną, bo to, co jest obecnie sprzedawane pod tą nazwą w sklepach, zostawia piękne ślady.

0
  • #21 22 Sty 2010 15:48
    ion-tichy
    Poziom 31  

A nie prościej w izopropanolu? W module z pewnością jest filtr oraz migawka jako taka złożona z kilku listków. Są przecież dwa elektromagnesy i 4 ścieżki w taśmie.

0
  • #22 23 Sty 2010 00:52
    wibi
    Poziom 20  

Izopropanol to alkohol, ja również korzystałem z niego oraz z 96% spożywczego nie miałem zadawalających rezultatów.O benzynie dowiedziałem się na rosyjskich forach,juz nie pamiętam którym? oczywiście miałem obawy ale w końcu wolałem spróbować niż rozbierać precyzyjny i bardzo delikatny a na dodatek czymś klejony (kropelki na sztyftach plastykowych połączenia mechanizmu) spróbowałem benzyny i rezultat przeszedł moje oczekiwanie.Nic się nie rozpuściło a po kilku chwilach zlepione listki odblokowały się i przesłona zadziałała tak jak powinna.

0
  • #23 23 Sty 2010 12:35
    Gizmoń
    Poziom 28  

Dziś słońce ładnie świeci, więc złożyłem aparat po wymianie pękniętego flexu migawki. Niczego nie myłem w benzynie, jedynie sprężonym powietrzem zdmuchnąłem pyłki z matrycy i soczewek. Oto zdjęcia:

PRZED

PO

Przy okazji powiem, że instrukcja serwisowa zawiera kilka błędów (przynajmniej moja, w formie prezentacji Power Point). Zapomnieli napisać o dwóch wkrętach w kroku 10 i 13. Ten pierwszy jest blisko gniazda na śrubę fotograficzną i mocuje wewnętrzne chassis (tą konstrukcję z szarego plastiku) z przednią częścią aparatu, drugi jest nad gniazdkami USB i zasilania - mocuje płytę główną do chassis. Bez ich odkręcenia nie da się aparatu rozebrać.

0
  • #24 30 Sty 2010 11:42
    dr.master
    Poziom 36  

Gizmoń napisał:
    Zawsze można coś połamać, jeśli się rozkręca nieostrożnie.

Instrukcja serwisowa jest tu (powinien to być dokument programu Power Point): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1368770.html

Niedługo spróbuję zastąpić tą tasiemkę żyłami z przewodu od zepsutych słuchawek za 3zł. Może się uda :)

Niestety link nie działa. Ma ktoś może service manuala do tego aparatu?
    Potrzebuję dokładnej instrukcji jak go otworzyć.
    pozdrawiam

0
  • #26 04 Lut 2010 19:36
    Banan90
    Poziom 10  

mam ten sam problem z moim s730, zauważyłem jeszcze ze ta czerwona dioda raz świeci przed zrobieniem zdjęcia a raz nie (częściej nie). jeszcze nie zabrałem się za rozkręcanie, ale może ktoś wie gdzie można kupić taką taśmę?

dzisiaj uporałem się z tym problemem,, powodem była pęknięta tasiemka o której mowa wcześniej, zastąpiłem ją 4 drucikami z jakiejś cewki, jest tam mało miejsca, i dużo precyzyjnej roboty, ale było warto, aparacik działa jak nowy:)

0
  • #27 15 Lut 2010 15:54
    lukasz177
    Poziom 10  

Po długim czasie, udało mi się skompletować części i wymienić obiektyw.

Pojawił się jednak kolejny problem,
    Wymieniłem obiektyw. Przez moment było wszystko dobrze, do czasu kiedy nie wypiąłem taśmy wyświetlacza z płyty głównej. Po wpięciu wyświetlacz świeci cały czas na biało. Żadnych informacji, tylko białe tło. Funkcje aparatu są, bo na czuja robię nim zdjęcia, zoom działa, samowyzwalacz też, itd... Poprawiałem to już "n" razy. Nie mam już pomysłu jak to wpiąć by wreszcie zadziałało...

Panowie macie jakieś pomysły?
    Proszę o pomoc.

0
  • #28 15 Lut 2010 21:24
    Gizmoń
    Poziom 28  

U mnie są takie znaczniki w postaci cienkiej białej kreski ciągnącej się przez całą szerokość tasiemki. Taśma ma wejść tak głęboko, by ten znacznik był przy krawędzi gniazda, nie wysunięty i nie schowany. Później na gnieździe zamyka się taki zatrzask dociskający taśmę do złącz. Musi działać.

Jeżeli jednak nie działa, to przyczyną może być:
    -uszkodzony sterownik wyświetlacza na płycie głównej, o ile taki jest
    -uszkodzony sterownik wyświetlacza przy nim samym
    -uszkodzona taśma łącząca wyświetlacz z płytą główną
    A jest to możliwe, jesli nie było żadnych zabezpieczeń przed ESD. Zimą powietrze jest suche i bardzo łatwo się wszystko elektryzuje.

0
  • #29 15 Lut 2010 21:54
    lukasz177
    Poziom 10  

U mnie też są takie białe znaczniki.
    Chyba już wiem skąd wynika problem, ten czarny zatrzask ukruszył się z jednej strony :/

Wątpię, że coś się uszkodziło na płycie, bo przed wyciągnięciem tej taśmy działało.

Istnieje jakaś możliwość by to docisnąć?

Przełożyć tego zacisku się raczej nie da z tego co widzę.

Prze lutować?

0
  • #30 08 Mar 2010 20:52
    Banan90
    Poziom 10  

a mój znowu sie zepsuł po czym znowu zmieniłem taśmę, ale mam ten sam problem z wyświetlaczem, zdjęcia robi dobrze, funkcje działają, ale jest biały wyświetlacz

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo