Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64, exp. pilotów INT-RX i sterowanie światłem.

24 Maj 2009 01:00 3152 1
 • Poziom 14  
  Pomimo, że przejrzałem forum wzdłuż i w szerz, nie znalazłem jednoznacznego rozwiązania. Natrafiłem dziś na problem, a szukałem szybkiego rozwiązania.

  Chodziło o załączanie i wyłączanie z pilota, oświetlenia na zewnątrz domu na zasadzie, wł./wył. przy pomocy jednego przycisku, niezależnie od stanu systemu - stref chronionych (zał. czy wył. czuwanie).
  INT-RX nie posiada żadnych wyjść NO/NC (w tym przypadku trochę szkoda) i jak to expander podłączony jest do centrali magistralą. Wybrałem go tylko dlatego, iż posiada 6 funkcji dla każdego pilota.

  Podłączyłem przekaźnik pod centralę na wyjście niskoprądowe 16, faza z "esa" na przekaźnik, lampa i... zaczęły się małe schody.

  Ustawić wejście jakiego typu ? - typ reakcji zwykła ?, typ linii NO ?
  Ustawić wyjście jakiego typu ? - najbardziej pasowało BI
  Szybkie rozwiązanie, bo czas goni. Hmmm... :

  1) Tworzę nową strefę - Oświetlenie

  2) Wejście wirtualne 60 ustawiam:
  - typ reakcji: 82 - zał./wył. czuwania
  - opcja: Ster. naruszeniem
  - typ linii - w/g wyjścia
  - reszta wyłączona

  3) Wyjście 16 ustawiam:
  - Typ wyjścia: 42 - zasilanie w czuwaniu
  - Pol. + - załączona
  - "Wyzwalanie: strefy/ klaw. stref." tylko dla strefy Oświetlenie
  - manipulatory, wyzwalanie z wejść/wyjść etc. wyłączone

  4) przycisk 4 pilota jako wejście 60

  Działa jak trzeba. Jedno ale... To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie sterować lampą przy pomocy załączania strefy, a powiem szczerze z pilotami bawię się pierwszy raz. Na razie większych problemów nie miałem. I stało się.

  Jakieś pomysły, wskazówki, czy sugestie ? Będę wdzięczny. Załóżmy, że nie chcę inwestować w przekaźniki Satela na szynę DIN itp.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Ustaw wyjście niskoprądowe jako przełącznik bistabilny(do niego podłączony jest przekaźnik sterujący ośw. Wyjście to będzie wyzwalane wirtualnym wejściem zaprogramowanym bez akcji alarmowej. Wejście to z kolei będzie wyzwalał zaprogramowany przycisk pilota RX. Od drugiej strony: Naciskasz przycisk- zostaje pobudzone wirt. wejście na podstawie którego wyzwalany jest OUT sterujący przekaźnikiem. Dodatkowo dla wszystkich wyjść typu mono i bi trzeba ustawić grupę wejść.