Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"TO" -Okropne nocne infradźwięki

zwyklyczlowiek 27 Maj 2009 22:41 16200 65
  • #31 27 Maj 2009 22:41
    SzokalML
    Poziom 36  

Tzn. mam rozumieć że wykręciłaś sąsiadowi korki (co on na to?) i wtedy drgania ucichły? Czyli to jakieś urządzenie elektryczne u sąsiada, wynikałoby. Ja póki co wykluczyłbym złośliwość sąsiada.

• #32 29 Maj 2009 00:53
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

W tej części kamienicy, w której mieszkam, nie ma piwnicy. Pod sąsiadem z dołu jest już tylko ziemia. Metro jest daleko.

Przyznam się, że nie pomyślałam, iż publicznie podaną odpowiedź wyjaśniającą" jak to można robić" mogą przeczytać ci co by chcieli a nie wiedzą jak. Sorki.

Efektom akustycznym , jako że trwają już 4 miesiące przypisałam poziomy od 1 do 4. Poziomy 1-2 są do zniesienia, poziom 3 już nie bardzo, przy poziomie 4 , (od ok. 2 tygodni nie pojawia się) - oprócz drżenia odczuwalnego wewnętrznie ( przeze mnie) słychać było też takie cichuteńkie dźwięczenie z wiszących szafek z oszklonymi drzwiczkami , w których mam kieliszeczki szklaneczki itd.

Włączona własna muzyka faktycznie jednak trochę pomaga.

Odpowiadam na pytanie. Tak pewnego dnia o 2 w nocy wykręciłam korek. Wykręciłam tylko na chwilę, posłuchałam, zjawiska ucichły. Zaraz wkręciłam go z powrotem, zamknęłam skrzynkę, wróciłam szybciutko do siebie. Zauważyłam iż efekty pojawiły sie ponownie, nieco silniejsze, niż przed wykręceniem- i rytm dudnienia przyspieszył się.

• #33 29 Maj 2009 03:31
    northx
    Poziom 17  

Ha!sprawdzone metody zawsze działają:) Czyli wygląda na to, że to jakieś urządzenie mechaniczne (elektronika tak szybko by się nie podniosła).
    Tym samym można wykluczyć celowość działań sąsiadów.

Obstawiam lodówkę sąsiada - albo w starej się coś wytarło i zaczęła dudnić, albo lodówka nówka sztuka wadliwa bądź niefortunnie ustawiona, albo po wiosennych porządkach sąsiedzi ustawili lodówkę w nowym miejscu gdzie wpada w rezonans po Twojej stronie ściany.
    Nasłuchując z uchem przy ścianie może uda się zlokalizować czy to bezpośredni ew., którzy sąsiedzi. Jeśli to ci z którymi masz na pieńku - trudna sprawa. To jak z nimi to załatwisz pozostawiam w Twojej gestii. Jeśli by chcieli dowodów na to, że w mieszkaniu pojawiają się drgania to spróbuj wspomnianą już przeze mnie próbę z zestawem do obserwacji fal na wodzie (jeśli nie wiesz jak to zrobić wpisz w youtube "diffraction water waves" a pierwsze dwa filmiki powinny rozjaśnić pojęcie o tym). Skoro u mnie z filmikiem testowym i kubkiem z wodą widać fale to w wibrującym mieszkaniu też zobaczysz.
    Powodzenia w walce z infradźwiękami:)
    pozdrawiam

• #34 29 Maj 2009 09:08
    SzokalML
    Poziom 36  

Rzeczywiście, lodówka jest tu podejrzana. Nieraz potrafi tak buczeć, że rzeczywiście może nie dawać spać.

• #35 29 Maj 2009 12:18
    ropi
    Poziom 20  

Podejrzane są zwłaszcza urządzenia do zabudowy. Partackie wykonanie powoduje, że drgania przenoszą się na ścianę lub strop. Prócz lodówki winna może też być pralka. Niektórym idiotom wydaje się, że jeśli pralka wyposażona jest w "program nocny", to w budynku wielorodzinnym można ją włączać na noc.
    r.

• #36 31 Maj 2009 22:43
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

Szanowni Koledzy.

Nie ma co gdybać. Może to a może tamto. A basowe tony testowe nagrane na na CD i.. - to niemożliwe?

Jestem zdecydowana wykonać te pomiary. Wtedy wyjdzie, co to.
    Czy ktoś może mi polecić, do kogo najlepiej się z tym zwrócić w Warszawie?

Załączam 3 próbki dokonanych przeze mnie nagrań.
    1.Poprawka.mp3 -przekonwertwany plik .wav - czułość deklarowana urządzenia 20Hz, mikrofon wbudowany, nagranie z powietrza
    2 i 3.WS310407.wma i WS31409.wma - nagrania dzisiejsze kontaktowe -czułość deklarowana urządzenia 50Hz, mikrofonu zewnętrznego 20Hz (z rzadka bywa taże sesja dzienna, za to nocnej dziś o dziwo nie było)

No i co o tym sądzicie?

Załączniki:
  • #37 10 Cze 2009 14:43
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

Proszę, zwróćcie uwage na dołączone nagrania.

Moze ktoś zechciałby odsłuchać pliki i wypowiedzieć sie co sądzi nt najbardziej prawdopodobnego pochodzenia tych dźwieków?

• #38 10 Cze 2009 15:00
    niutat
    Poziom 37  

Mnie się wydaje że słychać jakąś muzykę.

• #39 10 Cze 2009 15:28
    Ptolek
    Poziom 36  

Jakieś infradźwięki są, bo widzę po membranach w głośnikach... słyszalne niskie tony też. Ale wydają się strasznie ciche. Jeżeli w rzeczywistości są również tak ciche, to nikt nie uwierzy, że mogą przeszkadzać, choć zdaję sobie sprawę, że jak ktoś jest wyczulony, to takie dźwięki nie są obojętne.
    Co do źródła, brzmi raczej jak coś z wentylacją/kominem, albo może to po prostu szum w nagraniu, bo szum jest na podobnym poziomie. Muzyki się nie dosłuchałem, raczej czegoś w rodzaju rozmowy.

• #40 10 Cze 2009 15:29
    exik
    Poziom 25  

Przecież taki dźwięk wydaje zmywarka do naczyń w zabudowie. Sam taką posiadam i gdy jest włączana pod koniec dnia na noc to wydaje identyczne dźwięki.
    Bardzo dużym prawdopodobieństwem jest również pralka w zabudowie.

Jestem w 90% pewien, że to któreś z tych urządzeń.

• #41 10 Cze 2009 15:33
    edison

Poziom 25  

To rzeczywiście brzmi jak muzyka. Możliwe że ktoś po prostu ma podczas snu dosyć cicho włączoną muzykę z dużą ilością basu i jakiś rezonans uwydatnia się u Ciebie. Trudno by jakieś urządzenie domowe pracowało całą noc...chyba że to np. klimatyzator.
    Może rzeczywiście wyciąg kanału wentylacyjnego na dachu...

• #42 10 Cze 2009 15:37
    poborcapodatkowy
    Poziom 14  

Elektryczny wentylator w kominie/szybie wentylacyjnym.

• #43 10 Cze 2009 16:37
    dzg4
    Poziom 24  

Witam.Moim skromnym zdaniem wentylacja lub klima. Choć ta ostatnia odpada ze względu na czas pracy sprężarki w klimie tz. była by różnica dźwięku w czasie . Czy w dalszym ciągu są dwa rodzaje- poziomy tych drgań?.
    I prośba Droga i Szanowna Koleżanko zdejmij prowizję z plików do pobrania.

• #44 12 Cze 2009 00:11
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

Już właśnie zdjęłam.

Do wiadomości - rozmowy w tle w pliku " poprawka" to są nasze głosy jak "to" się nagrywało.

Tak nadal są dwa rodzaje tych efektów dźwiękowych - takie, jak nagrane oraz przechodzące w ciągły bb. niski ton, lekko modulowany wtedy ma się wrażenie że on dochodzi zewsząd tj nie wiadomo, z góry czy z dołu.

Woda w szklance sie nie trzęsie nawet , gdy ja odczuwam to nieprzyjemne uczucie drżenia . Ale, jako laik pytam- jaka to musiałaby być moc tych drgań żeby falowała woda w szklance skoro, owszem, jest taki efekt ale dopiero jak się taką postawi na pralce która wiruje. Ani obok pracującej pralki, ani na lodówce - nic nie widac takoż. Lustro wody spokojniuteńkie. Moze za dużo wody nalewam?

• #46 12 Cze 2009 01:16
    poborcapodatkowy
    Poziom 14  

Nadal jestem zdania, że to sprawka wentylacji. Powietrze w kominie wpada w rezonans. Gdy wentylator jest włączony, efekt jest taki jak na nagraniach, gdy wyłączony, słychać naturalny grawitacyjny ciąg powietrza. U mnie w domu jest taki sam efekt, gdy pali się w piecu CO, z tym, że słychać to tylko w piwnicy.
    Dowiedz się w administracji, czy jest w budynku elektryczny wyciąg, jeżeli tak, niech ktoś go wyłączy a Ty posłuchaj, czy jest różnica.

• #47 12 Cze 2009 01:39
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

To stara kamienica żadnego elektrycznego wyciągu nie ma.

Kolego Granacie - przeczytaj jeszcze raz chyba nie zrozumiałeś.

• #49 12 Cze 2009 17:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

Faktycznie dźwięk przypomina odgłosy jakichś potężnych subwooferów umieszczonych w sporej odległości od nas. Podobny efekt występuje gdy w okolicy odbywa się jakiś koncert plenerowy. W pewnej odległości od imprezy nie słychać nic poza takim niskim "um, um".
    Tutaj natomiast ten dźwięk jest ciągły i do złudzenia przypomina dźwięk systemu klimatyzacji lub czegoś podobnego. Praktycznie takie samo zjawisko występuje u mnie w piwnicy, gdzie zainstalowane są urządzenia chłodnicze do sklepu znajdującego się na parterze budynku.

Może sąsiad założył sobie klimatyzację i stąd te dźwięki?

• #50 12 Cze 2009 19:27
    soltys_w
    Poziom 24  

Witam!
    Przyznam szczerze, że nie prowadziłem więcej takich prób, niemniej kiedyś jak do zwykłego wzmacniacza akustycznego podłączyłem generator audio i głośnik niskotonowy, to przy pewnej częstotliwości drgały kieliszki na szklanych półkach. Częstotliwość była relatywnie niska (nie mierzyłem), głośnik leżał na dywanie membraną do góry. Nie próbowałem go odwracać i badać efektów zabaw generatorem w pokoju na dole. W tym jednak konkretnym przypadku Koleżanki raczej w tym kierunku bym poszedł i nie szukał techniki wojskowej w starej kamienicy na piętrze.

• #51 13 Cze 2009 19:09
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

Na pewno nie ma nigdzie u sąsiadów klimatyzacji.
    Poza tym, co to by była za klima co się włącza od 23 lub 24 albo od 1, wyłącza około 4 i potem włącza o 6.30?

Jak pisałam na początku , do lutego było normalnie tj grali i było wiadomo gdzie, na klatce też słyszało się " normalnie"

A teraz jest "TO" i zachodzę w głowę jak te efekty mogą być mi produkowane - dlatego zadałam początkowe pytanie na tym forum.

Osoby " podejrzane" same fachowcami technik audio nie są, tym niemniej związane są z czołowym koncernem prasowo-medialnym i pośrednio z branżą filmową .

• #52 14 Cze 2009 04:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

Trzeba przyznać, że niezła zagadka, przecież dźwięki nie biorą się znikąd. Moim zdaniem nie jest możliwe sztuczne generowanie takiego czegoś w mieszkaniu, tak by samemu sobie nie przeszkadzać. Albo sąsiedzi musieliby opuszczać mieszkanie na noc, albo te dźwięki są generowane przez jakieś zupełnie niezależne urządzenie o zainstalowaniu którego Koleżanka po prostu nie wie (i dlatego uważa, że nic takiego nie ma).

Co to za klima, co się włącza o 23? Normalna, ktoś może włączać na noc by w mieszkaniu nie było duszno (wtedy się lepiej śpi). Jeśli ktoś kładzie się spać o 23, czy 24 to włącza, wstaje o 5 to wyłącza. Wychodzi do pracy o 6:30 to znów włącza, a potem dźwięki same znikają - hałas miejski itp. Często tak robią ludzie mający okna od strony południowej - wtedy słońce najbardziej praży i nagrzewa mieszkanie.

Cóż, bez dokładnego zbadania sprawy możemy sobie tylko gdybać.

• #53 14 Cze 2009 06:24
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

przykładowo to mieszkam w dzielnicy poniemieckiej z lat 30 i stropy drewniane i kolega miał podobny problem, dokładnie o określonych godzinach były wibracje w domu podobne do twoich, i tylko w jednym pokoju i u nikogo z sąsiadów, jak się okazało to klimatyzator w sklepiku warzywnym i to dwie bramy dalej.

znowuż znajomą co jakiś czas budziły podobne wibracje trwające 15-20min, próba jak to nazwałaś "korkowa" wykazała sąsiadów piętro wyżej i po drugiej stronie klatki (prawie 20m dalej) i to była ich zamrażarka, i u nikogo więcej nie było to odczuwalne, i tu był podobny efekt był jak u ciebie; że po wykręceniu korka i ponownym włączeniu przez jakąś dłuższą chwilę głoścniej buczy.

I ostatni znany mi przypadek to stara lodówka Mińsk w domu u mojej mamy, w kuchni nie słychać buczenia tylko pracę agregatu, w małym pokoiku za kuchnią jest cisza, a w następnym dużym pokoju warczy i buczy niemiłosiernie, tu chyba duży rozmiar pokoju jest tym pudłem rezonansowym dla tego buczenia.

infradźwięki to zaraza która może przejść po ścianach, podłodze, belkach i dopiero gdzieś się skumulować, na jakiejś cienkiej, lub pękniętej, czy krzywej ścianie.
    A z twoich nagrań to raczej praca jakiegoś agregatu, klimatyzacji, lodówki lub zamrażarki. ale i niektóre zmywarki w zabudowie podobnie hałasują - może nie hałasują - ale przenoszą wibrację po szafkach, potem podłodze i do sąsiadów, ale i pompa (co nieco już rozklekotana) od centralnego ogrzewania pieca gazowego, lub cyrkulacji wody, też może przenieść takie wibracje, i to o ściśle określonych porach, najczęściej nocnych (bo chłodno) i po rurach zabudowanych będzie niosło do ciebie, i tu też będzie przez kilka minut efekt głośniejszej wibracji po włączeniu "korka".

• #54 15 Cze 2009 18:14
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

Ale zagadka, co?

Te efekty pojawiły się dopiero przed czterema miesiącami w okolicznościach jak opisane zostało na początku tematu.

Na pewno nie zainstalowano nigdzie u sąsiadów ani klimy ani nowych urządzeń AGD. Ja pracuję w domu, a nasza dość kameralna kamienica ma taką architekturę, że ktokolwiek coś działa w mieszkaniu - remontuje, montuje czy nawet wnosi lub wynosi dużego - to od razu wiadomo. No a te sprzęty , co były i nadal są, nigdy nie przeszkadzały i nie generowały żadnych dziennych czy nocnych okropności.

Jeśli chodzi o klimę to zwracam uwagę iż cały czas było tak zimno że administracja trzymała miejskie CO włączone - aż do 10 czerwca.

Ktoś na forum audiostereo radził komuś, kto chciał dokonać zemsty akustycznej na sąsiedzie użycie takiego czegoś jak opisane w linku niżej.

www.bestaudio.pl/oferta/soliddrive/sd1_desktop_kit.php

ten Soliddrive co prawda niby działa od 70 Hz więc też nie bardzo pasuje..

• #55 15 Cze 2009 18:35
    LIROautomation
    Poziom 13  

Moja mama też uskarżała się na rytmiczne niskie dźwięki, w bloku, okazało się że kobiecina piętro wyżej (taka z którą nie dało się gadać) coś tam tkała na jakiejś ręcznej maszynie i robiła to latami. Być może ci sąsiedzi coś tam ukradkiem wyrabiają (mniej lub bardziej prozaicznego np. przecierają mak :)

• #56 16 Cze 2009 16:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tylko, że nie ma takiej możliwości, by to urządzenie z linku nie przeszkadzało jego właścicielowi - musiałby on opuszczać mieszkanie na noc.

Ja się poddaję, napisałem wszystko co mi przyszło do głowy. Zdalnie raczej nic więcej wymyślić się nie da.

• #57 17 Cze 2009 14:39
    synthhhh
    Poziom 20  

Witam kiedyś czytałem o czymś podobnym w gazecie... jak znajde to zamieszcze skan...

Wg. mnie jest parę możliwości

1.Zmywarka lub pralka...
    2.Sąsiedzi robią nazłość dźwiękami do 50Hz
    3.Wentylator gdzieś u kogoś w toalecie

jeszcze mam parę teorii ale te może później

• #58 18 Cze 2009 12:16
    LukaszTG
    Poziom 17  

Witam

Moze sie to wyda dziwne ale mialem taki problem z transformatorem toroidalnym od halogenow, bylo felerne i buczalo, przykrecone bylo do sufitu pod nim byl podwieszny sufit z plyt kartonowo-gipsowych. Co w polaczeniu z sufitem dzialalo jak komora rezonansowa. W pokoju pietro wyzej nie dalo sie wytrzymac efekt byl podobny do sinusoidy 30Hz wydawalo sie, ze drzy caly pokoj podloga sciany.

Pozdrawiam

• #59 18 Cze 2009 20:58
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

Witam,

Kolego Synthhhh z góry dzięki za skan tej historii z prasy.
    Ja paranoicznie obstawiam twój pkt 2 , a pytanie cały czas brzmi "jak".

A propos wygląda na to że może sprawcy? też czytają to forum, w związku z tym efekty zaczęły się pojawiać bardziej nieregularnie i zaczynać w późniejszych porach. Wczoraj tych dziwnych dudnień nie było, tylko normalna "muzyka" bez jakichś ekstra basów. Piszę muzyka w cudzysłowie gdyż to, co słychać brzmi dość dziwnie..załączam jako ciekawostkę plik próbka10430.wma .

Jak w końcu uda się (bo ta nieregularnosć!) dokonać pomiaru, to przynajmniej będzie wiadomo ile dostaję decybeli i jakich częstotliwości.

Załączniki:
  • Pomocny post
    #60 19 Cze 2009 10:07
    synthhhh
    Poziom 20  

Witam ponownie.

1.Niestety nie mogę znaleźć tej gazety, jedynie co pamiętam winowajcą była firma zajmująca się produkcją elementów do mikrofali... dlatego to tez odpada...

2.Jak to robią hm normalnie głośnik basowy dający bardzo niski dźwięk...

3.Czy inni sąsiedzi także odczuwają to dziwne zjawisko?

4.Widocznie bez egzorcysty się nie obejdzie;)

5.Czy w nocy możesz się wybrać i pochodzić/posłuchać pod drzwiami?

jak widać na zrzucie poniżej najwięcej "syfu" jest w granicach 20-200Hz
    trzeba wziąśc pod uwagę sprzęt jakim to było nagrywane straty itp.

"TO" -Okropne nocne infradźwięki

Czy ktoś poprostu filmów po nocach nie ogląda? Gdy przepuściłem to przez filtr było słychać tak jakby muzykę klasyczną... Jak wiadomo w muzyce takiej jest wiele partii które się niesłyszy tylko odczuwa bardzo niskie dzwięki... niewykluczone ze to jakiś film... lub po prostu ktoś puszcza 40Hz sobie od tak bo lubi....

A czy w czasie tych "akcji" ciecz w szklankach tworzy kółeczka na powierzchni czy się lekko trzęsie? Czy czuć na szybach drgania?
    Czy czuć nieprzyjemny ucisk w żołądku ?

Ja kiedyś gdy naprawiałem wzmacniacz testowałem go po nocach - zwykle w tedy mialem czas, kilka dni póżniej usłyszałem jak sąsiedzi rozmawiali o jakiś dziwnych wibracjach których niemogli zlokalizować.... przyszło mi jeszcze na myśl czy gdzieś w okolicy nie ma dyskoteki...

Chyba trzeba zadzwonić do Muldera i Scully ;)

Szukaj w 5mln produktów