Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Flyback 12V - 240V DC (40W) - prośba o werfikację.

Suchy 30 Maj 2009 18:18 18818 61
  • #31 30 Maj 2009 18:18
    Qwet
    Poziom 33  

Brzydko nawinięty transformator. Uzwojenia powinny dochodzić aż do ścianek bocznych rdzenia. Można tego dokonać przez użycie grubszego drutu lub podkładanie tekturowych przekładek między uzwojeniami. Na przyszłość polecam tą pierwszą opcję ;)

Po co na płytce aż tyle złącz?

• #32 30 Maj 2009 18:23
    Suchy
    Poziom 17  

Na płytce tyle złącz bo nie miałem innych :), zgodzę się co do nawijania transformatora, trzeba poprawić :).

• #33 08 Lip 2009 15:11
    wilk125
    Poziom 23  

witam, tez robię przetwornicę tylko że na mniejszą moc 12V ->250-300V Iwyj około 50mA, na początku stosowałem mc34063 ale kiepsko to wychodziło, teraz zastosuję UC3843. Dobrałem rdzeń EE20 liczba zwoji pierwotne 25 wtórne 220, szczelina 0,25mm. Mam pytania odnośnie nawijania uzwojeń, zauważyłem, ze w tym projekcie jak innych które znalazłem na elektrodzie nawija się uzwojenie pierwotne na całej długości rdzenia, następnie izoluje i nawija wtórne na to pierwotne izolując każda warstwę od siebie. Ja posiadam karkas dwusekcyjny czyli uzwojenie pierwotne było by obok wtórnego, a nie jedno na drugim jak w innych projektach, czy mogę tak nawinąć, czy lepiej załatwić sobie karkas bez podziału na sekcje i nawinąc jedno na drugim?

• #34 08 Lip 2009 15:49
    Qwet
    Poziom 33  

Nie wolno ci nawijać uzwojeń na dzielonym karkasie! Grozi to olbrzymimi przepięciami na tranzystorze mocy, musiałbyś zrobić bardzo duży gasik żeby uspokoić indukcyjność rozproszenia.
    Trzeba wyłamać ograniczniki i zrobić "przeplot", czyli przynajmniej podzielić uzwojenie pierwotne na dwie części i nawinąć jedną na spód, drugą na wierzch. Oczywiście wszystkie uzwojenia bezwzględnie muszą być nawinięte na całej długości karkasu i najlepiej w całkowitej liczbie warstw.

• #35 08 Lip 2009 15:57
    wilk125
    Poziom 23  

a czy jest konieczne izolowanie od siebie warstw uzwojenia wtórnego?

• #36 08 Lip 2009 16:05
    Qwet
    Poziom 33  

Przy 300V jeszcze nie ma takiej konieczności. Emaliowa izolacja drutu ma napięcie przebicia 4kV, więc masz jeszcze zapas ;)

• #37 08 Lip 2009 18:07
    wilk125
    Poziom 23  

uzwojenie wtórne ma być nawinięte odwrotnie względem pierwotnego? Bo widziałem kilka schematów i raz było nawinięte w tym samym kierunku a raz w przeciwnym.
    I jak to jest z ta szczeliną, ma ona być tylko na środkowym słupku czy na wszystkich trzech? I jeśli szczelina ma być np.1mm to ma to być w sumie 1mm(po 0.33 na słupek) czy na każdym słupku po 1mm? A w ogóle to jakie ma znaczenie wielkość szczeliny? Jak bym ją pominął to co się stanie?

• #38 08 Lip 2009 21:27
    Qwet
    Poziom 33  

Uzwojenia we flybacku mają być nawinięte w ten sposób, aby w czasie otwarcia tranzystora na anodzie diody pojawiało się napięcie niższe niż na masie wyjściowej. Zobacz tu:
    http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/spw_smps_e.html

We flybacku szczelina jest wszystkim. Ustala indukcyjność uzwojenia, ilości zwojów, maksymalną energię gromadzoną w rdzeniu itp. Dobiera się ją precyzyjnie, jest ogromna różnica między szczeliną 0,5mm a 1mm, więc nie możesz sobie pozwolić na jakieś odchyły. W zwykłych dławikach szczelina może być na wszystkich kolumnach i wtedy sumaryczna szczelina jest dwa razy większa niż odległość kształtek od siebie. We flybacku jak wspomniał lechoo, ze względu na duże znaczenie sprzężenia magnetycznego między uzwojeniami, nie można sobie pozwolić na wykonywanie szczeliny przekładką. Powinna być ona wyfrezowana na kolumnie środkowej.

• #39 08 Lip 2009 22:35
    wilk125
    Poziom 23  

dzieki za info, ale chyba brakuje jakiegoś linka w "Zobacz tu"

• #40 09 Lip 2009 15:04
    wilk125
    Poziom 23  

zrobiłem takie założenia jak poniżej, sterownik UC3843, rdzeń wybralwm E20/10/6 szczelina tylko na środkowej kolumnie 0,25mm uzwojenie pierwotne 18 z o grubości 0,6 mm, wtórne 238 z o grubości 0,2mm, czy to będzie ok czy należy coś poprawić? Układ ma służyć do ładowania kondensatora 1,5 uF 300V

• #41 09 Lip 2009 20:56
    Qwet
    Poziom 33  

Chciałem żebyś zobaczył tą stronkę której screena wkleiłeś w ostatnim poście ;)
    Już poprawiłem swojego posta.

• #42 10 Lip 2009 12:30
    wilk125
    Poziom 23  

rozumiem, że zwoje mogę nawinąć uzwojenia w dowolną stronę, tylko kwestia dobrego podłączenia diody na wyjściu.
    a czy te założenia które wybrałem są ok?

• #43 15 Lip 2009 11:36
    wilk125
    Poziom 23  

zmontowałem układ, odpaliłem i nawet nieźle działa, sprawność wychodzi jakieś 78% tak, że chyba jest dobrze, poniżej schemat i przebieg kanal1 na Rs-gnd i kanal drugi dren-gnd, elementy dobralem sugerując sie tym wątkiem oraz tym o przetwornicy do ładowania kondensatorów. Napięcie wyjściowe przy obciążeniu R= 10K/10W to 260V

jedna rzecz mnie niepokoi, jak uruchomie układ bez obciążenia, no napięcie niekiedy utrzymuje sie na ustawionym poziomie, a niekiedy wzrasta nawet do 600V, sprawdzałem napięcie na Vfb i cały czas bylo w okolicach 2,5V czyli ok, jak to możliwe, dzielnik zle dzieli?

• #44 15 Lip 2009 13:14
    k4be
    Poziom 31  

Raczej błąd pomiaru. A obciążenie musi być minimalne, choćby neonówką z rezystorem.

• #45 15 Lip 2009 14:09
    -RoMan-
    Poziom 42  

Za mała pojemność na wyjściu...

• #46 15 Lip 2009 17:32
    wilk125
    Poziom 23  

przy obciążeniu utrzymuje napięcie, tylko że nie chce dawac obciązenia bo zalezy mi na szybkim ładowaniu kondensatora. Układ zachowuję sie dziwnie, ponieważ niekiedy utrzymuje równe napiecie na wyjsciu przez okolo 20 sekund, a pozniej powoli zaczyna rosnać, a niekiedy rośnie odrazu i do wyzszego napięcia

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

prawdopodobnie coś nie łączyło, jak poprawilem luty to utrzymuje stałe napięcie bez obciążenia. Mam inny problem dołozylem tyrystor i cewke tak jak na schemacie i po pierwszym impulsie na tyrystor iskra na cewce skacze, tylko, że tyrystor po rozladowaniu kondensatora nie wyłącza się i calyczas płynie prąd przez niego, widocznie przetwornica daje zbyt ciągły prąd. Czy można jakoś wyłączyć tyrystor? Czy może jedynym sposobem będzie wyłączenie przetwornicy na czas rozładowania kondensatora i zablokowania tyrystora, po czym ponowne jej włączenie, można to chyba zrobić zwierając do masy wej comp, tylko czy takie rozwiązanie będzie optymalne?

Dodano po 44 [sekundy]:

• #47 15 Lip 2009 17:49
    lechoo
    Poziom 39  

Ślizgacz potencjometru może nie kontaktować, proponuję go wywalić całkowicie.
    Zamiast blokowania przetwornicy możesz zrobić próbę z zastąpieniem tyrystora tranzystorem IGBT, tylko pamiętaj o diodzie zwrotnej.

• #48 15 Lip 2009 21:52
    wilk125
    Poziom 23  

a jaka jest różnica miedzy tranzystorem IGBT, o prądzie ciągłym 20A, a tranzystorem MOSFET o prądzie ciągłym 20A? Może wystarczy zwykły tranzystor npn lub mosfet i załączać go na odpowiednio długi czas żeby kondensator zdążył się rozładować. Rezystancja cewki przez którą połączony jest kondensator do GND wynosi okolo 0,3-0,4 ohma, więc teoretycznie taki kondensator powinien się rozładować w ciągu około 0,5us. Częstotliwosć załączania tego tyrystora lub tranzystora nie będzie większa od 200Hz.

Dodano po 32 [minuty]:

tak poprzegladałem dane IGBT i MOSFET i wynika, że mosfety i zwykle npn odpadają ze względu na brak wytrzymałości na duże impulsowe prądy, IGBT maja wytrzymałość podobną do tyrystorów.

Kupie jakiegoś IGBT i pokombinuje, porównam wyniki odnośnie sprawności i zakłóceń z tyrystorem i wyłączaniem przetwornicy, a później wybiorę lepszą opcję.

• #49 15 Lip 2009 21:58
    lechoo
    Poziom 39  

Przy rozładowaniu przez cewkę powinieneś przede wszystkim brać pod uwagę jej indukcyjność, a nie tylko rezystancję uzwojenia.

• #50 17 Lip 2009 10:17
    wilk125
    Poziom 23  

sprawdziłem, jaki prad płynie przez tyrystor podczas rozładowania kondensatora, wychodzi jakieś 130-150 A, zmierzyłem tez czas rozładowania, wynosi okolo 8-10 us, teraz zrobie testy z tranzystorem IGBT, czy dioda zwrotna dla tego tranzystora może być sb360 lub uf5408 bo takie akurat mam? Tranzystor jaki kupie to będzie IRG4BC40U 20A 600V, prąd impulsowy 160A lub HGTG20N60 bo takie namierzyłem w sklepie w okolicy

• #51 17 Lip 2009 11:58
    mosfetkiler
    Poziom 21  

Wydaje misię, że:
    -do uzwojenia pierwotnego cewki WN należałoby dołączyć antyrównolegle diodę zamykającą oscylacje powstające przy rozładowaniu kondensatora przez uzwojenie (na schemacie nie ma jej a jest wzmianka w tekście),
    -w obwód ładowania kondensatora od strony diody D2 warto by wstawić rezystor kilkanaście Ω; o odpowiedniej mocy, powinno to ułatwić wygaszanie tyrystora,
    -zmienić konstrukcję klucza sterującego bramką tyrystora tak aby uniemożliwić stały przepływ prądu przez bramkę przy zamkniętym kluczu. Najproście będzie zastosować rodzaj układu różniczkującego z szeregowym kondensatorem i dodatkowym zestykiem rozładowującym kondensator po otwarciu klucza sterującego jeśli mają być generowane pojedyńcze impulsy "na życzenie".
    - dla IGBT trzeba będzie zastosować raczej uniwibrator podający impuls o odpowiednie długości na bramkę
    - dla ciągłej generacji wyładowań - konieczny będzie impulsator.

• #52 17 Lip 2009 14:09
    wilk125
    Poziom 23  

mosfetkiler napisał:
    Wydaje misię, że:
    -do uzwojenia pierwotnego cewki WN należałoby dołączyć antyrównolegle diodę zamykającą oscylacje powstające przy rozładowaniu kondensatora przez uzwojenie (na schemacie nie ma jej a jest wzmianka w tekście),

Dioda tak jak na rysunku?

mosfetkiler napisał:

-zmienić konstrukcję klucza sterującego bramką tyrystora tak aby uniemożliwić stały przepływ prądu przez bramkę przy zamkniętym kluczu. Najproście będzie zastosować rodzaj układu różniczkującego z szeregowym kondensatorem i dodatkowym zestykiem rozładowującym kondensator po otwarciu klucza sterującego jeśli mają być generowane pojedyńcze impulsy "na życzenie".

można jakis schemat
    na schemacie dałem zwykły włącznik ale w praktyce tyrystorem steruje mikrokontroler, który daje impuls o długości około 100us

teraz mam problem z przetwornica , nie chce startować, raz startowała, raz nie a teraz wogóle nie startuje, sprawdzile napiecie i przebiegi.:
    vcc=12.5v
    vref=4,97V
    Ct/Rt=0.1V brak oscylacji
    comp=6V
    nie wiem co mogło pasć
    przez przypadek zwarłem VCC z OUT i na momemt ruszyla ale zaraz przestała, nic sie nie grzeje, pradu prawie nie pobiera

• #53 17 Lip 2009 14:19
    mosfetkiler
    Poziom 21  

Dioda musi być włączona odwrotnie - zaporowo względem napięcia z kondedsatora, przewodzić będzie krótko przy "odbiciu" przeciwnie skierowanym napięciem powstającym na indukyjności cewki.
    Rezystor o którym wspominałem też się przyda.
    A nie padł ci czasem MOSFET, a z nim reszta sterownika?
    Schematu żadnego niestety nie mam na czym narysować (służbowy sprzęt).
    Do impulsowania trzeba pokombinować z przełącznikiem zwierającym parę zestyków w obu położeniach; kondensator np. 1µF przyłączony jednym końcem do masy a drugim przez ów przełącznik na zmianę albo do Vc, albo do przewodu do bramki tyrystora.

• #54 17 Lip 2009 14:35
    lechoo
    Poziom 39  

Diodę należy włączyć równolegle do tyrystora.

• #55 17 Lip 2009 14:54
    mosfetkiler
    Poziom 21  

Jak już to antyrównolegle, po co zwierać tyrystor diodą...
    Stosowałem jednak przy podobnych układach podłączenie jak wyżej.

• #56 17 Lip 2009 16:06
    wilk125
    Poziom 23  

dawałem diode i na tryrystor i na cewke, w obydwóch przypadkach cos sie polepszało, ale najlepiej jest jak sa dwie diody i na cewcei i na tyrystorze

• #57 26 Sie 2009 23:36
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Witam
    Widzę, że szykuje się elektroniczny zapłon :-).
    wilk125 mierzyłeś może czas ładowania kondensatora? bo to chyba krytyczny parametr dla projektu. Aha i interesuje mnie bardzo jaka jest temperatura klucza i flayback'a przy pełnym obciążeniu. Robiłeś już testy przy 12 000 obr/min ? Co grzeje się najbardziej?

• #58 27 Sie 2009 09:38
    wilk125
    Poziom 23  

Dr_DEAD napisał:
    Witam
    Widzę, że szykuje się elektroniczny zapłon :-).

zgadza się ;-)
    Dr_DEAD napisał:
    wilk125 mierzyłeś może czas ładowania kondensatora? bo to chyba krytyczny parametr dla projektu.

Oczywiście, nie pamiętam dokładnie, a nie bede pisał o przybliżeniach bo mogę się mocno pomylić. Zrobie pomiary i odpiszę
    Dr_DEAD napisał:

Aha i interesuje mnie bardzo jaka jest temperatura klucza i flayback'a przy pełnym obciążeniu. Robiłeś już testy przy 12 000 obr/min ? Co grzeje się najbardziej?

12000 obr/min czyli 200 Hz, tak robiłem nawet dla wyższych, poźniej napiszę do jakich napięć zdążył się naładować kondensator. Co do grzania to test przy pełnym obciążeniu trwał raptem 30 min, ale chyba nic nie było gorące. Napęcie na kluczu było okolo 45V a zastosowany IRF wytrzymuje 55, wiec nic mu sie nie działo, niekiedy jak zapomniałem podpiac kondensator na wyjscie to napiecię leciało nawet na 600V no i na kluczy bylo dużo więcej niż 55 to sie wtedy szybko grzal i parzył, ale nigdy sie nie uszkodził.

• #59 27 Sie 2009 11:27
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Czyli jak rozumiem ta część projektu jest już zamknięta. Czy może są jeszcze jakieś problemy? Wprowadzałeś jeszcze jakieś zmiany w stosunku do ostatniego schematu zamieszczonego w tym wątku?
    Robiłeś testy całości czyli przeskok iskry na odległości 8-10mm?
    Prowadzisz (a może masz zamiar) wątek z prockiem i softem?

• #60 27 Sie 2009 12:11
    wilk125
    Poziom 23  

Dr_DEAD napisał:
    Czyli jak rozumiem ta część projektu jest już zamknięta. Czy może są jeszcze jakieś problemy?

Tak zamknięta, problemów nie mam ale nie eksploatowałem przetwornicy dłużej niż godzinę więc nie wiem co by było dalej.

Dr_DEAD napisał:
    Wprowadzałeś jeszcze jakieś zmiany w stosunku do ostatniego schematu zamieszczonego w tym wątku?

W stosunku do schematu w wątku to w moim układzie brakuje mi jednego kondensatora elektrolitycznego nisko-impedacyjnego bo żle zaprojektowałem płytkę i się nie zmiescił, może jak by był to ten jeden co mi został by się mniej grzał.

Dr_DEAD napisał:

Robiłeś testy całości czyli przeskok iskry na odległości 8-10mm?
    Prowadzisz (a może masz zamiar) wątek z prockiem i softem?

Tak robiłem testy, iskra skacze nawet na 15mm tylko nie pamiętam przy jakich obrotach. Cewka zapłonowa która zastosowałem nie jest najlepsza, docelowo powinna miec rezystancje uzwojenia wtórnego okolo 6kohm, tak jak w motocyklach.
    Wątek z prockiem i softem już prowadziłem, ju jest jeden wątek do ktorego sie podpiąłem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6808338#6808338
    i drugi o samej atmedze i sofcie do opoźniania zapłonu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1337136&highlight=
    Program działa dokąłdnie tak jak pisze Dr.Vee "Ok, w takim razie input capture na odpowiednim zboczu i pomiar okresu.
    Dodatkowo aktywne przerwanie/test bitu OCF1A i modyfikacja OCR1A o obliczoną stałą - raz dodajesz opóźnienie, raz szerokość impulsu. "

Dodam,że testowałem moduł bez przetwornicy (motocykl miał cewki wysokiego napiecia) w motocyklu kawasaki KX250 2-t, i odpalał bez problemu i ładnie sie wkręcał na obroty do połowy gazu nawet lepiej niz oryginał, poźniej gorzej bo miałem wgraną mape zapłonu z wyprzedzneim 40 stopni (mysłałem ze zrobie test w jakims 4 suwie) przy 7000.obr/min ,a jak pozniej wyczytałem ten model przy 7000 obr powienim miec wyprzedzneii 13 stopni.

Napisz do czego masz zamiar wykorzystać moduł?

Dodano po 12 [minuty]:

zrobiłem pomiary, przetwornica pracowała około godziny, z czego 45 minut pod pełnym obciążeniem, dość ciepłe są: klucz,rezystor gaśika, kondensator elektrolityczny nisko-impedancyjny,tyrystor, wszystki elementy można złapać i trzymać.
    poniżej wyniki, czas ładowania kondensatora, napięcie do jakiego sie naładował kondensator i prąd jaki pobierała przetwornica dla danych obrotów przy stałym napięcieu12V. Impuls wyzwalający tyrystor trwał 150us (dla 100us wypadały co niektóre ładowania kondensatora bo tyrysor nie nadążał się wyłączać) i przez ten czas przetwornica była wyłączona, chcąc obliczyć obroty trzeba do czasów poniżej dodac te 150us.
    t [ms] Vkon [V] I[A]
    20 400 0,66 około 2977 obr/min
    15 400 0,86
    13 400 0,99
    12 392 1,07
    11 384 1,10
    10 364 1,09
    9 345 1,08
    8 326 1,07
    7 310 1,06
    6 284 1,05
    5 262 1,03 5ms+150us = 194Hz = 11650 obr/min
    4 232 1,00 4ms_150us = 241Hz = 14458 obr/min
    3 200 0,95
    2 160 0,87
    1 100 0,69
    0,5 70 0,4 0.5ms+150us=0,65ms= 1538Hz = 92307 obr/min - iskra juz sie zrobiła fioletowa (czyli była słaba) ale jeszcze skakała -:)

Wszystkie napięcia +-5V.
    Max napięice przetwornicy jest 400V bo tak dobrałem rezystory w dzielniku dla ograniczenia napiecia. Dla niższych obrotów tez 400V i jeszcze mniejszy pobór prądu.Przy pomiarze była wykorzystana cewka zapłonowa z skutera: rezestancja uzwojenia pierwotnego 0,3 ohma, wtórnego 1.2Kohma + rezystancja fajki 6Kohmow, świeca NGK z motocykla. Iskra skakała aż miło ;-)