Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mój schemat co + cwu jest poprawny

kubi4 28 Maj 2009 21:23 64302 49
  • Pomocny post
    #31 28 Maj 2009 21:23
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Gdzieś mam taką kartę. Jak znajdę....
    Pozdrówki :D

• #32 28 Maj 2009 21:42
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

mirrzo napisał:
    Mogą one pracować w każdej pozycji, bo kula ma zerową pływalność. :D

W każdej pozycji pod waruniem że strzałka skierowana jest w górę
    ;)

ZWR - zawór wodny różnicowy typu ZWR25, ZWR32, ZWR40, lub ZWR50
    PCO - kocioł c.o.
    PO - pompa obiegowa c.o.

• #33 28 Maj 2009 21:57
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

No właśnie...Tak też to zapamiętałem.

• #34 28 Maj 2009 22:58
    mirrzo

Moderator na urlopie...

To jest tylko przykładowy rysunek, a strzałka pokazuje kierunek przepływu grawitacyjnego

• #35 28 Maj 2009 23:14
    tufuzz
    Poziom 9  

Odnośnie schematu (albo schematów), osobiście zamiast drugiej pompy do c.w.u. dałbym zawór trójdrożny przełączający z siłownikiem sterowanym termostatem na zbiorniku. Na termostacie ustawia się wybraną temperaturę, np. 55st. i on jej pilnuje, tzn. jeśli zmierzy, że jest niżej to całe zasilanie przełącza się na zasobnik, jeśli wyżej, na centralne (ma oczywiście jakąś tolerancje zmian temperatur, żeby co chwila się nie przełączał). W sumie rozwiązanie z pompą też może być bo daje taki sam efekt (zakładając, że pompa byłaby sterowana za pomocą temperatury zasobnika, a nie jakoś inaczej), tylko że pompa będzie pewnie droższa w eksploatacji.
    To jest generalnie dokładnie takie samo rozwiązanie jak w standardowych zestawach kocioł gazowy jedno funkcyjny plus zasobnik. Z kotła wychodzi zasilanie z zaworem trójdrożnym, który dzieli układ na c.w.u. i c.o. Do zbiornika przymocowany jest termostat, który komunikuje się z automatyką kotła, a ta z zaworem trójdrożnym. Ma priorytec c.w.u. i pilnuje zadanej temperatury, tzn. jesli jest za niska, puszcza sygnał do zaworu i daje wszystko na zbiornik, jak go już podgrzeje, przełącza się z powrotem i kontynuuje ogrzewanie c.o.
    Są takie termostaty, np. Afriso, które się do tego idealnie nadają, jakby była potrzeba mogę poszukać i podać model. (chyba, że automatyka kotła pozwala sterować również podgrzewaczem i starczyłby zwykły czujnik temperatury podłączany do regulatora kotła)

• #36 29 Maj 2009 07:31
    wawrzeczko_t

mirrzo napisał:
    To jest tylko przykładowy rysunek, a strzałka pokazuje kierunek przepływu grawitacyjnego

Jeśli pompa nie pracuje z powodu uszkodzenia, braku prądu itp. to jest przepływ ciepłej wody jest przez zawór różnicowy - kula jest u góry i opiera się o dystanse które nie dopuszczają do zablokowania tego przepływu. Ratuje to kocioł przed problemami w razie braku prądu lub awarii pompy. Natomiast gdy pompa pracuje kula jest wciskana w dół (pod warunkiem że ciśnienie poniżej kuli spowodowane pracą pompy jest mniejsze od ciśnienia powyżej kuli) i powoduje zablokowanie przepływu wody po to aby woda nie krążyła jedynie najkrótszą drogą.

Więc jak damy strzałka w dół lub w bok to przepływ też będzie, ale czy kula będzie prawidłowo zamykała przepływ w czasie pracy pompy ? Nie wiem.

• #37 29 Maj 2009 08:13
    kubi4
    Poziom 16  

Zaczynam skręcać wszystko przy piecu na sucho. Zawór zwrotny ustawiony strzałką w dół gdyż takie ustawienie najbardziej mi pasuje a zawór z tego co się orientuję działa w każdym położeniu. Praktycznie całą instalację tą przy pompie tj pompa, dwa zawory, filtr, zawór zwrotny udało mi się upchać za piecem pod "świnką" i nic nie wystaje ale mam do wszystkiego bardzo dobry dostęp.

• #38 29 Maj 2009 08:15
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Ładnie to opisałeś, ale niestety, tylko ładnie - mylić się jest ludzką rzeczą
    Pozdrawiam :D

• #39 29 Maj 2009 13:20
    wawrzeczko_t

Chylę czoła :)

• #40 29 Maj 2009 15:59
    kubi4
    Poziom 16  

Mogę się mylić - czemu nie ale czytając :

wnioskuję z czerwonego pojedynczego podkreślenia iż zawór może pracować w każdej pozycji aczkolwiek należy zachować kierunek podwójne podkreślenie

• #41 29 Maj 2009 16:21
    mirrzo

Moderator na urlopie...

To nie podlega dyskusji; strzałka wskazuje kierunek ruchu wody :D

• #42 30 Maj 2009 09:00
    kubi4
    Poziom 16  

Panie mirrzo wiem że strzałka pokazuje kierunek ruch wody, ale muszę mieć pewność że jeśli strzałka będzie do dołu to zawór będzie spełniał swoje zadanie. Inne ustawienie zaworu psuje mi całą koncepcję rozmieszczenia elementów. "Fachowiec" do którego dzwoniła Pani ze sklepu stwierdził iż będzie. Ja już raz naciąłem się na "fachowców" chciałbym potwierdzenie od któregoś Pana instalatora z doświadczeniami.

• #43 30 Maj 2009 09:31
    mirrzo

Moderator na urlopie...

mirrzo napisał:

• #44 30 Maj 2009 12:02
    kubi4
    Poziom 16  

Zgadzam się z tym co jest napisane, natomiast nic nie wspominają o tym że strzałka (tj obieg wody) MUSI być pionowo do góry. W moim przypadku wygodniej jest gdy kierunek obiegu jest pionowo w dół.

• Pomocny post
    #45 30 Maj 2009 20:38
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Coś słabo łapiesz kolego.
    Ustawiasz zawór w dowolnym miejscu, ale strzałka musi wskazywać kierunek przepływu wody: jeżeli na zasilaniu, to w górę, jeżeli na powrocie to w dół. to tak w skrócie.
    Zatem jeżeli ci wygodniej, to zamontuj na powrocie i strzałką w dół

Dodano po 55 [sekundy]:

I poproś kumatego instalatora do oceny swojej twórczości

• #46 30 Maj 2009 21:38
    kubi4
    Poziom 16  

I właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Zasugerowałem się rysunkiem Pana wawrzeczko_t, który podał schemat gdzie na powrocie był zawór zwrotny strzałką do góry. Dziękuję wszystkim, którzy w tej kwestii mi pomogli. Czy instalator będzie kumaty to okaże się "w praniu" - zaczynamy działać od poniedziałku. Podzielę się sugestią instalatora. Ciekawe co na ten rysunek powie. He he może być ciekawie.

• Pomocny post
    #47 30 Maj 2009 22:02
    mirrzo

Moderator na urlopie...

kubi4 napisał:
    Zasugerowałem się rysunkiem Pana wawrzeczko_t, który podał schemat gdzie na powrocie był zawór zwrotny strzałką do góry.

wawrzeczko_t napisał:

ZWR - zawór wodny różnicowy typu ZWR25, ZWR32, ZWR40, lub ZWR50
    PCO - kocioł c.o.
    PO - pompa obiegowa c.o.

Ten rysunek też jest bardzo prawidłowy, aczkolwiek w życiu chyba nie spotykane właśnie takie rozwiązanie prowadzenia instalacji - grupa pompowa z zaworem różnicowym poniżej kotła

• #48 30 Maj 2009 22:07
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

To chyba schematyczne przedstawienie instalacji.W praktyce raczej raczej nikt by tego tak nie zainstalował.Tak myślę.

• Pomocny post
    #49 30 Maj 2009 22:10
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Też tak myślę, ale znamy radosną twórczość instalatorów. Polak potrafi. Aczkolwiek jest to możliwe i prawidłowe

• #50 24 Cze 2009 09:44
    kubi4
    Poziom 16  

Tak więc zbudowane zostało z uwzględnieniem wszystkich uwag i sugestii. Działa aż miło. Panowie instalatorzy trochę kręcili nosem na np zawór mieszający - bo dużo roboty. Nie podobało im się również to , że rurki mają być pod ładnymi kontami a nie byle jak na ukos czy też na krzyż. Mam na górze pieca wyczystkę - chcieli nad tym rurę poprowadzić ( bo tam się wcale nie czyści - stwierdzili). Skoro producent kotła zrobił tam wyczystkę - znaczy że z niej należy korzystać.
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim pomocnym dłoniom. Mam fachowo, funkcjonalnie i nawet estetycznie zrobione co + cwu.