Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell model: NPS-330CB B uszkodzony układ scalony UC3843B...

mateusz1523 24 Maj 2009 18:25 2285 3
  • #1 24 Maj 2009 18:25
    mateusz1523
    Poziom 9  

Witam!
    Jestem w posiadaniu stacji roboczej Dell Precision 330. Ostatnio po podłączeniu go do sieci coś w nim strzeliło, a po wstępnych oględzinach wyszło, że układ scalony jest rozerwany tak jak na fotce:
    Dell model: NPS-330CB B uszkodzony układ scalony UC3843B...Dell model: NPS-330CB B uszkodzony układ scalony UC3843B...
    Chciałem włożyć inny zasilacz i zobaczyć czy komputer jeszcze działa. Jednak jest pewien problem. Ten zasilacz posiada dwa gniazda zasilające płytę główną. Jedno jest 24 pin, a drugie zaś 16 pin, i powyżej załączam fotkę.

I tu pojawia się mój problem. Szukałem na allegro takiego zasilacza, a przynajmniej podobnego który by miał właśnie złącze 16 pin, i nie mogłem znaleźć. Czy jeżeli podłącze jakoś zasilacz z innego komputera, który będzie miał złącze zasilające 24 i 4 pin i włożę je w odpowiednie miejsca to czy komputer zadziała?

Czy może jest możliwość przerobienia zwykłego zasilacza na takie właśnie złącza? Prosił bym o jakąś podpowiedź bo komputer stoi i się kurzy się na niego, a przydałby się właśnie w tym czasie. Za odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie! :)
    Poprawiłem TONI_2003.

0 3
  • #2 24 Maj 2009 19:03
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Proszę się jednak zdecydować co do swoich intencji ponieważ tytuł tematu ma się nijako do treści samego postu.
    Przypomnę

Większość treści postu była rozwiązywana na forum i niektóre tematy są podane w poście - temacie podwieszonym w dziale.
    :arrow: Schematy zasilaczy i ich naprawa oraz podłączenia
    Dodam tylko, że każdy zasilacz ma swoje zmiany w stosunku do innych i nie mieszczą się one często w standardzie ATX.
    Nawet odpalenie zasilacza bez płyty głównej to problem, a o podmianach jego na typowy zasilacz ATX można czasami tylko pomarzyć.
    Jeśli zdecyduje się kolega na naprawę zasilacza to przed zrobieniem odpowiedniej jakości zdjęć należy wspomniany zasilacz odkurzyć.
    Pozdrawiam Brać lutującą.

-1
  • #3 24 Maj 2009 19:39
    mateusz1523
    Poziom 9  

Chodzi mi mianowicie o to co zrobić z tą wtyczką 16 pinową bo nie mogę nigdzie znaleźć takiego zasilacza, który by miał właśnie taką wtyczkę.
    Boję się że jak podłącze w jakiś sposób wtyczkę 4 pinową uszkodzę płytę i koniec.
    Słyszałem, że są przejściówki, ale na aukcjach nie znalazłem nic takiego.

0
  • #4 24 Maj 2009 20:04
    TONI_2003
    Moderator

Powiedzmy, że już napisałem Ci jak masz uczynić, ale widzę że nie spojrzałeś na inne posty o tym zagadnieniu traktujące.
    Ponieważ nie przedstawiłeś żadnego wniosku...

Dodam jeszcze że takiej przejściówki nie powinieneś dostać, a nawet gdyby to musiałaby być ewidentnie dedykowana dla twego modelu zasilacza, a i tak jest potrzeba drobiazgowego sprawdzenia każdego kabelka łącznie z kolorami tych kabli.

Ponieważ są czasami również pozamieniane, a czasami można poszukać instrukcji obsługi do komputera i tam bywają stosowne dane zasilacza (czasami)...

Innym rozwiązaniem jest zrobienie rozpiski każdego złącza biorąc pod uwagę nr. pinu złącza + kolor kabelka o ile po dojściu po nim do płytki PCB w miejscu lutowania do niej mamy skrót opisowy tego sygnału, a tak właśnie najczęściej bywa. :D

PS.
    Układ scalony, który jest uszkodzony na zdjęciu to najprawdopodobniej UC3843B, który kosztuje niewiele i od tego raczej bym zaczął (czyli od naprawy)...

0