Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyznaczyć napięcie znamionowe przekaźnika?

Grzegorz2157 24 Maj 2009 23:23 3922 2
  • #1 24 Maj 2009 23:23
    Grzegorz2157
    Poziom 1  

Witam.
    Mam do zrobienia mały projekt. Treść zadania jest następująca: Dla danego przekaźnika ustalić metodą pomiarów przybliżone napięcie znamionowe, oraz charakterystykę statyczną z dokładnie widoczną histerezą.
    Przekaźnik wygląda tak:
    Na obudowie ma następujący opis: RGI TGL 200- 3796 RFT, jak na zdjęciu poniżej:

Do odpowiednich pinów, w "podstawce" do przekaźnika, musiałem dolutować przewody - dwa na wejście (cewkę) oraz dwa na wyjście (jeden do styku wspólnego zaś drugi do styku normalnie otwartego. W tym celu sprawdzałem miernikiem cyfrowym które piny styków są ze sobą zwarte. Następnie przylutowałem odpowiednio przewody.
    Aby ustalić charakterystykę statyczną stworzyłem układ jak na rysunku poniżej:
    Zacząłem zwiększać napięcie od 0 do 24V na wejściu przekaźnika. W momencie kiedy na zasilaczu było 15,7V amperomierz wskazał wartość prądu, czyli przekaźnik się załączył. Następnie obniżając napięcie zasilające zanotowałem, że przekaźnik wyłącza się przy napięciu 3,4V.
    Mając te dwie wartości napięcia mogę wykreślić charakterystykę statyczną przekaźnika. Co do napięcia znamionowego to mam pewne wątpliwości. Wiem że są przekaźniki 12 i 24V. Znając napięcie załączające (Uz=4,7V) mojego przekaźnika założyłem, że napięcie znamionowe wynosi 24V. Czy to dobre założenie? Proszę o podpowiedź.
    Z góry dziękuję.

Dodano po 6 [minuty]:

Poprawka:
    Znając napięcie załączające (Uz=15,7V) mojego przekaźnika założyłem, że napięcie znamionowe wynosi 24V. Czy to dobre założenie? Proszę o podpowiedź.
    Z góry dziękuję.

0 2
  • Relpol
  • #2 24 Maj 2009 23:28
    mr.Sławek
    Poziom 32  

Bardzo mozliwe ze ma wlasnie Un=24V i tak niech zostanie.

0
  • Relpol
  • #3 25 Maj 2009 01:41
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Zapytam przewrotnie:

Czy miało by sens gdyby przekaźnik na napięcie nominalne 12V przyciągał dopiero przy napięciu 15.7V ? ;)

Zwykle jest tak:

0V < Uz < Up < Un

Dla współczesnych przekaźników

Uz - napięcie zwalniania - przeważnie od 0.05 do 0.25 Un
    Up - napięcie przyciągania - przeważnie > 0.7 Un
    Un - napięcie nominalne

Uh - napięcie histerezy = Up-Uz

To co jest na obudowie, to nie jest oznaczenie przekaźnika tylko normy z czasów NRD (TGL - Technische Güte und Lieferbedingungen - Jakość techniczna i warunki dostawy)

Norma TGL-200-3796 dotyczyła przekażników NSF - 30

http://www.uni-weimar.de/cms/universitaet/zen...oge-verzeichnisse/tgl-verzeichnis/tgl-96.html

TGL 200-3796/01 | 1981-03-00 | Elektrische Informationstechnik. Neutrale elektromagnetische Relais NSF 30. Hauptabmessungen. Lieferung
    =========================================

To są te przekaźniki:

http://funktechnikelemente.de/relais_00.pdf

Sprawdź rezystancję cewki przekaźnika wg tabeli na stronie: 7 (Tabelle 3) a określisz napięcie nominalne.

0