Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

gasak 12 Maj 2011 11:32 78179 79
    Grendel
    Poziom 16  
    Temat już dość stary, ale ponieważ ten model jest jest aktualnie dostępny (w L-M po bardzo korzystnej cenie 598 zł), kupiłem go wczoraj i zrobiłem krótki test.
    Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie brzmi: WARTO

Aktualne dane techniczne podane na obudowie zgadzają się z tymi podanymi na tabliczce z pierwszego posta, z tym, że zakres prądowy zaczyna się od 10A.
    Prądów jeszcze nie mierzyłem, ale napięcie Uo jest wyższe i wynosi w moim egzemplarzu 73V DC (korzystniej dla inicjowania łuku).

Choć spawam już od ćwierćwiecza, raczej sporadycznie, więc nie mogę się zaliczyć do fachowców, ale łatwość spawania tym ustrojstwem robi spore wrażenie (spawarka aż "pali się" do utrzymania łuku :D).
    Do tej pory używałem home-made transformatorówki, robionej w 1986r głównie do spawania wiecznie łamiącego się Jubilata.
    Jest wyraźna różnica między pracą na tych sprzętach - nawet jeśli jesteś kiepskim spawaczem, to inwerterem sobie łatwiej poradzisz.

Do testu użyłem 30-letnich, przechowywanych w byle jakich warunkach elektrod, których nawet nie podsuszałem (nie, żeby były mokre) kilku ER146 (od Φ 2 do Φ 4mm) i jakichś zasadowych Φ 5mm.
    Łuk palił się pięknie i stabilnie od pierwszego przytknięcia.
    Jedynie przy 5 czasem przerywał, ale były one już tak kiepskiej jakości, że otulina odpadała dużymi kawałkami. Mnie zależy głównie na możliwości ciągłej pracy z elektrodami Φ 3.25mm przy prądach ok 120 A - na 100% wyciągnie.

Stara instalacja, zabezpieczona B20 nie miała żadnych pretensji.

Do mankamentów zaliczyć można dość głośny wentylator i koszmarny smród chińskich chemikaliów, który, mam nadzieję, z czasem wywietrzeje.

Oczywiście snoby zawsze powiedzą, że takie chinolstwo to szajs, tylko dlatego, że nie kosztuje kilku kiloPLN. Jeśli nie nawali do końca gwarancji ja powiem, że to cacko :D

Entuzjam nieco stygnie po obejrzeniu wnętrza - tu poznać właściwe znaczenie słowa minimalizm. O ile same elementy elektroniczne mocy powinny dać radę - pracuje 12 tranzystorów 2SK2837 w układzie pełnego mostka (po 3 równolegle w każdej gałęzi) i 12 podwójnych diód ESAD92-02R równolegle, to np przekroje połączeń, czy uzwojeń dławików wyjściowych są znikome. Weźmy same dławiki - prąd spawania płynie przez 4 równoległe druty Cu Φ 1.8mm, co daje sumaryczny przekrój 10mm². Uzwojenia mają długość ok 1m, co daje wynikową rezystancję ok 1.7 mΩ. Przy 100 A wydziela się więc na nich 17 W ciepła (nie licząc ew. strat w rdzeniach). To niewiele, ale przy 200 A jest już 68 W. Oczywiście wszystko to pracuje przy wymuszonym intensywnym chłodzeniu, ale po co generować straty energii, tam, gdzie tak łatwo ich uniknąć. Na elementach półprzewodnikowych, przy pełnym obciążeniu 200 A, może się wydzielać łącznie nawet 500W i tego się nie przeskoczy.
  • TermopastyTermopasty
    leszeksz2
    Poziom 16  
    Witam.
    Odświeżę trochę temat.
    Otóż kupiłem tą spawarkę, ale nie wiem jaka zastosować wtyczkę. Nie chcę montować wtyczki siłowej. 16A wystarczy, ale te co próbowałem zamontować są jakieś małe i kabel (3x2,5mm) nie chce w się nich schować. Jakie macie zamontowane wtyczki w swoich Nutool-ach? Czy trzeba ucinać te kable z oczkami?
    Pozdrawiam.
    chrzanjo78
    Poziom 12  
    Witam. Ja w swoim Nutoolku NTW160INV zamontowałem masywną hermetyczną wtyczke na 230V - 16A , w mojej nie było oczek tylko pobielone końcówki przewodów. Jest to wtyczka dostosowana do kabli 3X2,5 mm którą zakupiłem w hurtowni art. elektrycznych. Dziwne jest to że,z założenia jest to sprzęt dla majsterkowiczów gdzie nie każdy ma dostęp do siły jak i takowych gniazdek i co ciekawe że inne firmy jednak montują w swoich spawarkach wtyczki-oszczędność?
    leszeksz2
    Poziom 16  
    Może zamontowałeś taką wtyczkę (lub coś podobnego)?
    Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

U mnie kable są z oczkami i są pozbawione izolacji zewnętrznej (tej czarnej) na odcinku 12 cm. Tak jakby były przystosowane do wtyczki siłowej. Też mnie to dziwi że wtyczki nie ma. Ale oszczędność to raczej jest mała.
    chrzanjo78
    Poziom 12  
    Witam. Tak, podobną i z tej serii wtyczek obciągniętych gumą.U mnie przewody zarobione jak u Ciebie tylko bez oczek tzn. końcówki proste.Ja swojej spawarki nie katuję dużymi prądami bo mam zabezpieczenie topikowe 10A i zmuszony jestem używać elektrod do max. 2,5mm co mi zupełnie wystarcza i zabezpieczenie mi nie wysiada.Dla tego dziwi mnie zalecenie producenta żeby stosować wtyczki siłowe :cry:
    Grendel
    Poziom 16  
    Witam. W moim egzemplarzu też były wyprowadzone pojedyncze żyły długości ok. 12 cm zakończone końcówkami oczkowymi. Byłem zmuszony znacznie je skrócić, gdyż użyłem 16-amperowej wtyczki ze swoich zapasów, nieco mniejszej, niż ta prezentowana na zdjęciu. Niestety, dość trudno było ją zamknąć, więc raczej polecam taką, jak widać powyżej. Ponieważ producent nie wyposażył spawarki w żadną wtyczkę, uważam, że obcięcie końcówek oczkowych nie ma żadnego wpływu na uprawnienia gwarancyjne (brak zapisu, który zabraniałby dostosowywania przewodów zasilających do odpowiedniego wtyku).
  • TermopastyTermopasty
    kondensator
    Poziom 36  
    Dlaczego brak wtyczki 230V w spawarce przenośnej (choć początkowo sprzedawano wersję z fabrycznie zintegrowaną z przewodem zasilającym nierozbieralną typową wtyczką UNI-Schuko...) :
    1. Urządzenie nie spełniało (a może przestało spełniać z powodu zmian przepisów) warunków dla instalowania i używania dla laików...
    2. W PRL-bis jest pełno instalacji 2-żyłowych w układzie TNC (i "niewiadomojakim") oraz gniazd bez styku ochronnego (a urządzenie w I kl. izolacji takiego wymaga) - gdzie nie można podłączyć obowiązkowego niestety od pewnego czasu RCD, a wtedy zgodnie z przepisami :) urządzenie musi być podłączone na stałe (bez wtyczki) do puszki przyłączeniowej na ścianie przez uprawnionego elektryka...
    3. Przy braku wtyczki można użyć taką jak się potrzebuje:
    - uni-schuko 230V,
    - niebieską przemysłową (16A) na 230V,
    - czerwoną przemysłową (32A lub 64A) na 400V (i wykorzystać tylko N, PE i jedną z faz,
    - inną potrzebną w danym kraju (np. Włochy, Szwajcaria)
    (Wtyczkę powinien oczywiście zgodnie z przepisami :) zainstalować na przewodzie uprawniony elektryk...)
    -------------------
    Uzupełnienie:
    Niestety od razu nie przyszedł do głowy oczywisty i w praktyce zwykle najważniejszy (zwłaszcza w ChRL i PRL-bis) powód:
    4. Przewód bez wtyczki jest tańszy !
    UWAGA: Powodów może być jednocześnie kilka.
    chrzanjo78
    Poziom 12  
    Witam.No cóż przepisy się zmieniają,w końcu to dla naszego bezpieczeństwa i dodrze.W nowych instalacjach już są wdrażane nowe przepisy,nowe standardy, nowe oprzyrządowania itp.Ale,co z tymi co mają instalację z poprzedniej epoki , instalacje przeważnie 2-żyłowe,w dodatku aluminiowe,czyli nie spełniających współczesnych norm ani przepisów?Ja np.mam taką instalację, kupiłem sobie spawarkę inwerterową,na razie bez wtyczki,bo wg. instrukcji nie nadaje się do użytku domowego ani też do użytku zarobkowego bo jest przeznaczona dla majsterkowiczów czyli co :?: Pruć dla niej całą instalację bo nie spełnia norm (dla mnie jako rencisty jest to nierealne)albo użytkować ją z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności! 10A zabezpieczenie mi trzyma, nic się nie grzeje, nie kopci ale mimo to oczy mam otwarte :D
    leszeksz2
    Poziom 16  
    Chodzi mi właśnie o to czy przeróbka kabli nie naruszy warunków gwarancji. Można by było też próbować "upchnąć" te kable we wtyczce lecz nie wiadomo czy się da.
    Co do zgodności to dlaczego inne urządzenia (spawarki) mają wtyczki zwykłe 16A. Czyżby inaczej działają?
    chrzanjo78
    Poziom 12  
    Witam.Ja obciąłem , a Ty jeśli nie chcesz obcinać to zastosuj jakąś małą puszkę rozdzielczą lub coś w tym rodzaju upchnij tam kable a z drugiej strony kawałek kabla z wtyczką i połącz razem w puszce. :idea:Co do wtyczek to też mnie to zastanawia :D
    zetor2400
    Poziom 10  
    Potrzebna mi spawarka MMA do spawania pieca CO (mam migomat, ale mogę spawać tyko w CO2) -żeby przetop był duży. Po lekturze tego tematu skłoniłem się do zakupu tegoż wynalazku.
    Od razu po zakupie przystąpiłem do rozbiórki celem oględzin:
    Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

Pierwsze wrażenie jest pozytywne. 24 Mosfety, ... Żadnych luźnych śrubek itp., wszystko spięte, przewód zasilający 2,5mm2, prądowy i masa 25mm2(nie mierzyłem, ale mam 10mm2 a ten jest dużo grubszy). Spawałem na próbę elektrodą ER 2,5mm bo taką miałem - efekt bajka. Przerabiałem swoją spawarkę transformatorową na spawanie prądem stałym z układem łatwego zajarzenia łuk ale ona "umywa" do tego inwertora. Łatwo zaparza łuk , nie dało się skleić elektrody. Jutro kupię 3,25 i 4 mm i zrobię testy na max prądzie :) Zobaczę ile wytrzyma.

PS. Podobno dobrzy spawacze spawają piece CO Migomatem - ma ktoś doświadczenia? Znam jeden przypadek- firma spawa głównie nierdzewkę, dostali zlecenie na spawanie pieca CO. Pospawali, zrobili próbę ciśnieniową - ok, a po pierwszym rozpaleniu z pieca była konewka.
    Grendel
    Poziom 16  
    Witam.
    Mała uwaga - Mosfetów jest 12, nie 24. Pozostałe 12 to podwójne diody ESAD92-02R.
    zetor2400
    Poziom 10  
    Test wytrzymałości - 0:1 dla inwertera. :)
    Spawałem Er146 3,25. Dwie elektrody na znamionowym prądzie, reszta na max 200A. Przez 20 minut nie udało mi się doprowadzić do wyłączenia spawarki. Przy takim prądzie to nadaje się ona spokojnie do cięcia stali. Do prób miałem klocek 10x10cm - elektroda wtapiała się do połowy , po czy,m można było ją spokojnie wyjąć i spawać dalej. Próba utrzymania łuku- stabilnie trzyma na ok 2 cm. Zajarzenie łuku bez problemu.
    Spawanie tą spawarką to czysta przyjemność, prawie jak migomatem :)
    leszeksz2
    Poziom 16  
    Witam.
    Udało mi się upchnąć całe przewody (bez obcinania oczek) we wtyczce. Było trochę kombinacji ale się udało.

Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?
    yaroos
    Poziom 11  
    10cm kawał metalu przetapia do połowy ? Czy jest to mozliwe ? Jestem na etapie kupna i wkręcam sie już jakiś czas w te tematy...Czy jakby była na IGBT byłaby jeszcze bardziej wytrzymała?
    Grendel
    Poziom 16  
    Jakieś 2 lata temu kilku "elektrodowiczów" rozpatrywało ewentualność wymiany kabli spawalniczych ze względu na ich nikłą długość (1.5 oraz 2 m). Ktoś sugerował zbyt mały przekrój (to akurat nieprawda - mają po 25 mm²).
    Jednak argumentem przemawiającym za ich wymianą jest rodzaj użytego materiału - otóż, mili państwo, przewody są aluminiowe, jednak tak pięknie pomiedziowane, że do złudzenia przypominają Cu. Zauważyłem to przypadkiem, gdy sprawdzałem jakość połączeń przy wtykach. Odłamało się wówczas kilka cieniutkich drucików - zbyt lekkich i łamliwych, jak na miedź - w powiększeniu przekroju poprzecznego widać, że są z Al, pokryte jedynie warstewką Cu.
    Co ciekawe, chiński przewód ma fachowe oznaczenie H01N2-D, co według naszych norm oznacza:

Zharmonizowany przewód spawalniczy z płaszczem gumowym
    Zakres temperatur:
    -elastycznie –25°C do +80°C
    -stacjonarnie –40°C do +80°C
    Maksymalne temperatura żył +85°C
    Napięcie pracy
    100 V AC/150 V DC
    Napięcie testu 1000 V
    Budowa:
    -bardzo elastyczna żyła miedziana, niepobielana wg DIN VDE 0295, IEC 60228 i HD 383

Podobna prawidłowość występuje w przypadku chińskich "kabli rozruchowych", (dla odmiany o przekroju 1.5 mm² w baaardzo grubej izolacji).
    Chińczyk potrafi.

Z ciekawości dokonałem pomiaru rezystywności tej hybrydy - jeśli ma faktycznie 25 mm2, to jego rezystywność lokuję się pomiędzy Al i Cu:

miedź 1,7 · 10-8 (Ω·m)
    aluminium 2,82 · 10-8 (Ω·m)

a nasz kabelek 2,3 · 10-8 (Ω·m)

Trudno dokładnie zmierzyć przekrój linki, ale w porównaniu z oryginalną linką H01N2-D 25 mm² chińska wygląda na nieco grubszą (nie mówię tu o znacznie grubszej i sztywniejszej izolacji), więc rzeczywista rezystywność może być jednak wyższa od obliczonej.

Reasumując - jeśli chodzi o parametry elektryczne nie ma tragedii - przewody mają rezystancję odpowiednio 1,93 i 1,47 mΩ, przy 200 A spadnie na nich łącznie 680 mV. Gorzej z wytrzymałością mechaniczną - mimo giętkiej wielodrutowej struktury, linka Al zacznie pękać znacznie wcześniej, niż Cu.

Przy okazji - ktoś też przejmował się wpływem pojemności (zupełnie bez sensu) oraz indukcyjności ewentualnych dłuższych przewodów na pracę spawarki - tu też nie ma powodów do obaw - badany dwumetrowy odcinek chińskiego kabla, ułożony w luźną pętlę ma indukcyjność ok 1,5 µH - to pomijalnie mała wartość w porównaniu z indukcyjnością dławików wyjściowych (50-100 µH).
    Blesso1
    Poziom 9  
    Panowie odkopie trochę.
    Spawarkę jak w temacie mam ok 2 lata. Od pół roku pracuje w zakładzie gdzie bardzo dużo się spawa. Przed zakupem nie zdawałem sobie sprawy czym jest Tig i teraz pluje sobie w brodę, że nie kupiłem tej wersji Nutoola z Tigiem.

Czy jeśli kupie palnik, reduktor i butle to będzie to jakoś spawać ?
    Czy wersje Nutoola z Tigiem mają inną charakterystykę prądu i lepiej odpuścić sobie takie kombinacje.
    Dodam, że wszystko co w firmie spawa czyli ok 15 spawarek ma na swojej obudowie napis Kemppi. Ostatnio spawałem u kolegi jakimś migomatem i strasznie się rozczarowałem jakością spawu biorąc pod uwagę to jakie spawy wychodzą mi w firmie.
    Zastanawia mnie czy po dołożeniu Tiga o ile to możliwe nie rozczaruje się jak z tym migomatem u kolegi
    wlatca_komaruf
    Poziom 12  
    Z tego co mi wiadomo TIG ma nieco inna charakterystykę prądową. Jeśli chcesz dołożyć do MMA to co piszesz to raczej szkoda nerwów i pieniędzy. Zerknij na np bester 160i-ST tam jest przełącznik MMA/TIG i na tabliczce znamionowej widać, że charakterystyki się różnią (napięcia i natężenia).
    Pozdrawiam.
    micc
    Poziom 12  
    Mam też taką spawarkę tylko że słabszą NTW160INV i mam taki problem tzn. jak powinno się podłączyć przewody spawalnicze?. Na spawarce gniazdo z (+) jest koloru czerwonego a z (-) jest koloru czarnego natomiast przewód z elektrodom ma końcówkę czerwoną a z masą czarnego. W instrukcji pisze aby podłączyć kabel z uchwytem elektrody do (-) a przewód masowy z (+). I z tego wynika że czarny przewód należy podłączyć z czerwonym gniazdkiem a czerwony z czarnym. I teraz mam pytanie jak to powinno być podłączone czy według kolorów czy według instrukcji?
    komatssu
    Poziom 28  
    Biegunowość zależy od użytych elektrod:
    - rutylowe - minus (-) na elektrodzie
    - zasadowe - plus (+) na elektrodzie
    roberrttos
    Poziom 10  
    A orientuje się ktoś jak wygląda ewentualna sprawa serwisu tych Nutooli?
    Grendel
    Poziom 16  
    Według informacji uzyskanej przy zakupie, w okresie gwarancyjnym spawarkę należy wraz z dowodem zakupu i kartą gwarancyjną dostarczyć do punktu sprzedaży.
    Gwarancja jest udzielana na okres 2 lat (użytek konsumencki).
    Niestety nie udzielono informacji dotyczącej postępowania w przypadku uszkodzenia po okresie gwarancyjnym.

W necie znalazłem takie dane:

Centrala serwisu:
    Nuair Polska Sp. Z O.O.
    ul. Szyszkowa 20A
    02-285 Warszawa
    tel. (22) 668 05 95
    fax: (22) 668 05 88
    e-mail: serwis(malpa)nuar.pl
    roberrttos
    Poziom 10  
    Czyli lepiej kupić w stacjonarnym sklepie niż przez internet. Nie trzeba odsyłać. Dzięki Grendel za informację.
    komatssu
    Poziom 28  
    Grendel napisał:
    Niestety nie udzielono informacji dotyczącej postępowania w przypadku uszkodzenia po okresie gwarancyjnym.

Nawet średnio zaawansowany elektronik - amator powinien sobie poradzić z ewentualną naprawą pogwarancyjną.
    Grendel
    Poziom 16  
    Cytujesz fragment mojego postu, ale ja nie twierdzę wcale, że nie potrafiłbym takiej spawarki naprawić (swego czasu miałem nawet zamiar takie urządzonko skonstruować) - udzieliłem jedynie porady innemu użytkownikowi (gdyż raczej nie pojadę do Łodzi, aby ewentualnie podreperować ją roberrttosowi). :)
    Pietrek78
    Poziom 2  
    Jestem kompletnym spawalniczym laikiem, tak na wstępie :-). Kupiłem Nutoola parę miesięcy temu, przeleżała w walizce na budowie. Nadszedł czas, żeby zrobić pierwsze spawy i mam do Was, doświadczonych pytanie: czy to normalne, że ta spawarka wybija bezpiecznik 10A zaraz po włączeniu (prąd ustawiony na minimum, kable spawalnicze nawet nie podpięte) ? Dioda się zapala, słychać jakby ładowanie i pstryk, bezpiecznik leci. Zaciągnąłem ją do innego gniazdka z zabezpieczeniem 16A - to samo. U pomocnego sąsiada poszła na zasilaniu pobieranym z gniazda siłowego. Trochę mnie to rozczarowało, mam oczywiście siłę w nowym budynku, ale nie będę mógł spawać ze zwykłego gniazdka z korkiem 10-16A nawet drobną elektrodą ? Czy może spawara jest wadliwa (bez soft-startu czy jak to rozumieć) ? Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestie Panowie.
    komatssu
    Poziom 28  
    Spawarka jest zdecydowanie wadliwa - soft-start nie pracuje w niej poprawnie.
    roberrttos
    Poziom 10  
    Po namyśle kupiłem tą spawarkę. Jak na razie jestem z niej bardzo zadowolony.Pospawałem nią kilka rzeczy między innymi bramkę warsztatową do wyciągania silników (sporo spawanie tam było i działa bez zarzutów). Spawałem w zakresie 80A-100A elektrodą 2,5. Jeżeli elektroda jest sucha to wystarczy ją tylko przytknąć i startuje od razu. Jeżeli chodzi o bezpieczniki w sieci to mam 25A. Nawet przy 80A spawania wywala bezpiecznik 16A w gniazdku.
    Grendel
    Poziom 16  
    roberrttos napisał:
    Nawet przy 80 A spawania wywala bezpiecznik 16 A w gniazdku.

Trochę to dziwne - z obliczeń wynika, że pobór prądu 16 A z sieci 230 V powinna przekraczać dopiero przy ok. 120 A prądu spawania. Ja testowałem, krótko wprawdzie, obciążenie 200 A przy bezpieczniku B20 i nie wyłączył.
    Z ciekawości muszę to pomierzyć.
    flaber14
    Poziom 9  
    WITAM

Ostatnio na allegro pojawiła się nutoolka 200A w nowej odsłonie. pisałem do sprzedawcy jak jest różnica w owych spawarkach w parametrach itp. Dostałem odpowiedź że w parametrach nie ma żadnej (sam doszedłem że chyba kabel jest tylko troszkę krótszy) ale po za tym inne cechy sa takie same. Zmienił się tylko wygląd spawarki i cena jest konkurencyjna bo różnica w cenie to ponad 100zł.

Może Wy możecie coś więcej powiedzieć na temat tej nowej/ starej spawarki w nowej obudowie, ja sam nie wiem niby wygląda fajnie ale jakoś mnie nie przekonuje nawet nie widzę gdzie jest guzik ON/OFF

Spawarka Nutool NTW200INV czy warto? Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

Pozdrawiam
    Adam