Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

gasak 25 May 2009 00:42 82019 79
Computer Controls
 • #1
  gasak
  Level 18  
  Witam, ostatnio w Leroy-Merlin napotkałem tę spawarkę i chciałem zapytać czy warto ją kupić. Cena 699 zł

  Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

  Spawarka Nutool NTW200INV czy warto?

  Proszę o opinie.
 • Computer Controls
 • #2
  kalasz20
  Level 26  
  Spawarka ta to Dedra w innych barwach. 100% pewności. Miałem dedrę a i tą widziałęm na żywo w leroyu, zagladałem do wnętrza przez otwory wentylacyjne i jest w środku to samo co w Dedrze.
  Pozdr
 • #3
  gasak
  Level 18  
  Dzięki, a czas pracy nie jest trochę nagięty? 155A @ 100%?
 • #4
  kalasz20
  Level 26  
  Raczej nagięli skoro, power factor to w ogóle z sufitu wzięty.
  Pozdrawiam.
 • Computer Controls
 • #5
  marek16890
  Level 10  
  witam

  Kupiłem tego nutoolka ale na mojej są inne parametry czasu spawania i tak

  100%-100A
  60%-125A
  25%-200A

  Kupiłem go parę dni temu w Leroy Merlin. A znajomy go kupił sześć miesięcy temu też w tym samym Leroy Merlin i ma

  100%-155A
  60%-200A

  Może ktoś wyjaśnić mi o co tu chodzi, czy te pierwsze wersje z 100%-155A są mocniejsze, czy może się za bardzo grzały i skrócili czasy spawania:?:
 • #6
  filo.
  Level 2  
  Witam,

  doświadczyłem tego samego zaskoczenia w LM i wziąłem Nutool'a z wystawy (poprzednia wersja). Jestem bardzo ciekawy czy faktycznie zmieniono urządzenie, czy tylko opis.

  Pozdr, Filo.
 • #7
  AndM
  Level 17  
  Witam
  Przy pełnej mocy 32A z sieci to może być problem z bezpiecznikami.
  pozdrawiam
 • #8
  david24
  Level 1  
  Witam
  kupiłem niedawno i sprawuje sie świetnie naprawdę polecam z elektrodą 4mm radzi sobie bardzo dobrze w porównaniu ze spawarka transformatorową to jest żyleta
 • #9
  Marcin R
  Level 11  
  Witam

  Spawarkę NTW200INV 200A kupiłem dzisiaj w Le**y-u za 685 zł.

  Całe popołudnie się nią "bawiłem" - moje spostrzeżenia:
  1. Spawałem elektrodami od 2 do 5mm - przy 5 brakuje trochę mocy, ale da się spawać, po za tym idzie jak burza.
  2. Spawałem elektrodami ER146 (różowe) i EA146 (niebieskie) - tą druga trudniej zapalić łuk, bo otulina przeszkadza (nie klei), ale jak zapali to już idzie bez problemu. Elektrody były w różnym wieku, nowe jak i 30-to letnie ;-)
  3. Spawałem różnymi prądami aż do 200A - bez problemu.
  4. Spawarka wisiała na bezpieczniku B16 - ani razu nie wyłączył. Dodam, że trafok Bester 130A nawet przy 100A wyłączał S-kę co jakiś czas.
  5. Wentylator pracuje non stop - chyba tak ma być.
  6. Długość kabli to nieporozumienie 1,5 i 2 m :cry: Ale z tym można sobie łatwo poradzić.
  7. Gwarancja 24 m-ce.
  8. Wyprodukowana w P.R.C.

  Suma sumarów REWELACJA!
 • #10
  mam16v
  Level 10  
  witam
  czy spawarka nutool ma funkcje :
  HOT START - łatwiejsze zajarzenie łuku, układ zwiększający prąd w momencie rozpoczęcia spawania

  ANTI STICK ogranicza prąd zwarcia, nie rozżarza elektrody w przypadku przyklejenia:?:
 • #11
  Marcin R
  Level 11  
  Witam

  W instrukcji nie ma na ten temat ani słowa.
  Ostatnio jednak dość często spawam tą spawarką i odnoszę wrażenie, że i jedną i drugą funkcję posiada - łuk zapala bardzo szybko bez klejenia, jak juz czasami sklei to elektroda się nie nagrzewa.

  Pozdrawiam
  Marcin R
 • #12
  pawelchc
  Level 1  
  witam. szykuje się do kupna spawarki, teraz jest promo na inwertor nutool 160 A za 500 i mam pytanie czy wart dopłacić ok250 zł za 200A spawarka jest mi potrzebna do domu i pewnnie będzie mało używna a może za 300 kupic jakąśtransformatorową spaw. 300A
 • #13
  Marcin R
  Level 11  
  Witam

  Do zastosowań domowych 160A jest w sam raz elektroda max. 4mm sam rzadko spawam 5mm przy mojej dwusetce. Najczęściej 3,25 i cieńsze.
  Przy elektrodzie 3,25 zalecany amperaż jest w granicach 90-140 a dla 4 140-200A.

  Jeśli zastanawiasz się nad tym czy wybrać trafok vs inwerter to ja na Twoim miejscu brałbym inwerter.

  Jeżeli masz możliwość przetestowania obu urządzeń to polecam to zrobić - to może być dowolny trafok i dowolny inwerter ważne żeby zobaczyć różnicę.
 • #14
  lukas548
  Level 11  
  Taką samą tabliczkę mam w pirotec 300/1 ale to bajer, moja ma sprawność cyklową 35% przy 200A.
 • #15
  Krzyś33
  Level 25  
  Witam.Może temat już trochę stary, ale chciałbym kolegom oszczędzić rozczarowań. MarcinR w jednym ze swoich postów napisał: długość kabli1,5-2m nieporozumienie, ale łatwo sobie z tym poradzić.Otóż spawarki inwertorowe mają celowo dobrane takie długości kabli. Chodzi o ich pojemność. Są to spawarki, których przetwornice pracują z dość dużymi częstotliwościami i pojemności kabli spawalniczych odgrywają rolę. Zbytnie przedłużanie ich może doprowadzić do uszkodzenia tranzystorów kluczujących przetwornicy. Pozdrawiam.
 • #16
  lechoo
  Level 39  
  Przedmówca słyszał, że coś dzwoni ale nie wie w którym kościele... :)
  Chodzi tu bowiem o indukcyjność kabli, a nie ich pojemność, poza tym aby nie powtarzać plotek trzeba się trochę zagłębić w budowę wewnętrzną tych urządzeń. Spawarki tego typu mają bowiem na wyjściu szeregowo włączony dławik o wartości kilkunastu µH i dołączenie kolejnych kilku µH indukcyjności kabli nie wpłynie negatywnie ani na pracę przetwornicy spawarki, ani na jakość spawania. Z ciekawości zmierzyłem kiedyś indukcyjność kabli spawalniczych o długości 2×4m i wynosiła maksymalnie 4..5µH.
  W tanich chińskich spawarkach kable są tak krótkie z prostego powodu - producent w ten sposób oszczędza na miedzi...
  Oczywiście nie ma co przesadzać - 3..4m to rozsądna długość.
 • #17
  lukas548
  Level 11  
  kalasz20 wrote:
  Spawarka ta to Dedra w innych barwach. 100% pewności. Miałem dedrę a i tą widziałęm na żywo w leroyu, zagladałem do wnętrza przez otwory wentylacyjne i jest w środku to samo co w Dedrze.
  Pozdr
  .mam dedre desti i nie ma takiego cyklu pracy piszą 10% przy 200amp a w pirotecu czy wtym nutolu pisza 60% przy natęzeniu 200a
 • #18
  kondensator
  Level 36  
  lechoo wrote:
  Przedmówca słyszał, że coś dzwoni ale nie wie w którym kościele... :) Chodzi tu bowiem o indukcyjność kabli, a nie ich pojemność, poza tym aby nie powtarzać plotek trzeba się trochę zagłębić w budowę wewnętrzną tych urządzeń. Spawarki tego typu mają bowiem na wyjściu szeregowo włączony dławik o wartości kilkunastu µH i dołączenie kolejnych kilku µH indukcyjności kabli nie wpłynie negatywnie ani na pracę przetwornicy spawarki, ani na jakość spawania. Z ciekawości zmierzyłem kiedyś indukcyjność kabli spawalniczych o długości 2×4m i wynosiła maksymalnie 4..5µH. W tanich chińskich spawarkach kable są tak krótkie z prostego powodu - producent w ten sposób oszczędza na miedzi... Oczywiście nie ma co przesadzać - 3..4m to rozsądna długość.
  Owszem, są jednak inne powody dla których przewody prądowe spawarki (także inverterowej - nie są dobrze odkłócone przed promieniowaniem zakłóceń własnej elektroniki w pasmach radiowych) powinny być jak najkrótsze: EMC i BHP (zdrowie).
  Przy dłuższych przewodach powstaje często sytuacja gdy operator stoi wewnątrz pętli z przewodów (nie są one na jak najdłuższym odcinku blisko siebie) - jest to antena pętlowa, i promieniuje zakłócenia zarówno na spawacza jak i niestety "w eter" - dlatego długość a zwłaszcza sposób ułożenia przewodów spawalniczych nie powinny być przypadkowe (przy długich przewodach można je połączyć od strony spawarki w "dwużyłowy" taśmą wulkanizującą, opaskami plastykowymi itp.). Przed polem magnetycznym znacznie trudniej ekranować niż przed elektrycznym - także nie należy robić "pętli" i w dodatku stać w nich podczas spawania.
  Przez przypadek skąpstwo producenta co do długości (a raczej krótkości) przewodów wychodzi na dobre :)
  PS: Chińskie minuty, procenty, Waty są "trochę inne" i dlatego w naszych warunkach lepiej traktować sprzęt łagodniej niż instrukcja/tabliczka przewiduje, aby miał szanse dłużej pożyć...
 • #19
  lukas548
  Level 11  
  No nie realne są te wartośći dzisiaj śie pytałem w castoramie bo tak aby spawac no stop natężeniem 200a należy wydać na inwertora kilka do kilkunastu razy więcej ale wystarczy te 150-160amper w porywach 180 własnie mi mówił o dedrze i ja też se kupiłem przetestuje i porównam z pirotecem 300/1 zobaczy śię która lepsza
 • #20
  komatssu
  Level 29  
  Panowie, jeśli chcemy spawać ciągłym prądem 200A to nie z 230V, ale z sieci 3-fazowej. Przykładowo spawarka ARC250 (koszt około 1500zł) ma cykl 60% przy 250A i 100% przy 194A.
  Natomiast jeśli chodzi o to co napisał użytkownik kondensator - największym zagrożeniem podczas spawania elektrycznego są: promieniowanie UV i cieplne oraz trujące pyły i gazy. Generowane przez przewody spawalnicze pole EM możemy pominąć, chociaż może stanowić realne zagrożenie dla osób ze stymulatorami serca.
 • #21
  kondensator
  Level 36  
  komatssu wrote:
  Natomiast jeśli chodzi o to co napisał użytkownik kondensator - największym zagrożeniem podczas spawania elektrycznego są: promieniowanie UV i cieplne oraz trujące pyły i gazy. Generowane przez przewody spawalnicze pole EM możemy pominąć, chociaż może stanowić realne zagrożenie dla osób ze stymulatorami serca.
  Zgodzić się z tym można, jeżeli uwzględnimy tylko możliwe bezpośrednio widoczne i natychmiastowe skutki dla zdrowia...
  EMC to już oddzielny temat, na razie przeważnie nie doceniany i przemilczany w Polsce, a z tego niedoceniania skutki będą coraz bardziej kosztowne...
  http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=31&t=12599
  Nie jest trudno ułożyć przewody obok siebie aby nie tworzyć pętli (i przy okazji nie stać w niej). Polecam lekturę A.Charoy'a.

  Co do spawarki - może warto dołożyć trochę i kupić wersję z TIG (dodatkowo zwykle w na początku stycznia przez kilka dni jest najtaniej). Przy jej nieużywaniu trzeba jednak uważać na wystający mosiężny króciec przyłącza gazowego z tyłu obudowy i najlepiej jakoś go dodatkowo zabezpieczyć (przez uderzeniem, zanieczyszczeniem).
 • #22
  juzio500
  Level 11  
  Witam miałem tą spawarkę i mogę ją z czystym sumieniem polecić .
  Osobiście testowałem tę starszą wersję 200A przy 25% przez 9 miesięcy teraz zamarzył mi się migomat dlatego sprzedałem.
  Spawałem nią przy 35 stopni oraz przy -30 stopni i było wszystko ok .
  Nie zdarzyło mi się jeszcze żeby się wył. z przegrzania
  Proszę sobie uzmysłowić że spawarką elektrodową nie można spawać non stop :) trzeba przecież zmieniać elektrody ...a ile wam to zajmuje bo mi np 30 sek(wyrzucić starą założyć nową przynieść itp) ,a przez ten czas urządzenie zdąży się ostudzić troszkę, mam rację ?:)
  Do tego trzeba dać odpocząć plecom ,nikt chyba nie spawa na siedząco :D (rzadko zdarza się ) człowiek nie maszyna
 • #23
  lukas548
  Level 11  
  Juźio ja tylko podałem dane dotyczące 3 tanich spawarek chińskich dedry desi200 nutoola200 i Piroteca300/1 i wszystkie dadzą rade el 3 i 4 ale z 5 raczej nie
 • #24
  simplypainting
  Level 1  
  spawarka jest teraz sprzedawana bez wtyczki z informacją że nie nadaje się do zastosowań domowych (prąd maxymalny przy włączeniu zasilania 22A powoduje wywalenie B16) W tych spawarkach powinno być gniazdo stosowane do sieci trójfazowej, poza tym nie podobają mi się grubości przekrojów przewodów są za cienkie)
 • #25
  nn13
  Level 1  
  Witam, mam pytanie:
  jak sobie poradzić z dość hałaśliwą pracą spawarki?
  Pozdrawiam
 • #26
  komatssu
  Level 29  
  Jedyne co może hałasować w tej spawarce to wentylator - musisz go wymienić.
 • #27
  brumik
  Level 11  
  Czy ta spawarka nadaje się do użytku domowego bo różnie ludzie piszą?Chodzi mi aby bezpieczników B16 nie wywalało.Czy mógł by ktoś się wypowiedzieć co ją używał w warunkach ,, domowych''.
 • #28
  komatssu
  Level 29  
  Jak będziesz spawał prądem max. około 150-160A to nie będzie wywalała B16. Przy włączaniu bezpiecznik na pewno nie zadziała, bo spawara ma softstart.
 • #29
  brumik
  Level 11  
  Komatssu poradż mi jeszcze proszę to może lepiej kupić taka NUTOOL NTW160INV
  tutaj tej granicy 160A nie przekroczę.Co myślisz o tym?
 • #30
  wlatca_komaruf
  Level 13  
  lechoo wrote:

  Oczywiście nie ma co przesadzać - 3..4m to rozsądna długość.

  Mam Dedrę 200A, zmieniłem przewody na 5m masa i 6m elektroda. Czy to "zabije" moją inwertorówkę?