Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cztery samochody na wakacje - jaka łączność?

jarooo 25 May 2009 14:38 3387 9
    jarooo
    Level 10  
    Witam,

Mamy do zgryzienia niemały problem :)
    Wybieramy się w tym roku na wakacje Do Chorwacji dużą grupą - cztery samochody. W związku z tym zastanawiamy się jaki wybrać system łączności pomiędzy samochodami. Chcielibyśmy na trasie trzymać się razem i ustalać zdalnie postoje na siku, kawę, itp :)
    System oczywiście pomoże w przypadku zagubienia się któregokolwiek z samochodów.
    Rozpatrujemy dwie opcje: CD Radio lub jakieś krótkofalarskie walkie-talkie.
    Za CB przemawia (chyba?) większy zasięg. Jednak i koszt będzie dużo wyższy, nie mówiąc już o ciągnięciu kabli, robieniu instalacji itp.
    Zaletą przenośnych radiotelefonów na pewno będzie brak okablowania i cena - ale jak jest z faktycznym zasięgiem?
    Nie wiem również jak jest z przepisami w krajach bałkańskich? Z CB Radio możemy mieć problemy. Radiotelefon na granicy można zawsze ukryć :)
    Budżet na jeden samochód przewiduję w granicach 200-300 zł.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek porady.

pozdr
    Jarek
    zak12
    Level 17  
    Holmologowane CB. Za 300 zł można kupić
    User removed account
    Level 1  
    janko.muzykant
    Level 16  
    Ja bym polecał jednak antenę przykręcaną, bo jest dużo lepsza niż magnesówka, poza tym tańsza (np ja mam LEMM MAGNUM AT 71 za ok 100zł i chwalę ją sobie), można to zamontować za pomocą specjalnych uchwytów do klapy bagażnika pod dowolnym kątem bez wiercenia, za pomocą dwóch śrub, a kabel można położyć pod wycieraczką. Odnośnie odbiorników, to jest duży wybór już od niecałych 200 zł.
    gabik001
    Level 37  
    Hmm. A moze jakis PMR ? Szkoda ze w Polsce uzytkowanie FRS/GMRS jest niedozwolone...
    konrad940
    Level 22  
    A ja poleciłbym radiotelefony PMR maxcom wt108 z wmontowanym gniazde + anteny 1/4 na magnesie.
    artis666
    Level 26  
    zak12 wrote:
    Holmologowane CB. Za 300 zł można kupić

To jakaś nowa generacja CB ?
    jurek 125
    Level 11  
    Do samochodu radzę najprostrze CB , ale tylko i wyłacznie z FM / na posiadanie i korzystanie z radia CB z AM potrzebne jest specjalne zezwolenie / Władze innych krajów potrafią egzekwować swoje przepisy. A do łączności na plaży najlepsze są PMR. Zresztą próby wykazały , że normalny PMR przy przedniej szybie samochodu zapewnia łączność do 1 km. zresztą do PMR można podłączyć zestaw słuchawkowy , a sam PMR umocowac na byle kijku iwystawić za okno. Zasięgi znacznie lepsze.
    SITO79
    Level 27  
    W przypadku radii wyłącznie z FM można smiało się zmieścić w cenie poniżej 100zł za jeden komplet (radio + antena)
    Radia FM-owe jadą z zachodu za ceny w okolicach kilku browarków, natomiast do łączności na dystansie do 2-3 kilometrów spokojnie wystarczą anteny które można kupić za kilka dyszek na allegro.

Co do rozwiązania jakie zaproponował konrad940, to jestem bardzo ciekawy jak wytłumaczyć się z tego, zainteresowanym władzom na obcym terytorium?
    meton
    Level 11  
    PMR:
    -małe- możesz się z nimi poruszać także poza samochodem (do czego są stworzone) , zabrać np. na wycieczkę rowerową.
    -można ich używać w całej europie bez zezwolenia (nie potrzeba woźić deklaracji itp.)
    - nie trzeba już nic dokupowywać, stroić itp.

W razie czego pamiętaj, że przyjęto kanał 3 jako wywoławczy i nie rozmawia się na nim, coś jak kiedyś 28 na CB. Pozdrawiam.