Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motocykl Yamaha - sprawdzenie modułu zapłonowego i czujnika

inhuman 25 Maj 2009 16:53 4078 4
  • #1 25 Maj 2009 16:53
    inhuman
    Poziom 2  

Witam

Mam wszystkie części z motocyklowego układu zapłonowego (akumulator, cewka, świece, czujnik i moduł) i chciałbym sprawdzić moduł w warunkach domowych, tj. przynajmniej czy będzie iskra.

Jak spowodować, aby czujnik przekazywał impulsy do modułu. Z tego co wiem jest to czujnik magneto indukcyjny. Słyszałem o sposobie zbliżaniu lutownicy pistoletowej do czujnika. Jakieś inne pomysły?

I jeszcze jedno - jedno wyprowadzenie z modułu idzie do przekaźnika nóżki bocznej - czy powinno to być zwarte/rozwarte z masą, czy też może powinno tam być +12V (oczywiście przy złożonej nóżce bocznej)?

0 4
  • #2 25 Maj 2009 17:59
    707067
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 25 Maj 2009 18:12
    inhuman
    Poziom 2  

Czyli przy przejechaniu zwykłym magnesem w pobliżu czujnika powinna powstać iskra (bez żadnych dodatkowych warunków)? Bo takiego używałem i za nic się nie udało iskry stworzyć. Próbowałem zarówno z przewodem od stópki zwartym i rozwartym do masy.

Może napiszę jak to podłączyłem:
    Czujnik do modułu na pewno ok.
    Do modułu + i - z akumulatora, blokadę od nóżki bocznej zostawiam pustą, jedno wyjście do cewki z modułu do cewki, drugie zostawiam niepodłączone (sprawdzam z jedną cewką).
    + z akumulatora na drugi kabel do cewki, obie świece zapłonowe do masy.
    Świece na pewno dobre, akumulator naładowany, a do modułu podłączone wszystko do właściwych pinów (mam schemat i wiązkę elektryczną z kolorami kabli).
    Zbliżam magnes do czujnika i nic...

O czymś jeszcze zapomniałem, czy też ten moduł będzie walnięty (reszta elementów sprawna na 99,9%)?

0
  • #4 10 Cze 2009 15:11
    66rider
    Poziom 1  

Mam również problem z modułem zapłonowym w motocyklu Yamaha XV 500. Ktoś maczał już w nim paluchy i na jednej świecy jest bardzo słaba iskra która czasami zanika. Jeśli uda ci się sprawdzić swój moduł to podziel się wiadomościami jak to zrobiłeś. Może wiesz kto ma do sprzedania taki moduł lub byłby w stanie go naprawić?

0
  • #5 10 Cze 2009 15:41
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Zbliżenie magnesu do cewki czujnika (impulsatora) nie wyindukuje impulsu. Musiałbyś dość silnym magnesem poruszać przed rdzeniem czujnika symulując ruch koła magnesowego.

0