Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens LOGO! wejścia-wyjścia analogowe (moduły AM2)

rechu 25 Maj 2009 19:15 5715 5
  • #1 25 Maj 2009 19:15
    rechu
    Poziom 11  

Rozważam wykonanie sterowania do tunelu suszącego na LOGO.
    To będzie moja pierwsza z nim styczność - do tej pory robiłem wszystko programami drabinkowymi. Tu potrzebuję nieco "analogu", więc padło na Siemensa (jest w przyzwoitej cenie zestaw z panelem TD).
    Mam jednak nieco wątpliwości:

1) czy do LOGO można podpiąć więcej niż jeden moduł AM2-AQ?
    Potrzebuję wysterować 2 falowniki sygnałem 0-10V. A może ktoś zna falowniki z wejściem częstotliwościowym - wtedy możnaby podać częstotliwość z wyjść tranzystorowych Loga (?)

2) czy potrzeba mi AM2-Pt100 skoro Logo w wersji 6 ma 4xAI to może mi ten moduł niepotrzebny? Jak wtedy podłączyć czujkę Pt100? Starczy policzyć dzielnik napięcia? A może nie trzeba skoro LogoSoftComfort (demo w ver5) ma bloki z wejściami Pt100?

0 5
  • SterControl
  • #2 26 Maj 2009 12:53
    arkady_pl
    Poziom 24  

Wejścia analogowe w CPU są typowo napięciowe 0..10V. Wybierając rodzaj wejscia wybierach jego charakterystkę. Dodatkowe moduły analogowe, poza tym, że dodaja kolejne wejścia, to przede wszystkim są dedykowane do konkretnych rodzajów przetworników/czujników.

Odnośnie sterowania analogiem, to wyjśc analogowych w LOGO, dla jednego CPU, możesz miec max 2. Aby mieć więcej wyjśc analogowych musisz użyć więcej CPU i rozproszyć zadanie.

Dodano po 2 [minuty]:

Napewno możesz zapomnieć o sterowaniu częstotliwością przez wyjścia tranzystorowe. LOGO jest umieszczone w troszkę innym segmencie odbiorców.

0
  • SterControl
  • #3 27 Maj 2009 11:18
    rechu
    Poziom 11  

Sterowania falownikami raczej zrobiłbym symulując przyciski UP/DOWN i podpinając wyjście analogowe do wejścia PLC dla kontroli częstotliwości pracy, tyle tylko, że zajmuje mi to 4xQ (2 falowniki) i potrzebny dodatkowy moduł wyjść przekaźnikowych i koszty rosną :(

Martwi mnie tylko, że mogę mieć tylko 2xAQ - potrzebuję w sumie 3:
    1x sterowanie silnikiem DC
    2x sterowanie przekaźnikiem SSR
    Może to ostatnie da się jakość obejść.. np. przez otwieranie SSRa na full ale dla kilku cykli sinusoidy - pogrzebię jeszcze w specyfikacji wyjść cyfrowych LOGO.

Może zna ktoś jakieś PLC z większą ilością wyjść analogowych....Szukałem wśród Moellerów, Simaticów, Telmatików, Twido i Mitsubishi... no i nic.

Dalej jednak nie rozumiem czy mogę podpiąć Pt100 pod zwykłe wejście analogowe wybierając w LogoSoftComfort rodzaj wejścia Pt100? Czy jednak muszę dokupić AM2-Pt100?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Maj 2009 11:48
    arkady_pl
    Poziom 24  

rechu napisał:
    Może zna ktoś jakieś PLC z większą ilością wyjść analogowych....Szukałem wśród Moellerów, Simaticów, Telmatików, Twido i Mitsubishi... no i nic.

Pisałem, że zawsze możesz w całej instalacji dac drugi procesor i dopiąć mu drugi moduł analogowy. Kwestia tylko współpracy tych CPU.
    Mogę Ci zapropnować sterownik TECO TP03. Wyjścia impulowe do 100kHz, max 60 wejść i 10 wyjśc analogowych, max 256 wejść i wyjść dyskretnych.
    Załączam specyfikację.
    Siemens LOGO! wejścia-wyjścia analogowe (moduły AM2)

rechu napisał:
    Dalej jednak nie rozumiem czy mogę podpiąć Pt100 pod zwykłe wejście analogowe wybierając w LogoSoftComfort rodzaj wejścia Pt100? Czy jednak muszę dokupić AM2-Pt100?
    Możesz, tylko wyniki pomiarów możesz wywalić do kosza. Moduł zewnętrzny pozwala na kalibrowanie a poza tym jego przetwornik ma odpowiednią charakterystykę wejściową. Bez tego modułu o wszystko musisz zadbac sam.

0
  • #5 27 Maj 2009 13:18
    rechu
    Poziom 11  

Cytat:
    Pisałem, że zawsze możesz w całej instalacji dac drugi procesor i dopiąć mu drugi moduł analogowy.

i koszty rosną :(
    Cytat:
    Mogę Ci zapropnować sterownik TECO TP03. Wyjścia impulowe do 100kHz, max 60 wejść i 10 wyjśc analogowych, max 256 wejść i wyjść dyskretnych.

Ciekawe... ciekawe... jak widzę brak jednak w ofercie systemowej panela operatorskiego - cóż, nie można mieć wszystkiego.
    Niby możnaby coś po RSie spróbować podpiąć... zobaczymy co powie "szef-inwestor" na takie opcje ;-)

W każdym razie dzięki za pomoc - nieco mi się wyklarowało ;-)

0
  • #6 27 Maj 2009 13:22
    arkady_pl
    Poziom 24  

rechu napisał:
    widzę brak jednak w ofercie systemowej panela operatorskiego - cóż, nie można mieć wszystkiego.
    Niby możnaby coś po RSie spróbować podpiąć... zobaczymy co powie "szef-inwestor" na takie opcje ;-)

W każdym razie dzięki za pomoc - nieco mi się wyklarowało ;-)

Możesz podpiąc panel operatorski HMI WEINTEK właśnie po RS232 lub 485 czy jak kto woli.

0
  Szukaj w 5mln produktów