Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB w Austrii- rozwiązanie?

M.Duraj 25 May 2009 20:09 9145 5
 • #1
  M.Duraj
  Level 10  
  Witam. w najbliższym czasie wybieramy się ze znajomymi na wakacje do Chorwacji. Droga nasza będzie biegła między innym przez Austrię. Z tego co się dowiedziałem to w Austrii zabronione jest używanie CB [Mam tti880 z modulacją AM/FM].
  Mam pytanie czy ja schowamy antenę na tylne siedzenie wewnątrz samochodu będziemy mogli się porozumiewać między samochodami. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla radia.
  Rzecz chyba ważna antenę mam President missouri [magnesówkę]

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kierbedz4
  Level 36  
  W Niemczech i Austrii jest całkowity zakaz używania CB.Jak odkryją że posiadasz a w dodatku jeszcze używasz to konfiskują i mandat wynosi około 500 Euro.Lepiej przejeżdzając przez Austrię to schowaj je w ostatnią dziurę.Interesowałem się tym tematem gdyą mam kolegę o podwójnym obywatelstwie i ten temat poruszaliśmy.
 • #3
  monrad
  Level 17  
  Tylko Austrai , reszta krajów nie ma zakazu , jedynie Niemcy 1 watt w AM.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Chodzi oczywiście o Austrię sorry za błąd.
 • #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W Austrii wolno używać CB. 4W FM CEPT. Każde inne jest zabronione.
  Michał
 • Helpful post
  #6
  kondensator
  Level 36  
  M.Duraj wrote:
  Droga nasza będzie biegła między innym przez Austrię. Z tego co się dowiedziałem to w Austrii zabronione jest używanie CB [Mam tti880 z modulacją AM/FM]. Mam pytanie czy ja schowamy antenę na tylne siedzenie wewnątrz samochodu będziemy mogli się porozumiewać między samochodami.
  Nie, za to odbiór wyłącznie zakłóceń murowany, a przy nadawaniu możliwość nie tylko uszkodzenia radiotelefonu (duża), ale i spowodowania wypadku (tym większa im "nowocześniejszy" jest samochód) !
  M.Duraj wrote:
  Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla radia. Rzecz chyba ważna antenę mam President missouri [magnesówkę]
  Anteny unipolowe "na magnes" to rozwiązanie zastępcze, o bardzo niskiej sprawności, sprzyjające promieniowaniu i odbieraniu zakłóceń, przy mocach nadajnika większych niż kilkaset mW łatwo o uszkodzenie nadajnika lub spowodowanie wypadku (nieodporność elektroniki samochodowej na pole w.cz. promieniowane do wnętrza przez ekran przewodu z "anteną na magnes", w przypadku najmniejszej kolizji "antena na magnes" zamienia się w śmiercionośny pocisk !
  Szczególnie uwagi te dotyczą anten na niskie częstotliwości (np. CB, VHF).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html
  Jak widzisz nie tylko o "bezpieczeństwo radia" tu chodzi.

  Jak już chcesz legalną łączność miedzy samochodami w podróży po Europie lub Rosji to pomyśl (też) o PMR446. Tu jest rozwiązanie spełniające wymogi anteny na stałe złączonej z radiotelefonem PMR: http://www.thiecom.de/tectalk-freestyle-magnet.html (Tectalk Freestyle Magnet PMR446 Handfunkgerät mit Magnetantenne). Naśladownictwo.... możliwe :) . (Oczywiście antena 446MHz zainstalowana do otworu w dachu będzie dużo lepsza... Anteny wbudowane w PMR446 im krótsze są od 16cm (1/4fali) tym gorzej).
  Rozwiązaniem całkowicie już nie budzącym zastrzeżeń przepisów radiowych jest mocne zamontowanie (antena do góry pionowo !) całego nieprzerabianego PMR446 do bagażnika dachowego w osłonie np. z przeciętej butelki po szamponie, a mikrofonogłośnik i ew. zasilanie (ze stabilizatora z 12V na zazwyczaj potrzebne tam 5V) w kabinie
  Zarówno w przypadku CB i jak i PMR urządzenia z najtańszych półek to frustracja i wyrzucone pieniądze - podobnie jak przy "uproszczonej" nieprawidłowej instalacji antenowej.
  Poprawnie zainstalowana antena CB do otworu w metalowej karoserii (na niskie częstotliwości np. 27MHz CB nie musi być na dachu, na wysokie jak PMR446MHz tak), daleka od innych anten, po dostrojeniu umożliwi zadowalającą i bezpieczną łączność nie tylko na wakacjach więc chyba warto to zrobić (w Austrii radiotelefon możesz schować na trochę do pudełka, nie będziesz chyba przejeżdżał jej wzdłuż lecz w poprzek :) ).
  Anteny unipolwe CB są antenami 1/4fali skróconymi, modele o długości zmniejszonej poniżej 1.5m mają już dramatycznie wąskie pasmo pracy, bardzo ujemny zysk i znikomą sprawność.
  Pamiętaj, że w innych krajach używa się na CB modulacji FM (mało zakłóceń, większa kultura pracy, możliwość używania CTCSS - w niektórych rtlf. CB jest już montowany fabrycznie) i częstotliwości z końcówką "5" (jeszcze chyba tylko Polska i Białoruś nie chce się dostosować, dlatego m.in. potrzebne są radiotelefony CB "Multisystem")
  sp6 wrote:
  No i jeszcze 934 MHz
  Coś Kolega pomylił ze starą Anglią - tam było można (jeszcze można dopóki się nie rozsypią, nowych nie wolno). Można za to w UE używać bez pozwolenia radiotelefonów SRD 868MHz (np. Alan 860)
  ----------------------------------------
  2012 Aktualizacja linków do thiecom.de :
  http://www.thiecom.de/albrecht-tectalk-pro-mobil.html
  http://www.thiecom.de/lpd/tectalkmag.htm