Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt subwoofera

10 Maj 2004 19:20 3441 9
  • Poziom 10  
    Witam! Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu subwoofera. Skrzynka ma mieć ok. 50-60 litrów. Częstotliwość strojenia ok. 35 Hz. Myślałem o głośniku Alphard LW 800, z tym że w Win Isd masakryczne impulsy (30 ms) i długości rury br. Później na horyzoncie pojawił sie STX GDN 20-120-4 SW, ale jest z nim podobny problem. Czy moglibyście zaproponować jakąś rozsądną skrzynkę do tego Alpharda żeby to ładnie zagrało licząć sie z jakością tych głośników. Może powinienem rozejrzeć sie za innym głośnikiem, chociaż wolałbym zostać przy Alphardzie. Czy moze moje wymagania odnośnie częstotliwości strojenia są zbyt wygórowane? (lubię niski bas :) ) Proszę o pomoc bo ja już nie wiem co robić, a postów odośnie tego głosnika jest tak wiele, że można sie pogubić...
  • Spec od akustyki
    do tych głośników obudowa <30 litrów optimum to 25-30,,, jak koniecznie chceesz nisko zejść to absolutne maximum to 35, strojenie w okolicach 40Hz
  • Poziom 30  
    Looknij na stronkę www.alphard.pl może tam znajdziesz informację tobie potrzebne na temat glośniczka LW800
  • Poziom 40  
    Do tak duzej obudowy musisz dac wiekszy glosnik. 8calowy glosnik sie rozsypie w takiej duzej pojemnosci. Pomysl nad LW1000, LW1200, Lw100C41, LW120C41 moze byc nawet kolos LW150C41 w zamknietej. Z drozszych 12cali dobra tesla ARN312 lub Alphard XW120
    Jesli ma byc tanio to LW800 albo LW80C41 w 20-30litrach lepsza jakosc w zamknietej a glosniej z b-r.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi na moje pytania, już mniej wiecej wiem co robić dalej :) Nurtuje mnie jeszze tylko jedna rzecz. Na stronie :arrow: www.eltaj.pl przy danych głośnika LW 800 zamieszczone są projekty rekomendowanych obudów. Z ch-ki wynika, że przy 60 l BR głośnik zejdzie do ok 35 Hz z lekkim podbarwieniem powyżej tej częstotliwości. Natomiast przy pojemności 35 l BR uzyskamy nieco wyższą częstotliwość graniczną przy podobnym podbarwieniem. Czy warto sugerować sie tymi danymi czy od podstaw zaprojektowac nową obudowę?

Co daje skierowanie membrany głośnika w kierunku podłoża, to znaczy zamontowanie go w podstawie skrzyni? Czym podyktowane jest takie działanie, czy względami akustycznymi ( jakość dzwięku) czy może względami konstrukcyjnymi?
  • Poziom 40  
    Glosnik nie moze pracowac w zbyt duzej objetosci bo traci moc i wypluje membrane. Na stronie eltaja sa tylko przykladowe symulacje zupelnie teoretyczne. Nie powinno sie glosnika umieszczac w obudowie wiekszej niz jego Vas. Glosnik w dol to pewnego rodzaju filtr niskotonowy trzeba sprobowac samemu zeby ocenic jak jest lepiej.
  • Poziom 25  
    Głośnik w dół jest to patent stosowany przy budowie subów. Raz to dodatkowe tłumienie częstotliwości "niechcianych" przy tego typu konstrukcjach, a dwa to "trzęsienie podłogi" :wink:
  • Poziom 13  
    Myśle że z tym Vas to do końca prawda nie jest. Ja mam głośnik Alphard Hw650 i jego Vas wynosi 8l, czyli jak by nie było to trochę przy mało