Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w zaplanowaniu instalacji alarmowej - mieszkanie

jarodas 25 May 2009 22:27 4639 8
Optex
    jarodas
    Level 2  
    Witam wszystkich
    Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu instalacji alarmowej do mieszkania. Po przeczytaniu sporej ilości postów na forum przymierzyłem się do domowej instalacji alarmowej - jak na poniższym rysunku.
    Przewidywany sprzęt: centralka SATEL VERSA 15 + obudowa + akumulator 18Ah/12V, manipulator LCD, sygnalizator SATEL SPW-210, czujniki PIR: SIEMENS IR-120C, czujniki kontraktronowe do drzwi i okien.
    I mam w związku z tym kilka pytań związanych z zastosowanym sprzętem i jego rozmieszczeniem:
    1. Mieszkanie ma 3,1 m wysokości - wg instrukcji przy takim montażu czujki powinny być nieco przechylone w dół. Czy lepiej je zamontować niżej?
    2. W pokojach są piece - nagrzewające się raczej wolno (kaflowe z wkładem elektrycznym) - czy nie będą zakłócać pracy PIRów? Dodatkowo przy oknach są oczywiście zasłony. Czy nie lepiej będzie dać czujki przy drzwiach do przedpokoju?
    3. Czujka w kuchni w takim położeniu chyba będzie się pobudzać przy wejściu do przedpokoju (rozbrajanie alarmu). W założeniu pobudzenie czujników w przedpokoju miało być zwłoczne i pozwolić na rozbrojenie alarmu, a pozostałych bezzwłoczne, ale w tej sytuacji chyba PIR w kuchni też musiałby mieć zwłokę, albo zmienić miejsce. Proszę o poradę.
    4. Wydaje mi się że 15-wejściowa centralka VERSA będzie tu wystarczająca - chociaż jest to nowinka i nie wiem na ile sprawdzona? Może jednak zastosować starszą wersję - coś z serii CA?
    5. Zastanawiam się czy można zastosować inny sposób zbrojenia/rozbrajania alarmu poza klawiaturą?

Jestem, jak widać początkujący w alarmach, ale liczę na pomoc i poradę bardziej doświadczonych Kolegów.
  • Optex
    bartek-btw
    Level 12  
    Moje zdanie na ten temat jest takie zeby czujniki montowac na zalecanej wysokosci. Co do piecow,to widac ze czujki sa oddalone troche od piecow wiec mysle ze nie bedzie problemu, nie radze dawac czujek na dzwi od przedpokoju ponieważ maja chronic wejscia od okien, a na wejscie do przedpokoju masz kontaktron. Co do piru w kuchni to ja bym go przeniosł w lewy dolny róg. A co do wyboru centrali kolego Versa byłaby dobrym wyborem chociaz przyznam ze nie montowalem jej, zamiast central CA polecilbym Tobie integrę np 24. Do zał/wył czuwania mozesz uzyc bardzo popularnego sposobu czyli pilota inaczej mowiac sterownika radiowego typu RX (satel). I jeszcze ja bym zastosował dodatkowy pir w pomieszczeniu gdzie jest centrala w celu zabezpieczenia jej, bo sam sabotaz centrali wg mnie nie wystarczy
    Pozdrawiam
  • Optex
    crunky
    Level 32  
    Do centralki faktycznie można dołożyć PIRa, chociaż nie koniecznie bo wejścia są zabezpieczone. SPW-210 chcesz montować na zewnątrz? To sygnalizator wewnętrzny i to bez optyki. Lepiej konkretny zewnętrzny. Czujki jeśli nie będziesz zamykał drzwi to faktycznie mogą się wzbudzić przy wejściu na przedpokój. Może w tym wypadku lepiej przenieść je w stroną drzwi. Czujkę w przedpokoju ustaw "warunkowo opóźnioną" natomiast kontaktron przy manipulatorze jako "wejścia/wyjścia". Wtedy jeśli wejdziesz drzwiami będziesz miał zwłokę, a jeśli ktoś się włamie np oknem będzie natychmiastowa. Versa 15 wystarczy spokojnie, nie pchaj się w integrę bo nie masz po co. Z tego co widzę i tak będzie jedna strefa więc nie ma sensu. Zostaną Ci linie wolne chociażby gdybyś chciał zazbrajać pilotem. Na dobre czujki postawiłeś dlatego myślę że nie będzie problemu z piecem. Tym bardziej gdy przesuniesz je do drzwi.
    jarodas
    Level 2  
    Dzięki za szybkie odpowiedzi - poprawiłem rozmieszczenie zgodnie z waszymi sugestiami, czyli przeniosłem czujki w kuchni i pokojach tak, żeby nie pobudzały się gdy będzie się wchodzić do przedpokoju.
    Zastanawiam się tylko: PIRy mają największą czułość na ruch w poprzek osi czujki, a w takim usytuowaniu ruch od okna jest bardziej wzdłuż tej osi - jak to wpływa - z doświadczeń na skuteczność?
    Dodałem też czujkę w pomieszczeniu z centralką.

Jeszcze w sprawie kuchni - planuje tam ogrzewanie podłogowe - nie będzie w jakiś sposób przeszkadzać?

bartek-btw - nie do końca zrozumiałem co z tą czujką w przedpokoju? nie dawać jej?
    crunky - jak chodzi o sygnalizator, ten miał być jako wewnętrzny, zewnętrznego nie wpisałem, ale oczywiście będzie.
    crunky
    Level 32  
    Ogrzewanie podłogowe nie będzie stanowić problemu dla IRów. Czujka w przedpokoju jest w dobrym miejscu. zaprogramuj tylko tak jak Ci napisałem już wcześniej. Myślę że takie rozmieszczenie jak teraz będzie optymalne.
    mielcar
    Level 22  
    Panowie, a kto bierze kasę za projekt systemu? :-)
    jarodas
    Level 2  
    Tak się składa, że robię system dla siebie, więc z kasy nici :|
    Dziękuje za pomoc - mam nadzieje że uda mi się wszystko poskładać do kupy i uruchomić.
    fred4u
    Level 26  
    jarodas wrote:
    Dziękuje za pomoc - mam nadzieje że uda mi się wszystko poskładać do kupy i uruchomić.

Co do PIRów, spokojnie możesz wziąć Graphite SATEL-a lub IVORY jeżeli zależy Ci na optyce lustrzanej (lepsze pokrycie bliżej czujki) - oba to jedne z lepszych PIRów.

Pozdr.,
    Michał
    Gutek297
    Level 12  
    System możesz zazbrajać / rozbrajać za pomocą pilota (taki jak do auta),niewiem jak to konkretnie wygląda w tej centralce SATEL VERSA 15 ale podłączasz wy. Odbiornika do lini wejściowej centralki i ustawiasz ją jako zazbrój / rozbrój (lub podobnie zależy od systemu).
    Można zaprogramować dowolną ilość pilotów.