Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprzemienne działanie silnika 12V

25 Maj 2009 22:27 1436 4
  • Poziom 9  
    Hej, ostatnio sie głowiłem co zrobic z moja stara drukarka. Wymyslilem ze zrobie jakies fajne swiatelko "dyskotekowe", mianowicie w miejscu atramentu dam jakies swiatla ktore beda sie przesuwac prawo-lewo. Natomiast do rolek przesuwajacych papier dolacze mechanicznie lusterko tak aby sie obracalo i odbijalo swiatlo co daloby z kolei efekt "gora-dol".

Problem mam taki, ze o ile lusterko moze sie obracac non-stop, to nie mam pojecia w jaki sposob zrobic aby silniczek napedzajacy slot atramentu mogl dzialac naprzemiennie, tzn automatycznie w prawo - do konca - w lewo - do konca

Chcialbym zapytac szanownych weteranow :) w jaki sposob NAJPROSCIEJ rozwiazac ten problem.
    Silniczek jest na 12 V, dysponuje narazie zasilaczem 12V DC, paroma kondensatorami i ewentualnie przekaznikiem 12V ale musialbym go wylutowac :P - tak czy siak watpie czy obejdzie sie bez wizyty w sklepie ale bardzo prosze o jakies odpowiedzi

Dzieki z gory!
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Z tego co nie wiem :) silniki w drukarce są silnikami krokowymi - dalej google ci prawdę powiedzą.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 30  
    Możesz zrobić to na samych przekaźnikach ale 1 na pewno Ci nie wystarczy. Potrzebujesz przynajmniej 2 przekaźniki dwu obwodowe(do sterowania kierunkiem obrotu silnika) oraz dwie krańcówki sterujące przekaźnikami

Dodano po 1 [minuty]:

forestx napisał:
    Z tego co nie wiem :) silniki w drukarce są silnikami krokowymi - dalej google ci prawdę powiedzą.

W hp dj640 i podobnych silnik napędzający karetkę był silnikiem prądu stałego ;)
  • Poziom 9  
    napisał:

W hp dj640 i podobnych silnik napędzający karetkę był silnikiem prądu stałego ;)

To jest (była) drukarka Lexmark Z730, ale silnik podlaczalem do oddzielnego zasilacza pradu stalego i dzialal
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Narysowałem na kartce prosty schemat (jak dla mnie :P ) Aby zbudować ten układ potrzebujesz dwóch przekaźników dwu obwodowych NO (normalnie otwarte) oraz dwóch przekaźników jedno obwodowych dwu pozycyjnych no i oczywiście jakieś krańcówki. Koszt zakupu tych przekaźników nie będzie aż tak niski - pewnie ciekawiej było by to zrobić na jakimś mikro kontrolerze w mini obudowie oraz mostku H na (wtedy koszt wyszedł by ok 5zł)