Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 1360 - dead screen po nowym BIOS'ie

26 Maj 2009 09:14 18253 31
  • Poziom 2  
    Aktualizowałem sterowniki w laptopie Acer 1360 (mojego znajomego). Postanowiłem przy tym zaktualizować BIOS'a, ponieważ obecna wersja sygnowała się numerem 1.09, a na stronie producenta widniała już wersja 1.15. Zrobiłem update z poziomu windowsa xp sp3. Cały proces przebiegł pomyślnie, ale po reboot'cie usłyszałem dziwny dźwięk, a moim oczom ukazał się czarny, niezmienny, ekran monitora. Diody HDD świeciły się przez chwilę, analogicznie do diody zasilania, która jednak świeciła się cały czas.

Dowiedziałem się (http://www.wimsbios.com/phpBB2/topic9965.html), że ta wersja BIOS'a jest "zboogowana". Wielu ludzi na różnych forach ma te same problemy z tymi głupimi laptopami. Ponoć jedynym ratunkiem w tej sytuacji jest skorzystanie z Crisis Recovery Disk, który musi zostać umieszczony w zewnętrznym czytniku FDD na USB. Na tym CRD powinny się znaleźć pliki stabilnej wersji BIOS'u. Dyskietka do tego musi być bootowalna, ale to już logiczne. Więcej info na ten temat tu: http://forums13.itrc.hp.com/service/...hreadId=974719

Potem wystarczy odłączyć zasilanie od laptopa, wyjąć baterię, podłączyć zew. stację FDD, wcisnąć Fn+Esc, podłączyć zasilanie, trzymać Fn+Esc do odpowiedniego momentu, aż zboogowana wersja BIOS'u zostanie zastąpiona działającą. Zanim jednak podejmiemy te działania musimy jeszcze sięgnąć do tzw. deepswitch'a, umieszczonego pod klawiaturą. Dojście do niego zobrazowane zostało tutaj: http://sidrit.wordpress.com/2008/07/...0/#comment-261 Trzeba w tym wypadku przełączyć dwa pierwsze suwaki na "ON", by odpalić funkcję Boot Block.

Jeżeli ktoś w dodatku ma problemy z identyfikacją dźwięków wydawanych przez tą gównianą maszynę, zapraszam tutaj: http://support.acer-euro.com/documen...bootblock.html

Mnie podczas korzystania z dyskietki wyskakują komunikaty dźwiękowe:
    *The BIOS file can't be read; it is defective.

*No diskette, or cannot locate the BIOS file. Try to use a new formatted diskette and copy the BIOS file again.

*The model ID is mismatched; wrong BIOS file.

Zastanawiacie się pewnie czemu piszę tego posta? Bo mnie się nie udało naprawić maszyny Zrobiłem co mogłem i nic! Jutro dzwonię do serwisu w Wawie. Mam ochotę ich popytać o możliwości serwisowe. Wielu ludziom powyższe czynności wyszły na dobre, nie wiem co ja robię źle. Nie interesuje mnie informacja, że aktualizacja BIOS'a powinna być przeprowadzana tylko i wyłącznie na dziwnie działającej maszynie, ponieważ PC'ty zawsze działają dziwnie. Nie jest to argument za tym, by umieszczać "zepsute" pliki na oficjalnych stronach lub kryć się za komunikatami ostrzegawczymi.

Jeżeli ktoś może mi jednak pomóc To proszę o rady...

PS
    Odpowiedź z autoryzowanego serwisu Acer'a w Wawie:

*"Witam,

Przypuszczalnie wgrał Pan zły BIOS. Nie znam dokładnie tego modelu, ale miał różne karty grafiki, więc i BIOS-y są różne. Miałem już taką wpadkę z innym modelem, zwykłe przeflashowanie nie było możliwe.
    Nie zajmuje się tym osobiście, ale z tego co wiem trzeba mieć narzędzia programistyczne do odratowania BIOS-u.
    Koszt takiej operacji to 400 zł, oczywiście nie ma 100% pewności że nam się uda, ale możemy spróbować.
    To dość stary model, jego wsparcie ze strony producenta w zasadzie zostało już zakończone.

Pozdrawiam "

Odpowiedź z serwisu komputerowego w Krakowie:

*"Dzień dobry ,

Skoro wszystkie możliwości zostały już wyczerpane to bios trzeba będzie wylutować
    i przeprogramować na zewnetrznym programatorze.
    Koszt takiej usługi u nas wynosi 100 zł"
  • Poziom 2  
    OK po 5 dniach rozwiązałem problem sam. Zaoszczędziłem minimum 100zł. Nie trzeba wymieniać BIOS'a... trzeba opanować nerwy i być zdeterminowanym. Poniżej piszę co zrobiłem.

Ściągnąłem ten plik: Driver Free Disk For BIOS Flashing (drdflash.exe) ze strony bootdisk.com

Za jego pomocą wykonałem dyskietkę do flashowania BIOS'u. Co najlepsze ponoć używa jej w takiej wersji wiele serwisantów. Do tego nie dodaje ona na dyskietkę dodatkowych plików DOS'a.

Następnie wyciągnąłem z laptopa baterię i odłączyłem zasilanie. Podłączyłem zewnętrzny napęd z wykonaną dyskietką flashującą, na której znajdował się plik BIOS.WPH (v 1.09 Acer Aspire 1360) oraz exec PH1614.EXE (pliki są w załączniku).

Wcisnąłem Fn+Esc, podłączyłem zasilanie, uruchomiłem laptopa i zaraz po uruchomieniu puściłem Fn+Esc.

Coś piknęło. Przełączyłem deepswitch na OFF i odpaliłem lapka.

I wszystko działa.

Chce mi się bluzgać na firmę Acer... idę na browara bo już straciłem nerwy przez to wszystko.
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Otóż na wstępie chcę podziękować userowi SzariK00 za wsparcie w rozwiązaniu ww. problemu :)
    Chciałbym wnieść kilka istotnych uwag co do opisanej procedury "flashowania" BIOS. Nadmienię , że uwagi dotyczą także innych laptopów z tej serii:

1. Będziemy potrzebowali FDD USB - proszę o nie używanie Pendrivea boot-owalnego, bo to nic nie da (testowałem);
    2. Możemy skorzystać z programów tj. crisis.exe , HP USB Disk Storage Format Tool lub innych podobnych np. Ten (plik w agrafce)
    3. Po ściągnięciu plików BIOS do naszego laptopa wybieramy plik WPH tj. np. EXTV108.WPH zamieniając go na BIOS.WPH (naturalnie cyfry oznaczają ver. BIOS a EXTV "prawdopodobnie" kartę graficzną - w tym przypadku GeForce) (WAŻNE)
    4. Podczas robienia dyskietki startowej w VISTA może wystąpić błąd i mimo , że damy "retry" - utworzy nam dyskietkę - ale będzie błędna(!), należy zrobić format oraz scan disc aż do skutku, gdzie procedura startowej dyskietki przejdzie bezbłędnie;(WAŻNE)
    5. Gdy mamy już utworzoną dyskietkę startową dodajemy nasz plik(EXTV108.WPH) pod nazwą BIOS.WPH;
    6. Gdy mamy już rozebranego laptopa, odnajdujemy przełączniki pod klawiaturą i przełączamy w prawo oba deepswitch-e tj. 1 i 2 w prawo (jest nadruk na płycie głównej);
    7. Wyjmujemy baterię oraz odłączamy zasilanie . Trzymamy ESC+FN w tym czasie : a) podłączamy FDD USB b)wsadzamy baterię oraz c) podłączamy zasilanie i naciskamy POWER
    8. Usłyszmy krótkie piknięcie oraz jak w moim przypadku : 1 długi , 2 krótkie....ale cały czas trzymamy (mimo że FDD da o sobie znać) ESC+FN (WAŻNE) aż do pojawienia się krótki sygnałów.Wtedy FDD zacznie pracować na dobre.
    9. Po ok 2 minutach męczarni z piskliwym BIOS, FDD kończy pracę a my odczekujemy dla bezpieczeństwa jeszcze z 2 minuty.;
    10. Wyłączamy laptopa(długo POWER), przełączamy z powrotem 1 i 2 na swoje miejsce, odłączamy FDD USB i uruchamiamy lapka....i tak oto odratowaliśmy ACER-ka :)
    11. UWAGA-> Podczas asekuracji podczas ratowania Acera u jednego z userów forum, zauważyłem, że tj. u mnie, po utworzeniu FDD pomógł "głęboki scandisk" fdd "już przygotowanej startowej FDD" .

Acer Aspire 1360 - dead screen po nowym BIOS'ie

Acer Poland twierdzi :

" Podczas aktualizacji wystapił błąd CRC
    "Search for option ROMs. One long, two short beeps on checksum failure."
    Koszt usunięcia usterki ok 200zł.

Info na ww. temat i dotyczący nie tylko tej serii laptopa, można znaleźć w sieci.
    W razie podobnych problemów postaram się pomóc.

Nie będę bluzgał na serwisy, które chciały od 200-1000zł za naprawienie tego problemu .....bo dostałbym "bana".
    Mój post należy traktować jako uzupełnienie do ww. postu kolegi, szczegółowe informacje także w "google".
  • Poziom 2  
    mam dokładnie powyższy problem
    ACER asprie 1360 po wgraniu biosu 1.15 ze strony acera wydaje jeden długi i dwa krótkie sygnały i nie odpowiada na żadne działania

niestety nie pomaga mi wasza porada

nie wiem czy zły port usb chce wykorzystać,
    czy odłaczam za mało baterii duża z lapa i mała spod klawiatury
    czy może fdd gembird na usb nie jest w porządku,
    chociaż na innym kompie się wykrywa i w biosie i podczas bootowania
    tracę juz nadzieje na samodzielne naprawienie lapka :cry:
    bios łapie z ftp acera ftp://ftp.acer.pl/notebook/aspire_1360/bios/
    nawet kopie zaginionego artykułu z www.rechner.org/b1800.html ludzie pomogli znaleźć http://web.archive.org/web/20080710090347/http://www.rechner.org/b1800.html
    niebyło tam pliku crisis ale to też znalazłem http://web.telia.com/~u43311424/crisis-recovery-disk/

niestety pomimo moich szczerych chęci oraz myslę że czytam ze zrozumieniem nie następuja zmiany w zachowaniu lapka
    odłaczam i baterię od przodu duza i maleńka ta koło switchów

zaczymam sie załamywać
    żebym zmieniał bios 1 raz spox mój błąd, ale nie do tego ufam producent BIOS pochodził ze strony www (nie ftp) acera a tu takie kwiaty

moze nie radzę z tłumaczeniem z anglika tej stronki ale googlom nie wierze...

błagam pomóżcie...
  • Poziom 2  
    problem rozwiązany jednak nie bez przeszkód:
    poniżej to co mi pomogło:
    1 bios z ftp.asus.pl w wersji 1.11
    2 program crisis disk znalazłem na stonce hp (niewiem czy to było konieczne bo wcześniej podłaczałem fdd pod inne porty usb)
    3 za pomoca pliku 268076.exe zrobiłem dyskietke na kompie z XP
    4 podmieniłem plik bios.wph jaki powstał na dyskietce na plik z acera (katalog dos plik EXTV111.WPH po zmianie nazwy na bios.wph)
    5 tak przygotowana dyskietka czeka w napędzie
    6 zgodnie z opisem Dzióbel:
    Gdy mamy już rozebranego laptopa, odnajdujemy przełączniki pod klawiaturą i przełączamy w prawo oba deepswitch-e tj. 1 i 2 w prawo (jest nadruk na płycie głównej)
    7 odłączam zasilanie i baterie (mała niebieska koło switchy oraz duża laptopwa)
    8 nasiskam Fn+Esc podłaczam zasilanie i baterie i stację dyskietek do portu USB najbliżej zasilania (podobno inne nie zawsze mogą działać u mnie pewnie tak było dlatego zaczełem sie martwić)
    9 właczam laptopa > power . u mnie był 1 krótki pisk i fdd zaczęła czytać. ciągle mam naciśnięte Fn+Esc i tak przez około 2 minuty potem dyskietka zgasła i po minucie puściłem Fn+Esc i wyłąaczyłem laptopa > długo power
    10 przełączyłem oba deepswitch-e tj. 1 i 2 w lewo do oryginalnego położenia
    11 odpaliłem komputer OŻYŁ I DZIAŁA

DZIĘKI za pomoc i ...nigdy więcej acer

ps. w paczce wykorzystane przeze mnie pliki bios.wph w wersji 1.11 oraz crisis disk od hp 268076.exe
    Załączniki:
  • Poziom 2  
    Witam.

Mam niestety ten sam problem ale mimo dziesiątek prób u mnie żaden ze sposobów nie chce zadziałać. Dyskietkę przygotowywałem na wiele sposobów (pod winXP i dosem) z różnymi wersjami biosu, różnymi wersjami phlash16.exe, ale za każdym razem sytuacja wygląda następująco:

1) Po właczeniu laptop wydaje z siebie jeden dzwięk, dyskietka działa przez okolo 1 s i nic sie nie dzieje przez kilka minut,

2) Laptop wydaje z siebie jeden dzwięk, dyskietka działa przez 1 s, po jakimś czasie (20-60 sek) z głośnika wydobywają sie dzwięki długi-krótki-krótki, dyskietka odzywa sie na 1 sekunde, przerwa ok 2 sekundy i znowu pikanie, czytanie dyskietki. Niestety z czasem nic sie nie zmienia, laptop pika, za kazdym razem coś rzęźi po dyskietce ale nie ma żadnego innego efektu.

Coś musze robić nie tak ale nie mam już pojęcia co, czytałem na wielu forach ale nie moge znaleśc błędu. Więc gdybym mógł poprosić o dokładny opis jak zachowywał sie laptop przy prawidłowej wymianie biosu był bym wdzięczny.
  • Poziom 2  
    Mój gdy wreszcie zaczął działać według działań opisanych powyżej.
    Po odpaleniu 1 krótki pik potem około 2 minut czytała dyskietkę i cisza, bez żadnych dźwięków. Potem stacja przestawała czytać trzymałem Fn+Esc jeszcze z minutę puszczałem, potem wyłączenie przez długi czas naciskanie power i po ustawieniu switchy w lewo włączyłem i działa normalnie.
  • Poziom 11  
    Prosisz o dokładny opis :?: Bardziej dokładnego już chyba nie da się zrobić :cry:
    Moja diagnoza :
    1. Źle przygotowana FDD startowa.
    2. Nie trzymasz non stop fn+esc aż do krótkich beep (wtedy ma nastąpić czytanie fdd).
    3. Po zakończeniu czytania FDD odczekujemy kilka minut. :oops:
    4. Zapominasz by przełączyć switche w pierwotną pozycję (naturalnie bez żadnego zasilania)

Acer został uratowany : pkt nr.1 (sprawdzono fdd scandisk)
  • Poziom 2  
    Potwierdza!! :)

Dzieki pomocy Dzióbela acer dostal zycie po zyciu :)
    Pomogl scan disk wykonany po zrobieniu dyskietki, przegraniu na nia pliku ph1614.exe i nadpisaniu bios.wph. Laptop zaczal czytac z dyskietki i wydawac z siebie piski, po okolo minucie przestal czytac z dyskietki ale nadal piszczal, po minusie przestal :) wylaczony z przycisku, switche przerzucone w pierwotna pozycje i laptop odpalil :)

Wielkie podziekowania dla Dzióbela za pomoc na gadu.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam.

Mam podobny problem z modelem Aspire 5715z. Niestety zadne z solucji, jakie znalazlem na elektrodzie oraz w sieci web nie dzialaja. W tym modelu nie ma przelacznika boot bios, portu lpt itp dobrodziejstw techniki.
    Po uruchomieniu laptopa w trybie serwisowym NIC sie nie dzieje, diody nie swieca, glosniki nie piszcza, flop USB nie dziala, pendrive tym bardziej. Z obrazu iso nie mozna skorzystac bo chociaz dioda w napedzie swieci zielono to jednak nie mozna go otworzyc a po zastosowaniu szpilki i tak nie startuje.
    Czy ma ktos jakis pomysl?

Obecnie mam podobny model z identyczna plyta i biosem (Aspire 5315). Czy po wpieciu sie biosem w bios mozna przetransportowac w jakis sposob firmware?

Prosze o pomoc zanim zwariuje ;) Jak sie ciesze ze osobiscie uzywam IBM ;))

Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Acer Aspire 1362 - it´s working. Thank you.
  • Poziom 9  
    Witam!Rozebrałem już mojego acera aspire 1360 ale mam problem z bootowalną dysietką. Windows nie wiem z jakiej paki widzi mi zawsze jedna stacje (A) a najlepsze jest to ze nie mam takowej w swoim komputerze.A wracajac do problemu stacja USB jest widziana jako B a wszystkie programy korzystaja domyslnie a A :/ Co ja mam poczac drodzy forumowicze??
  • Poziom 11  
    kucik96 napisał:
    Witam!Rozebrałem już mojego acera aspire 1360 ale mam problem z bootowalną dysietką. Windows nie wiem z jakiej paki widzi mi zawsze jedna stacje (A) a najlepsze jest to ze nie mam takowej w swoim komputerze.A wracajac do problemu stacja USB jest widziana jako B a wszystkie programy korzystaja domyslnie a A :/ Co ja mam poczac drodzy forumowicze??

Zmienić literę ręcznie???
    Np. Panel sterowania, narzędzia admin., zarządzanie komputerem lub Start, Uruchom, diskmgmt.msc . Sposobów jest kilkanaście :) A nie możesz zrobić FDD startowej korzystając z B? Nie ma to znaczenia :|
  • Poziom 9  
    uporałem się z problemem:D po prostu ladnie brata o użyczenie kompa poprosiłem:pp
  • Poziom 11  
    Jeśli moje wskazówki pomogły w reanimacji BIOS proszę podziel się "wrażeniami" ewentualnie uzupełnij FAQ procedury.

Dostałem info że kolejny Acer odratowany :)
    Brak uwag co do procedury.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich!
    No cóż mój Acer 1363 WLMi zaliczył padaczkę, tak jak tu wypowiadających się, po aktualizacji BIOS do 1.15 pobranego ze strony Acera :(
    Stosując się do "przepisów" podanych wyżej i pozostawieniu 256 oryginalnego RAM gdy uruchamiam go już z podłączonym USB FDD jest jeden beep - FDD zaczyna czytać, trzymam cały czas Fn + ESC, jeden długi i dwa krótkie beep i ..... koniec. Nic się nie dzieje. Zmieniałem podłączenie FDD do różnych USB, odłączałem i podłączałem baterię BIOS i zasilającą oraz zasilanie. Nic.
    Powiedzcie co jeszcze można zrobić (oprócz oddania do serwisu, który i tak nie bardzo chyba wie jak ma to naprawić)?
    Proszę o pomoc i z góry THX
  • Poziom 11  
    - rozumiem, że nie zapomniałeś od deep switchach;
    - fdd zrobiona prawidłowo (plus potraktowanie jej po procedurze startowej - scandisk - WAŻNE);
    - trzymasz odpowiednio długo fn+esc (dość DŁUGO :P );
  • Poziom 12  
    Odświeżam,
    Właśnie sam zastanawiałem się na update'em bios'u, kiedyś zrobiłem go zaciął się więc wyłączyłem go. Potem już nie wstał, wtedy był na gwarancji więc wysłałem i podobno płyta główna się spaliła.
    Dziś rozważałem znów update biosu bo miałem problemy z przegrzewaniem się.
    Otworzyłem winphlash64 ze strony acera, i był t ten sam lipny program już chciałem go wyłączyć kiedy sam zaczął flashować mi biosa. shit
    Skończyło się na tym "veryfing blocks 16 of 32" czekałem godzinę i znów wyłączyłem laptopa odłączając od zasilania. nie wstaje dioda od dysku miga tak jak zawsze, blackscreen i tyle nic nie piska.
    Moje pytanie czy znów kupować stacje dyskietek pod usb ? czy to coś da skoro nic nie pika ?
    Acer aspire 6930G zdedowany najnowszym biosem ze strony acera.
    Pomóżcie
  • Poziom 2  
    Chciałem się podzielić z Wami moimi doświadczeniami w materii przywracania Acera Aspire 1363 WLMi do "życia" po flash'owaniu bardzo "udanym" :shocked!: BIOSem ze strony producenta v 1.15.
    Zrobiłem wszystko dokładnie jak napisał Dzióbal (serdeczne dzięki dla Niego za pomoc jaką mi udzielił dzisiaj). Jednak problem u mnie powstał w 2-ch miejscach. Otóż okazało się, że musiałem wyjąć RAM dokupiony (2Gb) i włożyć oryginalny. Wyczytałem to tu: Link. Inaczej nie chciał ze mną w ogóle gadać. Nie pojawiały się tak niezbędne: 1 długi beep i 2 krótkie. Kolejną sprawą to problem z wykonaniem dyskietki (nie wspominając o posiadaniu napędu USB). Niestety zafundowałem sobie Win7 PRO i do tego x64. Nijak nie mogłem wykonać scandisku (jak się okazało nieodzownego). Znalazłem program Ariolic Disk Scanner Link , który bez najmniejszego problemu wykonał skanowanie dyskietki. I tym sposobem właśnie zaoszczędziłem 100 pln, które miałem jutro zostawić w serwisie za (ponoć) wylutowanie i zaprogramowanie BIOSu.
    Jeszcze raz wielkie THX dla wszystkich, którzy poświęcają czas żeby inni mogli przyoszczędzić :spoko:
  • Poziom 12  
    Dzięki za program do scandisc'a. W7 ogranicza.
    Czy konieczne są beepy ? u mnie one nie występują ;|
    A czy ktoś wie gdzie znajdę deepswitch'e ? w modelu 6930g ?
  • Poziom 2  
    Tego czy są konieczne toego nie wiem. Jedno jest pewne, że u wszystkich one występują (mowa o Acer 1360÷1363) - tak wynika z postów na różnych forach.
    Codo deepswitch'y to spróbuj pogooglować za instrukcją serwisową. Ja takową do swojego znalazłem i jest b. przydatna niekoniecznie tylko do ratowania BIOS'u ;)
  • Poziom 12  
    mam service manual'a są tam opisane dokładnie te same kroki co wyżej bez deepswitcha problem polega na tym że nie ma biosa który waży mniej niż 2mb biosa nie wrzuca się na crisis disc ?
  • Poziom 11  
    mucka19 spróbuj poszukać BIOS-u starszej wersji i wyciągnij z niego jedynie dwa najważniejsze pliki
  • Poziom 9  
    Szanowni uzytkownicy tego forum i maszyn Acer ( poniekad nezly sprzet ale serwis pospedazny to zwykly skandal ) spedzillem klila "landych" dni i nocy na przeroznych probach ratowania 1360 "sflaszowanego" wersja 1.15 z wiadomym rezultatem. Jedyna metoda ktora przyniosla rezultat pozytywny to ta ktora uzywa HP minidos.sys wpisany na floppy z obojetnie jaka wersja BIOS ( do 1.15 nie ma dostepu do pliku wiec ... ) oraz plik BIOS oczywiscie ... Floppy nalezy pod grozba smierci lub kalectwa podlaczyc WYLACZNIE do USB najblizszego zasilaczowi - to jest jedyny warunek pozytywnego rezultatu ( nic wicej nie powinno sie znajdowac na floppy ) Nie ma tez zadnego znaczenia jakiej firmy mechanizm floppy jest w przeciwienstwie do wielu ktorzy twierdza ze musza byc tzw bootable ! Powodzenia ....

Dodano po 4 [minuty]:

A propos BIOS : plik ma objetosc 512 KB wiec na kazda floppy "wchodzi" ... nie wiem co to za historia z tym ktory ma ponoc 2MB ! EEPROM na tym kompie ma 1MB wiec nie ma mowy o wpisaniu niczego wiecej ....
  • Poziom 24  
    Według mnie trzeba zdemontować kość biosu i zaprogramować odnowa programatorem i działa .
    Dużo się na czytałem na temat ratowania biosu, ale nie wiem dlaczego ludzie nie piszą że im się udało?
  • Poziom 9  
    Wylutowanie EEPROM z plyty wilowarstowej bez odpowiedniego sprzetu i DOSWIADCZENIA to pewna "smierc" systemu .... metody tu opisane sa pewne i co najwazniejsze skuteczne .... ODRADZAM i polecam metode z floppy HP.
  • Poziom 24  
    To metodę opisałem dla ludzi którzy mają trochę pojęcia o lutowaniu i do tego sprzęt .
    Lub zlecą naprawę osobie kompetentnej .
  • Poziom 9  
    Zgoda, z tym ze nie ma takiej potrzeby bo flash EEPROM z pomoca floppy jest skuteczny .... po co wiec ryzykowac operacje wylutowania ? I jesli juz to nie trzeba zapominac o odpowiednim sprzecie do zaprogramowania EEPROM i pliku binarnym BIOS w sumie koszt rownoznaczny z zakupem nowego komputera ...
  • Poziom 9  
    Witam

mam podobny problem z tym ze ACER TRAVELMATE 4500
    czy ten model ma deepswitche?
    czy jest mozliwosc sflashowania biosu z pendriva bez floppy?
    laptop wlacza sie i przez chwile kreci wiatrakiem,matryca ciemna,bateria od CMOS wymieniona na nowa(?wlutowana)

przepraszam za dinozaura ale niech bede archeologiem:)

dziekuje i pozdrawiam
  • Poziom 11  
    SzariK00 napisał:

Wielu ludzi na różnych forach ma te same problemy z tymi głupimi laptopami.

A ilu ma problemy z mądrymi, którzy nie mając ku temu odpowiednich kwalifikacji lekkomyślnie i bez wyraźnej potrzeby flashują BIOS?