Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ECS K7S5A uszkodzone kondensatory

Jacek Pająk 26 May 2009 10:57 1467 7
    Jacek Pająk
    Level 10  
    Witam !!:D

Mam problem z płytą główną ECS K7S5A dostałem komputer który się spalił (podobno).Po otwarciu komputera poczułem swąd spalenizny i zobaczyłem "wybulone" kondensatory.Zasilacz spalony dysk twardy segate 40Gb też padł (robi zwarcie między +12 a -12) i mam pytanie czy procesor będzie sprawny??
    Podłączyłem z nowym dyskiem i czarny ekran nic się nie dzieje, nie piszczy nic...po prostu cisza. Dodam że Nagrywarka LG, cd rom Lg i 2* SDRAM 128 MB działają nie wiem czy kupić nową płytę czy dać se spokój

Pomóżcie !!:cry:
    kodd
    Level 32  
    HDD ma zwarcie pomiędzy +12V a masą - tak to rozumiem, wiec wylutuj transil i sprawdź czy nadal jest zwarcie. Jeśli chodzi o płytę to oprócz kondensatorów proszę sprawdzić tranzystory CMOS na zwarcie, no i obowiązkowo procesor - chociaż w to wątpię. W razie potrzeby posiadam do odstąpienia elektronikę do ST340016A Barakuda ATA IV.
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    ...Podłączyłem z nowym dyskiem i czarny ekran nic się nie dzieje...

Wymień kondensatory i sprawdź.

Quote:
    ...i mam pytanie czy proc będzie sprawny??...

Bez sprawdzenia na innej płycie głównej się nie dowiesz.
    Jacek Pająk
    Level 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź.

Kolego kodd mam pytanko, jako że nie jestem biegły w elektronice proszę o wytłumaczenie co to za zwierzątko ten transil i tranzystor CMOS.

Jest jeszcze jeden ból po włączeniu zasilacza atx to prądu (nowego) powinny mrugnąć kontrolki na klawiaturze <sprawdzenie Bios`u> a tak sie nie dzieje.Czy wymiana tych kondensatorków i sprawdzenie tych CMOS`ów się opłaca??
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    ...Czy wymiana tych kondensatorków i sprawdzenie tych CMOS`ów się opłaca??...

Myślałem, że już dawno to zrobiłeś, a Ty pytasz czy się opłaca.
    Duże szanse, że płyta po wymianie kondensatorów wróci do świata żywych.
    Opis wymiany w FAQ.
    kodd
    Level 32  
    Jeśli chodzi o transil to proszę skorzystać z wyszukiwarki w górnej części ekranu. Nie będę powielał już napisanego. Tranzystory CMOS np. K3296 umieszczone są obok kondensatorów . Zawsze warto je sprawdzić na przebicie przed wlutowaniem kondensatorów. Płyta z uszkodzonymi kondensatorami w zasadzie powinna się uruchomić, z sygnałem beep w K7S5A bywa różnie. Jeżeli kupisz kondensatory w rozsądnej cenie i sam podejmiesz się lutowania to warto. Koszt takiej operacji to około 6 zł.
    Jacek Pająk
    Level 10  
    właśnie zakupiłem kondensatory 2200µF 6,3Vi zapłaciłem ok 10 zł wrócę z pracy i zajmę się moim skarbem
    Jacek Pająk
    Level 10  
    CUD !! płyta śmiga dysk też :) Wielkie dzięki !!