Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik czasowy z regulacją do sterowania przekaźnikami

26 Maj 2009 11:10 3905 9
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich.
    Potrzebuje zrobić prosty sterownik czasowy z regulacją do sterowania przekaźnikami, czyli daje sygnał i sterownik włącza się na czas który wczesniej określiliśmy np. potencjometrem. Przekaźniki ktore ma zasilać to 12/24 V. Sterownik ma być dokładny do 1s i regulacje czasu od 1s do powiedzmy 5 minut. Ma ktoś pomysły na wykonanie takiego sterownika?
    Posiadam też taki wyświetlacz:
    Myslałem o zastosowaniu go do tego sterownika aby wyswietlał czas na jaki ma uruchomić przekaźniki, jednak to moze być już bardziej skomplikowane...
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Jestem raczej początkujący i potrzebowałbym głębszych wyjaśnień, instrukcji i schematów :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Znalazłem coś takiego:
    Czy potencjometrem steruje się tutaj opóźnieniem?

Potrzebuje dokładnie czegoś takiego co będzie sterowało dwoma przekaźnikami. Sterownik ma mieć płyną regulację czasu z dokladnością do 1s , i fajnie by bylo aby wyswietlał ustawiony mu czas na wyswietlaczu, który pokazałem na początku tematu. Sterownik ma działać w ten sposób: Ustawiam np. potencjometrem żądany czas np. 3s, po przełączeniu włącznika uruchomił się najpierw jeden przekaźnik i z minimalnym opóźnieniem włącza się drugi (ogunienie między dwoma nie jest regulowane, ważne aby załączył się najpierw jeden i po minimalnym opóźnieniu około sekundy załącza się drugi) i te przekaźniki od momentu załączenia drugiego przekaźnika pracują przez czas, który wprowadziliśmy czyli 3s, po czym oby dwa przekaźniki wyłączają się. Dodaję, że przekaźniki posiadam na 12V oraz źródlo zasilania: zasilacz impulsowy ATX.
    Jestem zielony... Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu takiego sterownika w miarę prostego do wykonania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    wszystko ładnie pieknie, ale potrzebuje PŁYNNĄ regulacje czasu od 1s w górę... Nie potrafie nigdzie znaleźć tego co potrzebuję a sam nie potrafie zaprojektować takiego układu :(
  • Poziom 10  
    a czytałeś wszystko z tego linku co ci podałem , chodzi o ten ostatni?
    Masz tam wyjaśnione ze dobierajac odpowiedni rezystor zmieniasz wartości czasu działania układu,a jeszcze lepiej jak wstawisz potencjometr to masz płynną regulacje.
  • Poziom 14  
    Przepraszam nie doczytałem czegos takiego.
    Ktory z tych ukladów będzie nadawał się najlepiej nadawał do moich potrzeb?
    Co do tego drugiego schematu nie wiem czy on załącza czy rozłącza urządzenie po podanym czasie. mam też rozumieć że jeżeli w miejsce tego rezystora 4,7k wstawie potencjometr i bede miał płynną regulację? Nie wiem też jakiej wartości mają być pozostałe 2 rezystory i kondensator na tym schemacie :/