Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vitodens 100-w Czy to dobry wybór do domu ok. 120 m kw

MiLupo 26 Maj 2009 12:16 70178 67
  • #1 26 Maj 2009 12:16
    MiLupo
    Poziom 12  

Witam,
    Mam pytanie odnośnie pieca 2-funkcyjnego. Czy Vitodens 100-w Viessmanna jest dobrym wyborem? Powierzchnia domu to ok. 120 m²
    Piec byłby max 5m od łazienki i 5m od kuchni (licząc piony i poziomy)
    Kaloryfery Radson. Czesc rurek puszczona w podłodze a część wierzchem po ścianie. Dom jest ocieplony z zewnątrz ale mam taki zamiar.
    Jak wygląda sprawa w serwisowaniem tego sprzętu i jego niezawodnością.
    Z góry dziękuję za podpowiedzi.

3 29
  • #2 26 Maj 2009 13:19
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Serwis mocno rozbudowany dostępny 24h/dobę. Jeśli nie chcesz kondensata to Vitopend 100-W jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że dwufunkcyjny kocioł w Twoim przypadku sprawdzi się w ogóle (jeśli jest 1 łazienka i 2 domowników to się sprawdzi, jeśli użytkowników będzie więcej to się nie sprawdzi - wtedy polecam kocioł Viessmann Vitopend 222-W)

Ten sam temat jest na: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1317991.html

0
  • #3 26 Maj 2009 16:08
    dario0
    Poziom 15  

Oczywiście że dobry wybór.Na dzień dzisiejszy to namniej zawodny kocioł Viessmanna.Prosty ,niezawodny i co najważniejsze dwufunkcyjny z funkcją komfort czy po odkręceniu kranu masz gotową ciepła wodę nie czekasz zanim kocioł zapali i ją zagrzeje.Polecam jak najbardziej

2
  • #4 26 Maj 2009 16:39
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

A na dodatek przyjazny klientowi.Praktycznie bezawaryjny-Bardzo rzadko się psują.

2
  • #5 26 Maj 2009 17:30
    MiLupo
    Poziom 12  

byłem teraz w sklepie i sprzedawca powiedział ze ten piec musi mieć podwójny komin i musi być bardzo dobrze uszczelniony bo inaczej piec bedzie sie wylaczal. Czy to prawda?

Zapomniałem dodać, że budynek ma dwie kondygnacje. Czy to jakos rzutuje?

1
  • #6 26 Maj 2009 17:41
    dario0
    Poziom 15  

Kazdy kocioł Viessmanna turbo czyli zamknięta komora spalania a do takich należa Vitodensy ma podwójne wyjście do komina ale masz trzy opcje:
    a)podwójny komin(rura w rurze) na dach(praktycznie przy 100 do 15mb choć w teori jest inaczej)
    b)podwójny komin przez scianę boczna budynku
    c)rozdzielić wyjście z kotła osobno spaliny osobno zasysanie powietrza
    Zalecana jest opcja A wtedy kocioł ma największą sprawność , czyli ekonomikę

3
  • #7 26 Maj 2009 17:57
    wawrzeczko_t

wawrzeczko_t napisał:
    Jeśli nie chcesz kondensata to Vitopend 100-W jest dobrym rozwiązaniem

Sorry, bo źle przeczytałem temat. Vitodens 100-W to kondensat rzecz jasna. Myślałem że pytasz o Vitopenda.

dario0 napisał:
    rozdzielić wyjście z kotła osobno spaliny osobno zasysanie powietrza. Zalecana jest opcja a wtedy kocioł ma największą sprawność , czyli ekonomikę

Bez przesady! Chyba to nieprawda jakoby rozwiązanie systemu powietrzno-spalinowego miało wpływ na koszty ekspolatacyjne kotła (zużycie gazu).

Natomiast w sprawie awaryjności. Psuje się rzadko tak jak każdy kocioł. Ale zepsuć się może również Mercedes po wyjeździe z autosalonu.

MiLupo napisał:
    byłem teraz w sklepie i sprzedawca powiedział ze ten piec musi mieć podwójny komin i musi być bardzo dobrze uszczelniony bo inaczej piec bedzie sie wylaczal. Czy to prawda?

Tu chodzi bardziej o prawidłowe i bezpieczne odprowadzenie spalin z kotła i pobór powietrza do spalania (zgodnie z opinią kominiarską), niż o to czy się będzie wyłączał czy nie.

MiLupo napisał:

Jeśli już to na cenę zestawu kotłowni. :)

1
  • #8 26 Maj 2009 20:53
    dario0
    Poziom 15  

wawrzeczko_t napisał:
    wawrzeczko_t napisał:
    Jeśli nie chcesz kondensata to Vitopend 100-W jest dobrym rozwiązaniem

dario0 napisał:
    rozdzielić wyjście z kotła osobno spaliny osobno zasysanie powietrza. Zalecana jest opcja a wtedy kocioł ma największą sprawność , czyli ekonomikę

Bez przesady! Chyba to nieprawda jakoby rozwiązanie systemu powietrzno-spalinowego miało wpływ na koszty ekspolatacyjne kotła (zużycie gazu).

Natomiast w sprawie awaryjności. Psuje się rzadko tak jak każdy kocioł. Ale zepsuć się może również Mercedes po wyjeździe z autosalonu.

MiLupo napisał:

Tu chodzi bardziej o prawidłowe i bezpieczne odprowadzenie spalin z kotła i pobór powietrza do spalania (zgodnie z opinią kominiarską), niż o to czy się będzie wyłączał czy nie.

MiLupo napisał:

Jeśli już to na cenę zestawu kotłowni. :)

Niegniewaj sie kolego ale widze ze wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kosciele.

1
  • #9 26 Maj 2009 21:30
    MiLupo
    Poziom 12  

dario0 napisał:
    Zalecana jest opcja a wtedy kocioł ma największą sprawność , czyli ekonomikę

Nie napisałeś, która opcja :)
    Jeśli nie wchodziła by w grę zabawa z kominem to czy opcja z otwartym kotłem też jest dobra? i w takim razie może VITOPEND 100 WH1B by wystarczył? I jeszcze jak z tym piętrem bo w sumie nie uzyskałem odpowiedzi. Da radę?

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi

0
  • #10 26 Maj 2009 21:52
    dario0
    Poziom 15  

Opcja A oczywiście.Po pierwsze jak sama nazwa mówi kondensacyjny tzn.odzyskuje ciepło z kondensatu czyli skroplin z komina a jesli nie będzie komina(wylot przez ścianę)będzie guzik nie skropliny.Po drugie powietrze zasysane do palnika jest podgrzewane przez spaliny wylatujace z kotła ,nie bedzie komina (wylot przez sciane lub rozdzielenie rur )guzik nie podgrzew.Te rzeczy sprawiają że kocioł ma sprawność większą od Vitopenda czyli zwykłego modelu kotła.Ale dopuszczalne sa wszystkie trzy.Inna sprawa ze są i jedne i drugie robione na rynek wschodni i zachodni-bolesna prawda.

Dodano po 11 [minuty]:

Co do piętra.Oczywiście że da radę To co Ci gość powiedział w sklepie to swięta prawda ,wiedział co mówi.Dwie podstawowe rzeczy dopuszczalna wysokość komina dla danego kotła jest bardzo istotna bo wentylatory maja swoja wydajność i przy zbyt długim kominie niewydolą i kocioł będzie sie blokował.Jesli instalator spapra składanie komina i pozcina uszczelki albo rozejdzie sie komin gdzieś po drodze to bedzie kiszka.

Jesli chodzi o otwarta komorę to raczej takich sie juz nie stosuje chyba że musisz .Jeśli zamontujesz go w łazience albo w kuchni to bedziesz miał w zimie problem bo taki kocioł musi miec nawiew powietrza do pomieszczenia ,pracuje na mieszance gazowo-powietrznej nie na samym gazie (zatkaj filtr powietrza w aucie -czy pojedzie?)więc będzie ci gwizdać po nogach zimne powietrze.chyba że będziesz miał kotłownie jako osobne pomieszczenie z nawiewem powietrza.Na m3 gazu 10-12m3 powietrza.
    Przy zamkniętej komorze jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa-bezpieczeństwo ,nie ma możliwosci a bynajmniej jest znikoma możliwość wypływu spalin do pomieszczenia!!
    Myślę ze wystarczy w temacie.

0
  • #11 27 Maj 2009 07:27
    wawrzeczko_t

dario0 napisał:

Niegniewaj sie kolego ale widze ze wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kosciele.

Niech Ci będzie :)

dario0 napisał:
    Opcja A oczywiście.Po pierwsze jak sama nazwa mówi kondensacyjny tzn.odzyskuje ciepło z kondensatu czyli skroplin z komina a jesli nie będzie komina(wylot przez ścianę)będzie guzik nie skropliny.Po drugie powietrze zasysane do palnika jest podgrzewane przez spaliny wylatujace z kotła ,nie bedzie komina (wylot przez sciane lub rozdzielenie rur )guzik nie podgrzew.Te rzeczy sprawiają że kocioł ma sprawność większą od Vitopenda czyli zwykłego modelu kotła.

Sorry, ale nie na tym polega kondensacja. Żeby kocioł miał wysoką sprawność, to wykroplenie się pary wodnej zawartej w spalinach musi nastąpić w czasie spalania w samej komorze spalania. A co wykropli się jeszcze w kominie to już wtórna sprawa. Spływ kondensatu z komina do komory spalania nie wpływa w znaczący sposób na poprawę efektywności kotła.

0
  • #12 27 Maj 2009 14:58
    dario0
    Poziom 15  

Wybaczcie ale nie chce mi się juz rozpisywać na temat budowy kotłów i kondensacji i dlaczego powstaje .
    Gość napisał post żebyśmy mu doradzili co ma wybrać a nie prawili dyskusji o konstrukcji kotłów.
    Jedno jest jasne Vitodens 100 jest dobrym kotłem i można go polecić ze spokojnym sumieniem.

0
  • #13 30 Maj 2009 21:20
    mirrzo

Moderator na urlopie...

dario0 napisał:
    Opcja A oczywiście.Po pierwsze jak sama nazwa mówi kondensacyjny tzn.odzyskuje ciepło z kondensatu czyli skroplin z komina a jesli nie będzie komina(wylot przez ścianę)będzie guzik nie skropliny

Jakieś brednie tu opisujesz.
    Nie znam kotła, ale skoro piszecie, że będzie OK, to może i tak będzie

dario0 napisał:

b)podwujny komin przez scianę boczna budynku

Z kominem jednak małe "ale" - przez ścianę można odprowadzić spaliny z kotła o mocy do 21 KW w domu jednorodzinnym.
    Podwójny, a nie "podwujny"
    A jaka może być ściana, jeżeli nie "boczna"?
    Kiedyś słyszałem o korytarzach pionowych i poziomych :D

0
  • #14 30 Maj 2009 22:16
    dario0
    Poziom 15  

mirrzo napisał:
    dario0 napisał:
    Opcja A oczywiście.Po pierwsze jak sama nazwa mówi kondensacyjny tzn.odzyskuje ciepło z kondensatu czyli skroplin z komina a jesli nie będzie komina(wylot przez ścianę)będzie guzik nie skropliny

Jakieś brednie tu opisujesz.
    Nie znam kotła, ale skoro piszecie, że będzie OK, to może i tak będzie

dario0 napisał:

b)podwujny komin przez scianę boczna budynku

Z kominem jednak małe "ale" - przez ścianę można odprowadzić spaliny z kotła o mocy do 21 KW w domu jednorodzinnym.
    Podwójny, a nie "podwujny"
    A jaka może być ściana, jeżeli nie "boczna"?
    Kiedyś słyszałem o korytarzach pionowych i poziomych :D

Jak nie masz pojęcia o kotle to nie zabieraj głosu.

A jak Ci przeszkadzaja błedy w pisowni to wypowiadaj się na forum JĘZYKA POLSKIEGO.

Dla inteligentnyego człowieka "boczna budynku " oznaczać będzie ścianę zewnętrzną budynku,dla mało inteligentnego wewnętrzną :D

0
  • #15 31 Maj 2009 09:26
    systemgaz
    Poziom 23  

dario0 napisał:
    Wybaczcie ale nie chce mi się juz rozpisywać na temat budowy kotłów i kondensacji i dlaczego powstaje .
    Gość napisał post żebyśmy mu doradzili co ma wybrać a nie prawili dyskusji o konstrukcji kotłów.
    Jedno jest jasne Vitodens 100 jest dobrym kotłem i można go polecić ze spokojnym sumieniem.

Tak, tak....tylko ciekawe, czy klient wie ile kosztuje kocioł, osprzęt do niego części zamienne i serwis? Jeśli jeszcze nie osiwiał z radości to warto wspomnieć, że tej klasy sprzęt można kupić za połowę ceny Viessmann.

0
  • #16 31 Maj 2009 09:36
    dario0
    Poziom 15  

Cene lkient zawsze moze sobie sprawdzic to nie problem,serwis (przeglądy)jak wszystkich innych kondensatów ,osprzęt ?.Części zamienne -no tak jęśli klient kupi Vitodensa 100 to serwis nie bardzo na nim zarobi.

0
  • #17 31 Maj 2009 09:39
    systemgaz
    Poziom 23  

Sprzęt jak sprzęt, każdy się psuje, jest to tylko kwestia czasu i egzemplarza.

0
  • #18 31 Maj 2009 09:41
    dario0
    Poziom 15  

Jak narazie jesli chodzi o 100 ,nic a jest ich sporo.Czego nie można powiedzieć o 200.

1
  • #19 31 Maj 2009 16:40
    wawrzeczko_t

A ja nie polecam klientom 100 (zobaczcie że półka 100 nie jest dostępna np. w Niemczech). Proponuję kupić co najmniej 200. Serwis i części (w przypadku usług firmy którą znam) kosztują tak samo jak przy serwisie kotłów z półki 100. Ponadto (w firmie którą znam) więcej jest klientów którzy mają kotły z półki 200 i 300.

0
  • #20 31 Maj 2009 19:48
    dario0
    Poziom 15  

Tak wynika z mojej praktyki a wierz mi robię tego sporo.V300 jak najbardziej ale cena :).

1
  • #21 31 Maj 2009 20:06
    mirrzo

Moderator na urlopie...

dario0 napisał:
    Zgrzewane równierz odradzam, miedź raczej ,też droga i po 10 latach kolana dziurawe jak będą smieci w instalacji.Pex może być .Ja sobie zrobiłem na wirsbo i to mogę polecic jak dla mnie jest pewne i najprostrze w wykonaniu jestem automatykiem a z kolegą po fachu zrobiliśmy cały dom w trzy dni ,miałem wtedy wirsbo pierwaszy raz w rękach.

dario0 napisał:
    Tak wynika z mojej praktyki a wierz mi robię tego sporo.V300 jak najbardziej ale cena :).

To wreszcie czym się zajmujesz i masz o tym pojęcie? Czy może niczym z branży i tak sobie coś piszesz? Większość Twoich postów jest sprzeczna. Jak to rozumieć?

0
  • #22 31 Maj 2009 20:13
    dario0
    Poziom 15  

Zazdrosny czy co ?Z czasem nabierzesz praktyki.nic się nie martw mirrzo.

0
  • #23 31 Maj 2009 20:35
    systemgaz
    Poziom 23  

Rynek niemiecki jest inny, tam byle czego nie można zaoferować. Wszyscy producenci maja jakieś modele kotłów produkowane na wybrany rynek. Wszystko zalezy od siły nabywczej i postępu technicznego w danym regionie. Jeśli miałbym zaproponowac klientowi system grzewczy oparty na kotle kondensacyjnym, to zamiast Vitodensa 100 (w tej klasie sprzętu) zaproponowałbym np. Innovens MC De Dietrich. Jeśli ktoś miałby ochotę kupic sobie kocioł kondensacyjny do mieszkania, to jego parametry techniczne (zakres mocy grzewczej od 3,5 do 25 kW) sa wręcz idealne do małych powierzchni. Ogólnikowa metoda przeliczania: 1kW na 10 m2
    http://www.dedietrich.pl/k08/1/f3/1.html

0
  • #24 31 Maj 2009 20:48
    dario0
    Poziom 15  

Przelicznik jak najbadziej .co do producentów kotłów jak mogłeś zuważyć moje wypowiedzi dotyczą wyłącznie kotłów viessmann i na temat innych sie nie wypowiadam bo ich poprostu nie znam.
    Sądzę że na temat innych powinni się wypowiedzieć ci którzy się na nich DOBZRE ZNAJĄ nie na zasadzie że robia takie,takie i takie a w sumie to na zadnych dobrze sie nie znaja.Taka jest niestety opinia o większości polskich fachowców .Często naprawiam kotły po takich fachowcach.Dzwoni klient i mówi że był u niego serwisant i mówił że naprawia kotły junkersa ale takie tez umie tylko nie wie jak z niego obudowe ściągnąć,poczym jak wyjechał za bramę to kocioł przestał działać.
    Wypowiadam się na temat kotłów tylko i wyłącznie Viessmanna.

1
  • #25 28 Sty 2011 12:38
    sancafe
    Poziom 9  

Witam.
    Posiadam piec VIESSMANN VITODENS 100-W 1-FUN.
    ogrzewam nim lokal w którym mam 5 kaloryferów z czego podzieliłem lokal na dwie części paląca i niepaląca i działają tylko 2 -kaloryfery które wystarczają a nie 5 jak było wcześniej.
    Moje pytanie brzmi : Jak ustawić optymalną temperaturę na piecu by za dużo gazu nie pobierało gdy chodzą tylko dwa kaloryfery 24H i jest bardzo podobne zużycie gazu jak działały wszystkie 5 kaloryfery.
    Jeżeli ktoś ma taki piec lub podobny i wie mniejwięcej jaką ustawić temperaturę optymalną na piecu czy coś w tym kierunku by zmniejszyć pobór gazu będę bardzo wdzięczy.
    Z góry dziękuję za poświęcenie mi czasu i przeczytanie mojego posta:)
    Pozdrawiam. i czekam na jakieś konsultacje.

Dodano po 2 [minuty]:

w razie czego jak by komuś nie robiło to problemu podam numer gadu-gadu 6919351

0
  • #26 28 Sty 2011 17:53
    Piotr77777

Naprawiałem juz wiele 100, jakaś seria nawet miała błędy fabryczne i uszkodzenia ulegału płyty, części dorgie, serwis drogi.
    Nie wiem jak sprawuja sie te dzisiejsze 100 ale prędzej czy później coś drogiego w nich siądzie :] Niemiecka firma, chińskie wykonanie...
    Lepiej wybrać cos tańszego i równie dobrego np beretta, immergas.

1
  • #27 28 Sty 2011 22:11
    wawrzeczko_t

sancafe napisał:
    Jak ustawić optymalną temperaturę na piecu by za dużo gazu nie pobierało gdy chodzą tylko dwa kaloryfery 24H i jest bardzo podobne zużycie gazu jak działały wszystkie 5 kaloryfery.

Utaw na kotle 55 st.C (bo kondensat) i zamontuj w pomieszczeniu (lokalu) termostat pomieszczenia (lub załóż głowice termostatyczne na grzejnikach) i ustaw na 20 st. C

1
  • #28 06 Lip 2011 15:24
    Paweł Skurzewski
    Poziom 9  

Drodzy,to mój pierwszy wpis na Forum,więc pięknie się kłaniam i proszę o pomoc w temacie ,w którym jestem zielony,jednocześnie proszę o wyrozumiałośc jeśli temat był juz "wałkowany"

Kupiłem domek o pow.160 m2 developer proponuje instalacje kotła Vissmann Vitodent 100 lub 200-kondensaty i mam spory dylemat,bo różnica w cenie znaczna a co z cechami użytkowymi i ekonomiką?Zależy mi na tym aby kocioł otrzymywał info z salonu gdzie będzie wisiał termostat i na podstawie temp. pokojowej,włączał się i wyłączał.Ogrzewanie mam:parter podłogowe,poddasze:łazienka podłogowe,reszta grzejniki ścienne.Jaki ma być zbiornik dla CWU dla trzyosobowej rodziny i na koniec bardzo infantylnie:co ma 200 a czego nie ma 100 aby wydać różnicę w cenie,przyznam,że opinie o 200 w sieci są bardzo niepochlebne.Czy wersja 200 pozwala w tych samych warunkach na oszczędność na rachunkach?
    Bardzo proszę o pomoc,muszę się zdecydować do końca tygodnia.
    Serdecznie pozdrawiam
    Paweł.
    P.S.
    System ma być w pełni programowalny:tryby dzień,noc,wakacje,itd

-2
  • #29 07 Lip 2011 09:05
    Paweł Skurzewski
    Poziom 9  

Ktoś pomoże?:)

0
  • #30 07 Lip 2011 09:49
    wawrzeczko_t

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki + bojler-OK. Ale przy użyciu automatyki dostępnej w Vitodensie 100-W prawidłowe połączenie tego wszystkiego do kupy jest co najmniej trudne. Automatyka pogodowa dostępna wraz z Vitodensem 200-W jest przewidziana do takich układów. Polecam dwusetkę. Zbiornik c.w.u. - 150 l.

0