Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

frezarka CNC-czyli sterowana numerycznie za pomocą PC

gretzky 01 Paź 2003 10:17 43422 95
    lutecki
    Poziom 13  
    Avatar z checia bym sie z czyms takim zapoznal :).
    Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
    rcpilot
    Poziom 14  
    Avatar, na schemacie brak jest jakiś dodatkowych modułów do mikrokroków, sterowanie ilością kroków realizowane jest softem i dip-switchem, do wyboru 200, 400, 1200 i 3600. Dodatkowo można ustawić low/full power. Koszt wykonania jest do przyjęcia, PIC16F628-20MHz to ok. 14zł.
    grzechugd
    Poziom 21  
    Jest ktoś w stanie napisać program do sterowania silnikiami krokowymi taki żeby np. rysował jakąś figure (koło), lub narysowany wcześniej kaształt, np w AutoCad-zie lub innym graficznym programie.
  • TermopastyTermopasty
    Poziom 35  
    G&G napisał:
    Jest ktoś w stanie napisać program do sterowania silnikiami krokowymi taki żeby np. rysował jakąś figure (koło), lub narysowany wcześniej kaształt, np w AutoCad-zie lub innym graficznym programie.

na strone glownej zamiescilem schemat ;] wraz z softem soft standarowo odczytuje format plotera ;)
    i potrzymuje swoje wczesniesze zdanie , ze tamto jest zbytnio rozbudowane wszystko mozna zawsze zrobic taniej i porsciej kosztem softu ;)
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    @wojciech@ napisał:
    Serdeczne dzieki "bolek" oferta ogromna i jakie ciekawe profile jeszcze postaram się nawiazac jakis kontakt z ich sprzedaza pozdrawiam i dzieki jak cos wykombinuje to przekaze plany na elektrode.
    a odnosnie spawania "gretzki" nie miałes problemu ? z powichrowaniem nie powyginalo ci konstrukcji bo ja za ch...re nie moge pospawac tak jak ja chce bo tu wygnie tam odegnie makabra a profile mozna poskrecac w ciekawy sposob i dokladnie mam nadzieje ze tam cos wybiore ciekawego pozdrawiam

No, może to troszkę stare (nie ja temat odkopałem!), ale... jeśli to aktualne to podeślij mi informacje o profilu jaki chcesz- przejde sie do sklepu. Oni tam w zasadzie na wage sprzedają, a nie na kształt- 1kg
    pepepe1
    Poziom 11  
    Co do silników - policzmy: silnik (kwadratowy) ze stacji 5,25 cala wymaga przy sterowaniu półkrokowym impulsów co ok. 5 ms, tzn. robi 200 kroków na sekundę. Przy większej częstotliwości gubi się (sprawdziłem), a krok ma 1,8 stopnia. W efekcie - max. 1 obrót/sekundę. Zakładając, że śruby pociągowe to zwykłe M5 lub M6 - mamy prędkość wózka 0,8 do 1 mm/sekundę, ok. 6 cm/minutę...troszkę mało :)) Rzecz druga - silniki takie (unipolarne) mają opór cewek ok. 75 omów, i przy zasilaniu 12V są i tak za słabe żeby uciągnąć wózek z narzędziem, pokonać opory śruby itp. Pomoaga troszkę przewoltowanie, do 22-24 V przy nominalnym 12V. Walczę z maszynką do wycinania styropianu, jestem właśnie na etapie silników - czy ktoś ma jakieś doświadczenia z zastosowaniem innych niż od stacji dysków??? przy okazji polecam www.gm.cnc.free.fr/index_en.html
    kamyczek
    Poziom 36  
    sam juz sie zabieram za frezarke cnc sporo czasu ale niebawem bedzie juz zaczeta na dobre chce posłużyć sie nia do rezania nie tylko płytek ale obiektów 3d
    lisu1981
    Poziom 11  
    mam pomysł Mi sie wydaje dobry co do prowadnic tego cacka - są w sklepach meblarskich prowadnice do szuflad ale nie te zwykłe na kółkach tylko takie łożyskowe. koszt ok 10-15zł za komplet = 2szt

i jeszcze prośba czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak sie tym steruje i jak rysunek z acada przełożyć na ruch freza skąd wziąść sterowniki do silników.
    moje---gg 5610886
    czy mógłbym zobaczyć gdzieś w okolicach krakowa takie urządzenie działające????
    lutecki
    Poziom 13  
    Do sterowania silnikami bedziesz potrzebowal 3 rzeczy:
    - sprzet - sterownik silnikow (najczesciej na porcie rownoleglym, w najprostszej wersji dwie linie na jeden silnik - jedna kierunek, druga krok)
    - program, ktory z rysunkow dwg czy dxf czy jakie tam cad wygeneruje, utworzy trajektorie narzedzia (np wypasiony, ale nieziemsko drogi pakiet mastercam)
    - programik do sterowania silnikami na podstawie wczesniej utworzonych tzw. g - kodow (tutaj polecam prosty i bezplatny programik turbocnc)

Mozna takze skorzystac z darmowego programiku ze strony http://www.luberth.com/cstep/ (to pewnie juz sie tutaj przewinelo).
    W takim przypadku wystarczy plik plt, tutaj z wygenerowaniem nie ma problemu. Oczywiscie, jesli bedziesz robil plt z rysunkow, to nie ma mowy o braniu poprawki na srednice narzedzia. Poza tym, mozna w ten sposob tworzyc tylko obiekty plaskie (np frezowac pcb)
    pijany
    Poziom 13  
    tomba napisał:
    takie silniczki (1-2 Nm) panowie są w starych drukarkach igłówkach mocne i nie do zdarcia

a np w jakich mozesz podac konkretne modele ??
    klop
    Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Ja również sam chce wykonać frezarkę CNC od ponad roku.Do tej pory wykonałem prawie jeden cały support,i wiele elementów do dwóch pozostałych(Stosuje silniki krokowe na 28V i 1.5A o 24 krokach na obrót poprzez przekładnie 26:1 i 56:1.Ostatnio załatwiłem srube pociągową o skoku 8mm.Dokładność to ok. 0.01 mm.Niestety szybkość jest niezadowalająca ok. 1-5mm/s.Ale ma to moc).Szybkość planuje powjększyć zwiększając napjęcie zasilania z 35V na 65V poprzez rezystor - wówczas będe mógł sterować silniczki wjększą częstotliwością.

Co do elektroniki to sterownik zrobiłem na Mega32 kwarc 11059200 Hz(Ale planuje 18.467 MHz).Mam możliwość sterowania do 6 silników na raz.
    Można również sterować w trybie ręcznym(Na razie poprzez klawiaturę matrycową ale planuje podpjąć pada od PSX - jeszcze nie rozgryzłem transmisji).Co do komunikacji z PC to działa to po RS-232.Program sterujący napisałem w Delphi.Na razie jest jeszcze niedopracowany ale jak będe miał trochę czasu to go rozwinę i napisze może jeszcze kilka razem z translatorem z G-CODE na "mój format".Mam jedynie problem z silnikiem nzpędzający wrzeciono ale planuje użyć silnika do napędu modeli o mocy 100-200W i obrotach ok.18000 - taki najprostrzy kosztuje ok60zł).
    pijany
    Poziom 13  
    mogl bys podesla mi schemat tego kontrolera mega32 ??
    klop
    Poziom 11  
    Z mojej strony niema żadnego problemu ale na elektrodzie nie można zamieszczać plików z rozszerzeniem *.sch wjęc sorry.

A tak w ogóle to schemat jest prosty ja to zrobiłem w Eaglu i tam też zaprojektowałem płytke.Problem natomiast może stanowić zaprogramowanie procesora (Mi to zajeło kilka tygodni i uważam że program jest nieżle zoptymalizowany).

Pozdrawiam.
    pijany
    Poziom 13  
    mozesz podeslac calosc projektu ma maila ??
    pijany(malpa)poczta.fm
    Sanjuro
    Poziom 18  
    klop napisał:
    Z mojej strony niema żadnego problemu ale na elektrodzie nie można zamieszczać plików z rozszerzeniem *.sch wjęc sorry.

A tak w ogóle to schemat jest prosty ja to zrobiłem w Eaglu i tam też zaprojektowałem płytke.Problem natomiast może stanowić zaprogramowanie procesora (Mi to zajeło kilka tygodni i uważam że program jest nieżle zoptymalizowany).

Pozdrawiam.

A jaki problem spakowac pliki jakimkolwiek z popularnych pakerow: ZIP, RAR? Elektroda umozliwia umieszczenie plikow w tych formatach.
    klop
    Poziom 11  
    Pijany ty chyba rzeczywiście jesteś pijany całości projektu nikomu niestety nie wyślę jak już coś to jeżeli ktoś jest chętny to mógłbym sprzedać program sterownika za jakieś tam pieniądze(oczywiście że nie żródłowy)ale i z tym mam wątpliwości np.jakies reklamacje zwjązane z tym że komuś to nie chodzi.Jedyna możliwośc to sprzedaż całej płytki sterownika już zaprogramowanego sprawdzonego u mnie bez możliwości reklamacji.Aha do płytki dochodzą jeszcze bufory mocy ja je bezpośrednoio dołączam do wyjść PCF'ów i tyle są to po prostu tranzystory 2N3442 ze zblokowanymi cewkami silnika diodami i to wszystko.Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to niema sprawy (mój e-mail g_mucha1024(malpa)op.pl),prześlę całą specyfikacje sterownika.Oczywiście jeżeli ktoś jest w stanie napisać program który będzi współpracował z nim np.w Delphi ja osobiście do komunikowania się poprzez port COM używam dodatku do Delphi ComPort i wszystko gra.

Pozdrawiam!
    rcpilot
    Poziom 14  
    klop napisał:
    Cytat:
    Pijany ty chyba rzeczywiście jesteś pijany całości projektu nikomu niestety nie wyślę jak już coś to jeżeli ktoś jest chętny to mógłbym sprzedać program sterownika za jakieś tam pieniądze[/quote]
    O ile mi wiadomo na forum obowiązuje regulamin i zachowanie minim grzeczności. Wystarczy jak poinformujesz że nie udostępniasz kodów, w zupełności wystarczy.
    Prosiłeś o opinie i uwagi, moje spostrzeżenia dotyczą układu sterowania. Zastosowanie szyny I2C ograniczy do 100kHz prędkość transmisji. Do każdego bufora trzeba przesłać 2-3 bajty czyli mamy do 3-5kHz, a buforów minimum 2 stąd 1-2kHz na wyjściu. Przy silniku 200 krokowym otrzymamy maksymalnie 10obr/sek, ale bardziej prawdopodobne do 5obr/sek. Zastosowanie mikrokroku odpada bo bardzo spadnie prędkość silnika. W Twojej maszynie masz silnik 24 krokowy oraz przekładnie x26 i x56 czyli potrzebujesz 624 lub 1344 kroki na 1 obrót śruby. Ze skokiem 8mm przesuw nie przekroczy 8mm/sek (480mm/min). Najlepszym rozwiązaniem byłoby pominięcie buforów i podłączenie tranzystorów bezpośrednio do portów procesora (może poprzez transoptory).
    Kolejna uwaga dotyczy braku pamięci podręcznej przynajmniej 256-512kB. Program sterujący silnikami jest wczytywany do pamięci i dopiero stąd procesor pobiera dane. Takie rozwiązanie będzie bezpieczniejsze dla połączenia szeregowego z komputerem. Kolejna zaleta, wczytuję program i zwalniam komputer do innych celów.
    Program wygląda zachęcająco, ale szkoda że nie umieściłeś żadnych przykładów.
    klop
    Poziom 11  
    Rzeczywiście takie określenie było niegrzeczne za co przepraszam.
    A co do twoich obliczeń rcpilot dobrze to sobie wyliczyłeś,ale problem prędkości nie leży po stronie PCF'ów i ich transmisji na 200KHz ale ze strony RS-232 max to 115200 bodów i to tylko stanowi problem.A tak w ogóle to i tak jest to za szybko dla silników które posiadam(I wiele innych które stosowałe)-I tak w sterowniku stosuje opóżnienie bo silniki nie wyrabjają nawet przy znacznym podniesieniu napjęcia zasilania z 28V na 45V a wjęc ten sterownik jest jeszcze dla moich silników "za szybki".
    A propo podłączenia silnuików bezpośrednio do portów procesora do dwie rzeczy mi się nie zgadzają:

1.6 silników po 4 wyprowadzenia=24 Piny + wyśfietlacz LCD 10 Pinów+RS232 2Piny +Klawiatura matrycowa4x4 =8 Pinów+6 lini do sygnalizacji dojścia supportu do końca+Sterowanie padem PSX ok.3 PINY to daje w sumie co najmniej 53 piny procesora-Chyba trochę za dużo no nie.A w moim rozwjązaniu pozostają mi jeszcze wolne.

2.O co ci chodzi podłączeniu silników poprzez transoptory??

Dalej nierozumiem twojego problemu z pamjęcią podręczną.Mógłbyś to bardziej naśfietlić?
    A propo programu mówję że jest jeszcze niedopracowany.Na początku chciałem edytor i programator zintegrować razem w jednym programie ale chyba będe musiał to rozdzielić.Tyle na razie planuję, poza dodanie wjększej ilości objektów (prostopadłościan,itd.) pewnych zmian kosmetycznych,wyłapaniu kilku bugów w obsłudze i parę innych rzeczy.

Dziękuje za objektywną ocenę i chcę jeszcze wjęcej.

Pozdrawiam!!
    rcpilot
    Poziom 14  
    Przepraszam że tak późno odpowiadam, ale nie miałem dostępu do sieci przez weekend.
    Piszesz - ... za szybki sterownik do posiadanych silników ... - silniki starszej konstrukcji mają małą prędkość i faktycznie ich właściwości nie da się przeskoczyć, według charakterystyk max. do 1kHz.

ad. 1 A może inne podejście. Silniki do portów a pozostałe do I2C - LCD, klawiatura, wyłączniki. Sterowanie silników wymagają jak najlepszych parametrów, aby nie wprowadzać ograniczeń w projektowaniu. Podstawowe zadanie procesora sterować silnikami inne działania są dodatkowe i 'wolniejsze'. Takie jest moje zdanie. Jeszcze inna propozycja to przejście na sterowanie krok/kierunek i wówczas wyprowadzenia zostaną zredukowane o połowę. Wadą takiego rozwiązania będzie skomplikowanie układu sterowania silnikami, ale być może warto.
    ad. 2 Taki skrót myślowy. W Twoim rozwiązaniu, zabezpieczeniem portu Mega32 jest bufor PCF8574. Ja zaproponowałem rozwiązanie port-transoptor-tranzystor-silnik. Transoptor byłby zabezpieczeniem portu przed niespodziankami ze strony końcówki mocy.
    ad. 3 Pamięć podręczna. Jak zrozumiałem z Twoich informacji, procesor na pracuje w cyklu - pobiera dane z komputera (RS-232), wykonuje obliczenia, steruje silnikami i tak dalej. Komputer i Mega32 są w ciągłej komunikacji. Ja zaproponowałem w pierwszym kroku przeczytanie wszystkich danych dotyczących frezowania do pamięci sterowanej przez Mega32 i dopiero po zakończeniu transmisji danych rozpoczęcie frezowania. Mega32 czyta dane z podręcznej pamięci, wykonuje obliczenia i steruje silnikami. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania może być ręczne przygotowanie frezowania, zapamiętanie w pamięci i w następnym kroku przesłanie do komputera np. do wizualizacji, poprawek itp.
    klop
    Poziom 11  
    Rcpilot dzięki za wszelkie uwagi.

Ale ujeżeli chodzi o pamjęc cashe to ja tak kiedyś próbowałem zrobić ale pojawjają się takie problemy jak:

-Cały plik do przesłania do sterownika zajmuje ok.900MB to jest jeszcze mało przy małej dokładności i małych wymiarach przy wjększych jeszcze wjęcej.Wjęc ile paczek takich bym musiał wysłać ażeby uzyskać tyle sumarycznie pamjęci.Dalej przy rs-232 ładowanie jednej paczki trwałoby nawet kilka minut przy 115kbps i wtym mjejscu obrabiarka musiała by czekać na dane.Czas ten wydłużyłby się o tyle razy ile razy takich paczek musiałbym wysłać.Policz sobie jaka strata,nie mówjąc o tym że obrabiarka(a w szczególności tokarka nie może się zatrzymywać).Według ciebie mój problem polega na tym że jest ciągła komunikacja z komputerem(a jaki problem w tym widzisz?).Nawet jeżeli z jakichś powodów transmisja zostanie przerwana(np.zabraknie prądu) to program zarówno sterownika jak i wysyłający mają zabezpieczenia które pozwalają wystartować maszynie dokładnie od mjejsca w którym skończyła.Niewiem czy ty kiedyś takie coś pisałeś ale chyba nie(z całym szacunkiem).Może twoje rady w sprawie mikrokroku są słuszne co do fabrycznych obrabiarek to w moim przypadku ta prędkość którą uzyskam(przy danej dokładności)jest dla mnie absolutnie wystarczająca.Wjelu ludzi już zrobiło maszynki cnc w domu i sterują je jeszcze gorzej niż ja w ich przypadku mogą sterować tylko jednym na raz silnikiem (a jeżeli już wjęcej to z jednakową prędkościa a może nawet kierunkiem).Tutaj przykład forum na elektrodzie w mikrokontrolerach pod tytułem "Własny ploter"czy jakoś tak.Program mikrokontrolera jest według mnie zupełnie kiepski(nie chcę używać mocniejszych słów).Od takich programów to rozpoczynałem testowanie silników krokowych.Nie mówję że mój jest jakiś najlepszy ale dla moich celów absolutnie wystarcza.A propo starych silników (A jakie mam użyć?Silniki opodobnych parametrach w sklepach kosztują ok.600zł)Ta frezarko -tokarka to mabyć niskobudżetowy projekt a nie jakiś kombajn.

Tak czy owak dzięki za wszystko!(i czekam na wjęcej!!)
    Pozdro.
    rcpilot
    Poziom 14  
    OK klop, spowadziłeś mnie na ziemię. Tak to bywa kiedy do końca nie wiadomo o szczegółach, pojawiają się braki w przekazie.
    Moje doświadczenia bazują na 3 letniej zabawie z własnoręcznie zrobionymi frezarkami - 'drewnianą' i 'metalową'. Masz rację nie pisałem programów komputerowych do sterowania maszynami, umownie mówiąc nie mam czasu, choć kiedyś zajmowałem się tą dziedziną. Programowanie mikrokontrolerów (51, avr i pic) nie jest mi obce. W PC korzystam z gotowych rozwiązań - TurboCNC (port LPT). Moje programy do wycinania są tworzone w G/M kodach i dotychczasowy maksymalny rozmiar pliku miałem ok. 1MB, średnio mam 100-200kB. Maszyna pracuje w trybie 2 1/2D lub 3D, program steruje 3 silnikiami w tym samym czasie.
    Nie neguję Twoich rozwiązań i jestem pełen podziwu dla projektu. Przestawiałem mój punkt widzenia, co ja bym robił będąc na Twoim miejscu, na co zwróciłbym uwagę.
    Co do silników, słowo 'stare' nie miało mieć negatywnego znaczenia, a jedynie odnośnik do konstrukcji i jego parametrów. Sam jestem zwolennikiem terorii - nie wpadać w koszty. Moje maszyny nie są szczytem elegancji, ale spełniają moje oczekiwania, choć chciałym więcej.
    Pozdrawiam
    klop
    Poziom 11  
    Dzięki rcpilot.Wresczie jakieś słowa otuchy,bo już myślałem że będe musiał porzucić projekt w który włożyłem sporo pracy.Czeka mnie jeszcze drugie tyle ale stopniowo myślę że pokonam problemy.Niemogę się doczekać kiedyś coś wytne własną maszyną.

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi to proszę (a wszczególności co do programu).
    Jeżeli ktoś ma jakieś pytania o konkretne rozwjązania konstrukcyjne to też chętnie pomogę.
    rcpilot
    Poziom 14  
    Powstał nowy portal/forum cnc.elektroda.net dla pasjonatów i zainteresowanych tematyką CNC - silniki, programy, maszyny itd. Może tam przenieslibyśmy nasze dyskusje?
    klop
    Poziom 11  
    Tak na marginesie rcpilot to ja też jestem modelarzem.Startuje w F2A i F2C.Są to modele na uwjęzi prędkościowe i wyścigowe.
    Aha też proponuje przenieść się na tamto forum.
    Na tamtym forum będe jako piroman.

P.S.
    Znasz Andrzeja Rachwała z Dąbrowy Górniczej - mój instruktor.

Pozdro.
    rcpilot
    Poziom 14  
    Klop, nie mam znajomych wśród braci modelarskiej. Modele robię dla własnej przyjemności, jestem amatorem i samoukiem w tej dziedzinie. Nigdy nie byłem w żadnym klubie modelarskim, a na zawodach jestem widzem.