Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel telefoniczny do domu jednorodzinnego??

26 Maj 2009 18:35 9793 18
  • Poziom 9  
    Witam!

Chciałem zapytać jakiego kabla użyć do infrastruktury telefonicznej w domku jednorodzinnym? W hurtowni poprosiłem o kabel telefoniczny i sprzedali mi kabel o symbolu: TF KABLE1 YTKSY 2x2x0,5.
    Czy ten kabel się nadaje? Różni się on od standardowego kabla telefonicznego - nawet ma inne kolory żył (w standardowym mamy zieloną, czerwoną, żółtą i czarną. Poza tym żyły nie są poskręcane...). W zakupionym kablu są dwie poskręcane pary biała i pomarańczowa oraz biała i niebieska.... Jeśli zakupiony kabel jest dobry, w jakiej kolejności należy podłączyć go do gniazdek telefonicznych?

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi!
    Pozdrawiam
    Grzegorz
  • Poziom 39  
    Kabel jest w porządku...
    Interesują nas 2 żyły (środkowe w przyłączu RJ).
    Wykonaj połączenie równoległe.
    Kabel posiada 4 żyły, gdybyś chciał wykonać knfigurację eliminacji pozostałych punktów po podłączeniu aparatu do jednego z nich...
  • Poziom 26  
    Żeby było zgodnie z zasadami wybierasz 1 parę, biało - pomarańczową.
    any56 napisał:
    Kabel jest w porządku...
    Interesują nas 2 żyły (środkowe w przyłączu RJ).
    Wykonaj połączenie równoległe.
    Kabel posiada 4 żyły, gdybyś chciał wykonać knfigurację eliminacji pozostałych punktów po podłączeniu aparatu do jednego z nich...

Standardowe gniazdko posiada zawsze złącze starego typu.. na zaciskach tego złącza jest również połączenie sieci z gniazdem RJ. Proponuję użyć do doprowadzenia sygnału zacisków po prawej stronie, są tam właśnie przykręcone środkowe styki gniazda RJ. Drugą parę podłącz do zacisków po lewej stronie, i może taka para przydać się w przypadku uszkodzenia pary którą biegnie sygnał. Pozdrawiam.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    A powiedzieli Ci ,ze pod tynkiem trzeba go w peszlu kłaść ??
  • Poziom 26  
    Tracer2 napisał:
    A powiedzieli Ci ,ze pod tynkiem trzeba go w peszlu kłaść ??

Co do tego ja tylko odradzam umieszczenie kabla na podłodze tak że się po nim chodzi, to nie jest kabel który to wytrzyma. Nie miałem do czynienia z takimi instalacjami żeby kabel telefoniczny prowadzić pod tynkiem. Pozdrawiam
  • Specjalista od telefonów
    Przemyśl co chcesz mieć.
    Może zamiast ciągnąc druty kup sobie telefon dect z kilkoma słuchawkami>>
    Co z internetem??
    Co z sygnałami z domofonu??
    Słyszałes cos o domu inteligentnym???
    Moze sie okazac że gniazdo założysz w najdurniejszym miejscu w domu.. np w pokoju na dole a małolaty zechca miec tefon na górze. I co wtedy???
    A na dodatek tam gdzie chcesz miec dwa druty połóż 10 . (5 par) za kilka lat i tak okaże sie za mało..
    Ile komputerów w domu?? obecnie trzy to standart.
    A w sypialni , kuchni i w innych dziuplach też telefon?? Będziesz biegał po chacie jak ktoś zadzwoni???
  • Poziom 19  
    Pracuje w firmie teleinformatycznej i z takim kablem się nie spotkałem żyły powiny być skręcone, co zapobiega przesłuchom między poszczególnymi parami układ to pomaraczowo - biały, niebiesko - biała itd.
  • Poziom 26  
    No może bez przesady, żeby nie musiał mieć w każdym pokoju szafy ONU a pod tynkiem setek metrów światłowodów.
    A centralkę domofonu będzie miał w łazience też ?? I co będzie w wannie siedział i wpuszczał ludzi? Wiadomo że trzeba myśleć przyszłościowo ale niech to zrobi tak żeby potem nie bał się wywiercić dziury w ścianie.
  • Poziom 26  
    GrzegorzWo napisał:

TF KABLE1 YTKSY 2x2x0,5.
    Czy ten kabel się nadaje? Różni się on od standardowego kabla telefonicznego. W zakupionym kablu są dwie poskręcane pary biała i pomarańczowa oraz biała i niebieska

Tomaszmruz nie spotkałeś takiego kabla ? to w jakiej Ty firmie pracujesz
  • Poziom 19  
    Każdy kabel telefoniczny jest parowany bo przy 10 - 20 parach zabrakło bykolorów i trzeba było by go przedzwaniać dlatego musi być skręcony w pary.
  • Poziom 31  
    Po mojemu należało by położyć trzy parowy kabel. Kiedyś być może syn lub córka pobiorą się zamieszkają z Wami kątem i zechcą telefon . I co dalej ósma klaso ?? Niestety zawsze lepiej mieć i nie potrzebować niż potrzebować i nie mieć . Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 25  
    Grzegorz, Radiowiec dobrze prawi, połóż 3 lu nawet 5 parowy kabelek. Leży se i jeść nie prosi, a przydać się może. Dużo nie wydasz. Typ kabla ok, tylko nie traktuj go zbyt brutalnie. Tomasz wybacz, mało w takim razie jeszcze wiesz, bez urazy. A te kabelki są skręcane. Artis, pierwsza para w takim kablu to niebiesko-biała, jak pisali koledzy.
    Pozdro
  • Poziom 26  
    Ok, nie ma się co sprzeczać w każdym razie tam gdzie pracowałem zawsze używali pomarańczowo-białej, zwykle jak używana była 1 para. Nie wiem czemu, tak było.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Pary i skręty są po to ,żeby nie było przesłuchów.
    Gdyby dobierać żyły losowo w pary ,wszyscy by sie w kablu słyszeli :(
  • Poziom 26  
    Spójrzmy z innej strony na to, gdzie w budynku jest przyłącze kabla telefonicznego, gdzie jest gniazdko, ile gniazdek przewiduje kolega GrzegorzWo jakie jeszcze sygnały chciałby przepuszczać tym kablem.. nie wszędzie trzeba dawać od razu 5 par, kable między gniazdkami moga być przecież z 1 parą, to wystarczy. Chyba, że instalacja ma być w miarę bezpieczna na wypadek zwarć, to można dla każdego gniazdka prowadzić sygnał osobnym kablem z 1 puszki, nazwijmy to zbiorczej, do której doprowadzony będzie sygnał, i w której poszczególne pary przewodów będą ze sobą połączone tak aby w razie awarii mozna było odłączyć uszkodzony odcinek, a często gdy jest pod tynkiem lub w innych trudno dostępnych miejscach nie jest to łatwe. Dlaczego o tym mówię, w razie zwarcia w instalacji w budynku, o ile neostrada będzie działać poprawnie, to usługi POTS już na zwarciu nie będzie. I wtedy klops, jak będzie trzeba rozpruwać ściany, a nie tylko mechanicznie można kabel uszkodzić, uderzenie pioruna może także uszkodzić kabel. Warto już na początku przewidzieć gdzie ewentualnie będziemy potrzebować dostęp do linii telefonicznej i w tych pomieszczeniach zamontować gniazdka. Zbytnio w niczym nie przeszkadzają, a w przyszłości bardzo ułatwią życie. Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Kabel YTKSY 2x2x0,5 na pewno jest skręcony w pary.
    Pierwsza para to biały niebieski druga biały pomarańczowy (którą wykorzystasz to już Twoja sprawa).
    Jeśli zdejmiesz delikatnie izolację na odcinku około 15cm. to przekonasz się, że pojedyncze przewody są skręcone w pary.

ps

Dwie pary do gniazda to obecnie min. lepiej położyć większy (nawet poczciwa skrętka komputerowa będzie lepsza).
    Nigdy jak robisz nową instalację nie łącz od gniazdka do gniazdka tylko lepiej wydaj kilka złotych więcej na małą przełącznicę i układaj instalację od gniazdek osobno do tej właśnie przełącznicy.
    Gdzie ją zainstalujesz to już twoja sprawa zalecam w pobliżu przyłącza linii telefonicznej i w pobliżu gniazda elektrycznego.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Z tym skręceniem par to jest prawda tylko zależy kto ten kabel robił . Jeden producent skręca ciaśniej drugi rzadziej . Pomiędzy gniazdkami a główną puszką radze położyć czteroparową skrętkę komputerową ekranowaną piątej kategorii. Bo inaczej włączą dzieciaki internet i radia nie posłuchasz ... Niestety sieje jak diabli a w ekranie jak uziemisz ekran będzie cicho . Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 9  
    Witam!

Dziękuję Wszystkim za informacje i rady. Kabel zostawiłem ten zakupiony. Puściłem trzy osobne kable z puszki - na każdą kondygnację. Dom ma niewielką powierzchnię i jeden aparat na piętrze spokojnie wystarczy, a aparaty telefoniczne na pewno będą bezprzewodowe.

Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.
    Grzegorz