Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stanowisko laboratoryjne do badania aparatów telefonicznych.

viertor 26 Maj 2009 23:01 1541 4
  • #1 26 Maj 2009 23:01
    viertor
    Poziom 9  

Witam
    Mam do wykonania projekt na temat "Stanowisko laboratoryjne do badania aparatów telefonicznych". Wiem już co muszę sprawdzić oraz mniej więcej jak to uczynić. Mam jednak kilka problemów które nie wiem jak rozwiązać.

Mianowicie chodzi mi oto w jaki sposób sprawdzić prąd jaki płynie przez aparat. Wymyśliłem sobie dwie diody led ale nie wiem czy dobrze. Pomysł na diody wpadł mi kiedy myślałem nad sposobem sprawdzenia układy wybierania impulsowego. Miało by to działać następująco podczas gdy słuchawka jest odłożona przez aparat nie płynie żaden prąd lub płynie bardzo niewielki porad w granicach 0,4 mA wiec diody nie powinny świecić lub świecić bardzo blado. Podczas gdy ponosimy słuchawkę przez aparat powinien płynąc prąd nie mniejszy niż 17 mA ale może on także osiągnąć wartość 100 mA stad dwie diody które w tym momencie świeca dużo jaśniej niż przy odłożonej słuchawce. Natomiast podczas wybierania impulsowego rozwieramy układ co powinno powodować gaśniecie diod (ilość przygaśnięć będzie odpowiadać wybranej cyfrze).

I teraz moje pytanie czy takie coś w ogolę zda egzamin w prostym testerze i czy w ogolę ma to jakikolwiek sens.

Załączam tez bardzo bardzo wstepny schemat i prosze o sprawdzenie czy to co w nim jest ma sens.

0 4
  • #2 27 Maj 2009 12:01
    adam_es
    Poziom 27  

Do badania aparatów telefonicznych musisz zastosować:
    - zasilający obwód stałoprądowy musi mieć ogranicznik prądu (~30mA);
    - sygnał dzwonienia przy takim podłączeniu zniszczy diody LED;
    - diody powinny być połączone przeciwstawnie i mieć rezystor ograniczający prąd, a równolegle do takiego układu podłącz dwie diody Zenera na 3,6V połączone także równolegle - przeciwstawnie. Ocalisz LED-y. :D
    - zamiast LEDów lepiej zastosować diody w transoptorach, a tranzystory wyjściowe połączyć równolegle.
    - do linii warto podłączyć:
    dekoder DTMF;
    transformator m.cz.
    wykrywacz spadku napięcia.

0
  • #3 28 Maj 2009 00:39
    viertor
    Poziom 9  

Cytat:
    - sygnał dzwonienia przy takim podłączeniu zniszczy diody LED;
    - diody powinny być połączone przeciwstawnie i mieć rezystor ograniczający prąd, a równolegle do takiego układu podłącz dwie diody Zenera na 3,6V połączone także równolegle - przeciwstawnie.

Nie bardzo wiem dokładnie jaki układ masz na myśli. Te moje diody przeciwstawnie do siebie a przed nimi rezystor ? Za tym wszystkim jeszcze równolegle przeciwstawnie dwie diody zenera ?

Nie wiem w sieci znalazłem jeszcze taki układ

takie coś będzie miało już sens ?

0
  • #4 28 Maj 2009 01:12
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Może zacznijmy od podstaw:

1. Jakie parametry aparatu telefonicznego ma badać to stanowsko (wypunktować) ?

2. Jakie są zakresy poszczególnych mierzonych wielkości ?

3. Jak mają te wielkości być zobrazowane do potrzeb badania ?

0
  • #5 28 Maj 2009 17:35
    viertor
    Poziom 9  

Cytat:
    1. Jakie parametry aparatu telefonicznego ma badać to stanowsko (wypunktować) ?

Szczegółowo nie mam tego okreslnonego, sam załozylem takie parametry:

- czy aparat nie pobiera prądu podczas gdy słuchawka jest odłożona (ewentualnie czy nie pobiera zbyt dużego prądu tj wiekszego niz 0,4 mA.)
    - jaki prad plynie przez aparat w czasie rozmowy
    - wybieranie impulsowe
    - wybieranie tonowe
    - obwód rozmowny w obu kierunkach
    - obwód dzwonka

Cytat:
    2. Jakie są zakresy poszczególnych mierzonych wielkości ?

- prąd podczas gdy słuchawka jest odłozona od 0 do 0,4 mA w nowoczesnych aparatach.
    - prąd podczas dzwonienie musi być większy niz 17 mA i może osiągnąć nawet 100 mA.
    - sygnał dzwonienia od 70 - 90 V i częstotliwość np 50 HZ (nie jest to wielkość mierzona a raczej wielkość zadana.)
    - przy wybieraniu impulsowym raczej nie będę badał czestotliwosci przerwan obwodu.

Cytat:
    3. Jak mają te wielkości być zobrazowane do potrzeb badania ?

Niestety całe założenia mojego projektu ograniczają sie do tytułu. Sam określam sobie co i w jaki sposób mam sprawdzać. Do tej pory nie zakładałem jakiś szczegółowych pomiarów, lecz raczej procedury niezbędne tylko do sprawdzenia ktory uklad aparatu telefonicznego nie działa.

0