Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3-drożny sound system na 4 głośnikach eminence kappa i asd

elektrofun 27 Maj 2009 05:02 2039 2
  • #1 27 Maj 2009 05:02
    elektrofun
    Poziom 9  

Witam. Posiadam paczki takie jak na zdjęciu poniżej:

3-drożny sound system na 4 głośnikach eminence kappa i asd

Na zdjęciu jest jeden słupek, ale naturalnie posiadam dwa :). Każdy składa się z 3 segmentów, bowiem zestaw docelowo ma być 3-drożny i ma średnice otworów na głośniki basowe w dolnym i środkowym segmencie 15 calowe. Dodam jeszcze,że paczki były kupowane z allegro i były w średnim stanie. Zostały odnowione, ale nie mam jeszcze aktualnych zdjęć. Ich rodowód trochę ciężko ustalić, gdyż są z drugiej reki, a może i 3ciej kto wie :). Na rączkach był napis Peavey, a z przodu tabliczki z napisem Carvey :), więc bardzo możliwe,że to czyjaś ręczna robota wzorowana na oryginale, albo jakiś składak :D. Ale mniejsza z tym, bo teraz jest taka kwestia. Otóż zakupiłem do tych paczek 4 kappy-15A 8 ohm eminence'a 450W ( takie jak tu Kappa-15A nie mylić z PRO) i 4 drivery asd 1001 50 W ( ASD1001 ), jako że horny są potężne i aluminiowe i jest do nich mocowanie na dwa drivery do każdego horna. Posiadam też końcówkę DAP P-2000 o takim wyglądzie DAP P-2000 o mocy 750W x 2 w 8 ohm i końcówkę firmy Skytec taką Skytec 2 x 100W w 8 ohm i do tego crossover BEHRINGER model CX 3400 SUPER-X-PRO (CX3400). Niestety moja wiedza na temat składania sound systemów jest niewielka, dlatego proszę was forumowicze o radę. Fachowcy ze sklepu muzycznego u których kupowałem głośniki doradzili mi jak mogę wykorzystać ten mój sprzęt. Chciałem to zrobić tanim kosztem i wymyśliłem takie coś:
    górki czyli dwa horny po 2 drivery - łącznie 4 drivery zasili skytek i będzie to w stereo. Natomiast dół i środek pójdzie na mono, w ten sposób, że z jednego kanału dapa P-2000 zasilę dwa środki, a z drugiego dwa basy,a podział pasma pójdzie z crossovera. I tutaj powstaje pierwszy problem, a za nim kolejne. Pytania ponumeruję, żeby było łatwiej z odpowiedzią :).

1. Czy tak połączone głośniki będą chodziły nadal w 8ohmach? I czy mono na środku i basie, będzie jakoś odczuwalne (oczywiście jeśli by taka koncepcja zadziałała) oraz jak podzielić pasmo, dla takiego 3-drożnego systemu wiedząc, że kappa pracuje w zakresie 52Hz - 2.3kHz ,a asd 1001 w 2.5kHz - 20kHz.

2. Następnie, czy dap P-2000 jest w stanie "pociągnąć" dwie kappy po 450W, a skytec cztery asd 1001?

3. Czy nie lepiej jest sprzedać kappy i kupić delty 15A lub 15LF też eminence'a dla samego środka? One mają szerszy zakres dla średnich tonów odpowiednio: delta 15A 48Hz-4kHz i delta 15LF delta 42Hz-3.2kHz więc uważam,że mógłby się lepiej sprawdzić w środkowym paśmie i do tego są trochę tańsze od kappy.

4. Jak podzielić pasmo dla takiej koncepcji jaką ja proponuję (tzn. dwie kappy robiące za bass, dwie kappy za środek i górki które "ciągną" 4 drivery asd 1001) ?

5. Jakie inne i podkreślam tanie rozwiązanie widzicie dla takiego zestawu sprzętu. Wszelkie sugestie mile widziane.

Dodam jeszcze, że sound system ma mieć przeznaczenie głównie plenerowe, ale nie tylko i z myślą o wszelkiej maści elektronicznej muzyce tanecznej.
    Zapraszam do gorącej debaty :).

0 2
  • #2 27 Maj 2009 16:32
    kapitan planeta
    Poziom 28  

na tym zdjęciu niema ani jednej kolumny basowej ten cały słupek co tam masz można uznać jako nadstawka

masz w ogóle jakieś dane o parametrach tej kolumny na dole jaką to ma pojemność jakie strojenie, moim zdaniem subwoofer to nie jest na pewno mam wątpliwości co do tej kolumny na dole czy w ogóle się do czegoś nadaje ... kick bas tyle mi przychodzi na myśl

zakombinowałeś całkowicie bez sensu jeśli chodzi o dobór głośników szczególnie wysoko tonowych do 15" nie można dać byle jakich cięcie musi być bardzo nisko max 1,5kHz (przy dobrych 15") na kick bas mogłeś też już wybrać bardziej odpowiedni głośnik np. kappe LF

Z tego co piszesz rzeczywiście widać że nie znasz się w ogóle na nagłośnieniu i sprzęcie więc mogłeś zapytać przed kupnem głośników na forum a "fachowcy" w sklepie co ci doradzili niech ich h.... strzeli

Z tego co widzę jest to zestaw szerokopasmowy typowo plenerowy jednak nie jest to kompletny zestaw brakuję kolumn basowych i tu będą potrzebne również kolumny tubowe min 2szt na strone i odpowiedni wzmacniacz(e)

jak na gościa nie znającego się podjąłeś się bardzo skomplikowanego i drogiego systemu

Dodano po 5 [godziny] 4 [minuty]:

ta paczka na dole wygląda jak podróbka "carvin vega jbl 1330"
    lecz jest zdecydowanie za mikra

0
  • #3 29 Maj 2009 10:41
    Hefajstos
    Poziom 35  

Ja bym się skłaniał do teorii, że to dolne, to bas, jednak dosyć twardy i wysoko grający. Powierzyłbym mu zakres od powiedzmy 85Hz w górę i dołożył do całości BR na 18".

Na pasmo przenoszenia głośników 15" nie patrz - głośnik może sięgać do 4 czy 5kHz, ale nigdy przy tej średnicy nie zagra ładnie. Przyjmuje się, że dla:
    - 15" optimum to 1,5kHz
    - dla 2szt 15" - 1kHz
    - 12" - 2...2,5kHz
    - 2szt 12" 1,5...2kHz

Należy dążyć do takiego podziału, każdy podział wyżej, to kompromis brzmienie / cena.

W twoim przypadku (drivery 1") nie ma innego wyjścia, jak ciąć górną tubę na ok. 2,5kHz (ASD jest słabe, z Selenium pokusiłbym się o 2kHz, z PSD nawet może 1,5kHz). Na dół dałbym kappę pro LF, na górę kappa pro, ew. twoja zwykła. Jak coś chcesz sprzedawać, to sprzedaj ASD i jedną parę kapp. Kiedyś dokup sobie subbas, żeby dorobić zejścia.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0