Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co jakiś czas wyłącza bezpiecznik

27 Maj 2009 10:58 20618 36
  • Poziom 9  
    Witam
    To mój pierwszy post na tym forum, więc pragnę się przywitać.

Posiadam dość nową instalację elektryczną (budynek z 2000r). Jedna różnicówka na cały obwód (25A 30mA) i 5 wyłączników nadprądowych. Problem polega na tym, iż jeżeli przetestuje różnicówkę przyciskiem test , która odłącz cały obwód i ją później załączam to wyrzuca mi bezpiecznik od gniazdek (16A), a co gorsza często zdarza się, że wyrzuca w tym samym, czasie bezpiecznik przy liczniku (20A). Działo się tak również, gdy moja żona używała żelazka, zdarzało się że wyrzucało dwa bezpieczniki jednocześnie ,ten w domu i przy liczniku. Na początku myślałem, ze to wina bezpiecznika w domu (był tam zamontowany bezpiecznik 10A, więc zamieniłem go na 16A). Wydało mi się troche dziwne , że ktoś zamontował na obwodzie z gniazdkami 10A. Sprawdziłem w rozdzielni, że grubość przewodów jest wszędzie taka sama, więc nie powinno być problemu). Wszystkie elementy w rozdzielni są nowe, wymieniłem je miesiąc temu (mooeler). Przed wymianą problem też występował. Prosze o pomoc w rozwiązaniu problemu

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    A jakie to są bezpieczniki, B czy C? Może masz podłączonych dużo odbiorników indukcyjnych do gniazdek, które włączają się w tym samym momencie powodując przeciążenie obwodu
  • Poziom 9  
    Bezpieczniki są typu B. Próbowałem dać na gnizdka typ C, ale nic się nie zmieniło. Do gniazdek jest podłączony sprzęt elektroniczny (DVD, Kino domowe, plazma, komputer), ale w momencie załączenia układu plazma i komputer są wyłączone.
  • Poziom 24  
    Na gniazdkach powinny być bezpieczniki C ze względu na podłączane urządzenia indukcyjne (lodówka, odkurzacz itp.). Bezpieczniki B stosuje się głównie do oświetlenia i ogrzewania. Spróbuj odłączyć wszystko z gniazdek i podłączaj po kolei kolejne urządzenia. A może masz jakieś urządzenie dużej mocy o którym "nie wiesz", np. ogrzewacz wody, hydrofor itp. ? Które w połączeniu ze skokowym poborem prądu przez np. lodówkę powoduje zadziałanie bezpiecznika... To jest domek jednorodzinny czy mieszkanie? Bo może sąsiad Ci podkrada prąd? ;)
  • Poziom 9  
    To jest mieszkanie. Pisałem, że testowałem z bezpiecznikiem typu C na obwodzie z gniazdkami i problem nie zniknął. Lodówka to zupełnie inny obwód. Największe urządzenie dużej mocy jakie podłączam do tego obwodu to żelazko (2100W) na którym też wyrzuca. Robiłem test z żelazkiem, odłączyłem wszystko od gniazdek , włączyłem tylko żelazko i po 20 minutach wyrzuciło. Wyrzucało na bezpieczniku 10A (co daje 2300W) i na 16 A (3680W). Gniazdka wymieniałem w całym mieszkaniu na nowe ok 1 miesiąca temu (polo optima i też je ostatnio sprawdziłem).

Nie rozumiem kilku rzeczy:
    1.Dlaczego wyrzuca 2 bezpieczniki w domu i przy liczniku np: na podłączonym żelazku

2. czy zastosowanie bezpiecznika w domu typu C ,jeżeli przy liczniku jest typ B ma sens. Czy zostanie zachowana selektywność?

Nabieram podejrzeń co do bezpiecznika przy liczniku, może jest już zurzyty. Jest tam eska Legrand 20A tyB, ale zaplombowana
  • Poziom 38  
    Bezpiecznik C do gniazda jednofazowego to trochę przerost formy nad treścią, ile masz w domu tego sprzętu ? lodówka, odkurzacz , i czy zdarza się tak że wszystkie startują w tym samym momencie.... , przedlicznikowy może być C ale na obwody gniazdek to nie jest standardem.

AD.1 Masz ewidentnie coś skopane w instalacji, wołaj pomiarowca, tu nie są winne bezpieczniki, żelazko pobiera 10A a jak wywala 16 i 20 , to nie jakieś czary tylko coś skopane, istnieje prawdopodobieństwo zagrożenia życia więc już nie jest zabawnie.

AD.2 Robi się odwrotnie , C przy liczniku a B na obwody, więc pomysł kiepski.
  • Poziom 9  
    Wyłączając obwód np: rożnicówką wszystki bezpieczniki są załączone więc w momencie załączenia może być skok napięcia, ale tak jak pisałem wcześniej problem występuje również gdy podłącze tylko żelazko. Ogólnie cały soprzęt mam na listwach przeciwprzepięciowych UPC (wyższe modele). Bezpiecznik przy liczniku ty B. Dlaczego wyrzuca dwa bezpieczniki?
  • Poziom 38  
    Bo Ski nie są zbyt selektywne, przy przeciążeniu wywala wszystkie po kolei jak leci.

edit.
    Sprzęt RTV odłączyłeś , i listwy też, zostało samo żelazko i bezpiecznik wywalił ?

Jak listw nie odłączyłeś to nie dziwne że bezpiecznik leci, przy włączaniu może powstać przepięcie a listwa wtedy zwiera i masz swój latający bezpiecznik. Jest takie przysłowie o nadmiarze zabezpieczeń .... ;)
  • Poziom 9  
    Wszystko dokładnie posprawdzam jeszcze raz i ewentualnie wezwę elektryka.

Proszę jeszcze o odpowiedź na kilka pytań:

1. Czy jeżeli problemem byłby skok napięcia, czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć?

2. Czy uszkodzony bezpiecznik przy liczniku mógłby powodować wyłączenie bezpiecznika również w domu. Ostatnio sprawdzałem bezpiecznik na klatce i wydawało mi się że trochę brzęczał.

3. Trochę zejdę z tematu. Tak jak pisałem wcześniej wymieniałem w domu wszystkie bezpieczniki. Przed wymianą w rozdzielni było słychać bzyczenie (nie były to zwarcia-coś takiego słychać jak się przechodzi obok transformatora na słupie, tylko ciszej) jeżeli podłączyło się coś co pobiera trochę więcej mocy np: żelazko. Po wymianie wszystkich elementów bzyczenie ustało. co mogło być powodem takiejsytuacji?

Dodano po 1 [minuty]:

lubamet napisał:
    Bo Ski nie są zbyt selektywne, przy przeciążeniu wywala wszystkie po kolei jak leci.

edit.
    Sprzęt RTV odłączyłeś , i listwy też, zostało samo żelazko i bezpiecznik wywalił ?

Jak listw nie odłączyłeś to nie dziwne że bezpiecznik leci, przy włączaniu może powstać przepięcie a listwa wtedy zwiera i masz swój latający bezpiecznik. Jest takie przysłowie o nadmiarze zabezpieczeń .... ;)

Listwy były podłączone
  • Poziom 38  
    130880 napisał:
    Wszystko dokładnie posprawdzam jeszcze raz i ewentualnie wezwę elektryka.

Proszę jeszcze o odpowiedź na kilka pytań:

1. Czy jeżeli problemem byłby skok napięcia, czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć?

2. Czy uszkodzony bezpiecznik przy liczniku mógłby powodować wyłączenie bezpiecznika również w domu. Ostatnio sprawdzałem bezpiecznik na klatce i wydawało mi się że trochę brzęczał.

3. Trochę zejdę z tematu. Tak jak pisałem wcześniej wymieniałem w domu wszystkie bezpieczniki. Przed wymianą w rozdzielni było słychać bzyczenie (nie były to zwarcia-coś takiego słychać jak się przechodzi obok transformatora na słupie, tylko ciszej) jeżeli podłączyło się coś co pobiera trochę więcej mocy np: żelazko. Po wymianie wszystkich elementów bzyczenie ustało. co mogło być powodem takiejsytuacji?

1. Listwa, tylko to działa właśnie tak że wywala bezpiecznik, albo w listwie, albo w domu albo wszystkie, stosuję sie ochronniki przed licznikiem , po to żeby nie wywalało bezpieczników w domu....
    2.Nie ma takiej możliwości.
    3.Może sobie pobzykiwać czasami, zwłaszcza firmy krzak, człon nadprądowy to elektromagnes a jak gdzieś będzie luz to będzie bzzzzz. ( i nie oznacza to awarii bezpiecznika, tylko wykonanie ..... firmy krzak :P )

Edit. Odłacz listwy, jak nie będzie wywalać to juz wiesz gdzie problem, masz za dobre listwy ;) mogą być trochę za czułe.
    Możesz zainwestować w ochronnik przepięciowy B+C na szynę, a listwy sobie darować.
  • Poziom 9  
    Możesz mi opisać w jaki sposób mam wpiąć taki ochronnik. Wydaje mi się, że mam gdzieś taki ochronnik Moellera tylko ,że trzy polowy.
  • Poziom 38  
    Jakbyś zrobił jego fotkę to by było fajnie, wpiąć tak samo jak różnicówkę, tylko że przed nią.

Ochronnik > różnicówka > bezpieczniki
  • Poziom 9  
    lubamet napisał:
    Jakbyś zrobił jego fotkę to by było fajnie, wpiąć tak samo jak różnicówkę, tylko że przed nią.

Ochronnik > różnicówka > bezpieczniki

http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=317

Mam taki tylko czero polowy, ale wydaje mi się że można wykorzystać tylko jedno pole
  • Poziom 38  
    Od góry podłączasz fazę, a od dołu do PE
    Można użyć jednego pola.
    Wprowadziłem w błąd bo trochę inaczej jak różnicówke, w zasadzie równolegle do sieci a różnicówka jest szeregowo. Ale to pośpiech :P
    Na stronie moellera masz schemat.
    Nic nie odpinasz z obecnej instalacji, wpinasz równolegle, cała filozofia.
  • Poziom 9  

Sprawdź czy tak bedzie dobrze, PE (żółto zielony) biorę z dowolnego miejsca w rozdzielni
  • Poziom 38  
    Dobrze. Pamiętaj o przekrojach przewodów, nie mniejsze jak w reszcie instalacji.
  • Poziom 9  
    ok,dzieki za pomoc. Jutro podłacze ochronnik i zobaczymy czy coś się poprawi.

Wróce jeszcze do poprzedniego wątku. Jak wygląda procedura wymiany bezpiecznika przy liczniku. Rozumiem, ze musze sie skontaktowac z ZE, zeby rozplombowali bezpiecznik. Bezpiecznik mam swój, czy ponoszę jakieś dodatkowe koszta z tym związane (np: czy musze płacić za przyjazd elektryka z ZE i czy są wymagane jakieś pomiary po takiej wymianie?
  • Poziom 38  
    Pomiary nie, koszty to zależnie od rejonu od 50 w górę, samo plombowanie kosztuje, a jeszcze trzeba sie strasznie napracować przy wymianie bezpiecznika ;)
    Plombowanie 30zł średnio, a za przykręcenie dwóch śrubek to od 10zł do 1000zł , wolny rynek ;)
  • Specjalista elektryk
    130880 napisał:

Sprawdź czy tak bedzie dobrze, PE (żółto zielony) biorę z dowolnego miejsca w rozdzielni

Tu chyba ktoś zapomniał jeszcze o N.
  • Poziom 13  
    Powracam do esa przedlicznikowego, jest obecnie typu B ,moim zdaniem powinien być typu C, przynajmniej ja tylko takie instaluje zgodnie z warunkami jakie otrzymuje od ZE.Sprawdź w swoich warunkach (umowie z ZE) jakie narzucił ZE. Może to wina instalatora ,że takie Ci wsadził? Czy takie zjawisko miał kolega początku?,czy stało się to od pewnego czasu? Moim zdaniem warto przed jakimiś czynnościami sprawę dogłębnie przeanalizować.

Dodano po 13 [minuty]:

W sprawie ochronników to podaje koledze linka warto poczytać.
    www.spinpol.com.pl/download/Latwy_dobor_2006.pdf
  • Poziom 38  
    Przedlicznikowy jak najbardziej C w tym wypadku C20. Moc umowna 4kW.
  • Poziom 9  
    Od początku taka sytuacja wystepowała. Wracając do podłaczenia ogranicznika przepięc. Czy w analogiczny sposób jak przewód fazowy, moge podłączyć do drugiego pola przewód neutralny?
  • Poziom 38  
    Przecież dorysowałem , popatrz 2 posty wyżej.
  • Poziom 38  
    Dlatego na początku nie myślałem w ogóle o zabezpieczaniu N , tym bardziej że rozdział PEN na PE i N masz gdzieś blisko domu, ale jak zabezpieczysz to niczym to nie grozi.
    A na ISE dyskutowali o sieci 3 fazowej, ty masz 1 fazę.
    I pisali coś o bezpieczniku na N (od kiedy to na N jest bezpiecznik , to nie IT/TT) , chyba ktoś pomylił bezpiecznik z ochronnikiem :/
    A na dokładkę N nazwali fazą, przynajmniej ktoś tam tak pisał, no masakra.
    Zabezpieczaj.
  • Poziom 9  
    ok jutro to wszystko podłącze i wyślę zdjęcie ,
    gdy skończe

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Podłaczyłem ogranicznik, ale wydaje mi się że problem nadal występuje. W momencie włączenie głownego bezpiecznika wyrzuciło mi w domu bezpiecznik od gniazdka. Potestuje to jeszcze dzisiaj dokładniej.

Przesyłam zdjęcia z montażu:

• Poziom 38  
    W którejś listwie musi być walnięty warystor i za szybko puszcza, sprawdź bez listw, albo sprawdzaj listwy po kolei.
    Rozdzielnia to nie jest szczytem profesjonalizmu ;)

P.S. Wyrzuciło pewnie od tego gniazdka gdzie jest ta felerna listwa.?
  • Poziom 9  
    Nie ja robiłem rozdzielnie i tak jest teraz dużo lepiej niż było, gdy pierwszy raz ją otworzyłem. Przy najbliższym remoncie planuje jej wymiane i wtedy zrobie tam porządek. Tak czy inaczej mam dodatkowe zabezpieczenie. Odłącze listwy i sprawdzę bez nich (ale to dopiero wieczorem). W sumie to mam na tym gniazdku 2 listwy połaczone szeregowo, w jedną mam wpiętą również antenę TV