Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WRT54GL rozdzielenie internetu po wifi do drugiego routera

27 Maj 2009 11:52 2863 8
  • Poziom 9  
    Witam, Mam dwa routery Linksys'a WRT54GL z oprogramowaniem tomato, moje pytanie brzmi czy da się zrobić tak, żeby pierwszy router odbierając sygnał od providera zwykłym kablem przez port WAN, wysyłał go do drugiego routera, a ten drugi odbierał od pierwszego internet i wysyłał go po wi-fi do np. Laptopa. Jak tak to jak to zrobić ?

tak jak na obrazku w poniższym linku
    https://obrazki.elektroda.pl/56_1243420109.jpg
  • Poziom 36  
    1. Tak, da się zrobić.
    2. Kablem "zwykłym" Ethernetowym.
    3. Do routera, na końcu kabla podłączyć AP.
    A czemu chcesz w ogóle tak zrobić? WRT54GL nie może Ci od razu nadawać WiFi, czy może jest to związane z odległościami?

EDIT
    marek52a napisał:
    [...]zwykłym kablem przez port WAN wysyłał go do drugiego routera, a ten drugi odbierał od pierwszego internet [...]
    Tylko tak po chwilowym zastanowieniu, dobrze by było, abyś postawił przecinek albo przed słowem "przez" albo przed słowem "wysyłał". Bowiem ciężko powiedzieć co ten port WAN ma robić (przynajmniej w Twoim zamierzeniu).
  • Poziom 9  
    Tak, chodzi o odległość.
    Więc tak w 1 routerze konfiguruje że jest on access point'em a co w drugim ustawiam ?
  • Poziom 36  
    Ale jeszcze raz sprostuj, czy ten drugi chcesz łączyć z pierwszym przez kabel czy przez WiFi ?
  • Poziom 11  
    Jeżeli oba routery mają się łączyć kablem to zepnij je portami LAN - wtedy de'facto wykorzystujesz ten drugi tylko jako switch+AP.

Jeżeli mają ze sobą gadać po WiFi to w drugim ustaw WDS - o co chodzi poczytaj w Wikipedii.
    Swoją drogą w tym drugim przypadku nie musisz mieć routera a wystarczy APek z trybem WDS.
  • Poziom 20  
    Na pierwszym ustawiasz AP+WDS a na drugim samo WDS.
    Tylko nie pamiętam jak było z adresacją, na pierwszym nic się nie robiło natomiast na drugim wyłączało się port WAN ustawiało adres ręcznie i wyłączało DHCP. Mam nadzieje że w miarę jasno napisałem :D
    Tu masz w miarę przystępny opis według niego konfigurowałem 3 routery
    Opis
  • Poziom 11  
    Po pierwsze nie mówmy router na acces-pointa, bo to nie to samo.

Z pierwszego obrazka wynika, że "masz internet" po kablu przez port WAN "Routera 1" i tylko on pracuje jako prawdziwy router. Jest spięty z access-pointem i wsadzony w jedną obudowę, więc "port WiFi" dajesz w tryb AP - czyli na twoim ostatnim obrazku powinno być dobrze.

"Router 2" ma pracowac jako acces-point/repeater ("wzmacniacz" sygnału) - nie korzystasz tu z fukcji routowania. Ustawienie z obrazka OK.

Do "Routera 2" wpisałbym jednak adres MAC tego pierwszego zamiast korzystać z trybu "Lazy"=leniwy. Tak dla polepszenia bezpieczeństwa - po co ma ci się inne urządzenia wcinać między wódkę a zakąskę?
    A jak wszystko już ci zahula to proponuję też wyłączyć rozgłaszanie SSID - również dla bezpieczeństwa.
  • Poziom 15  
    WDS potrafi być niestabilny, ja bym ustawił drugi router jako AP, a pierwszy jako AP-Client tak żeby sie łączył jak każde inne urządzenie do drugiego. Dodatkowo na drugim trzeba wpisać adres pierwszego jako bramy, i zdefiniować stałe IP po MACu(albo wpisać statycznie na pierwszym). No i prawdopodobnie jak router będzie ustawiony na AP-Client będzie próbował brać internet z interfejsu Wifi zamiast WAN, trzeba będzie zalogować się przez ssh potestować ip route aż zacznie działać, wpisać na stałe do skryptów startowych.