
Witam
Tym razem chciałbym przedstawić trójfazowy moduł wykonawczy, łącznik półprzewodnikowy. Urządzenie to a raczej moduł wykonawczy przystosowany jest to pracy z odbiornikami trójfazowymi dużej mocy. Bez problemu radzi sobie z grzałkami o sumarycznej mocy ponad 10kW. W układzie pracują triaki BTA41 o maksymalnym prądzie dochodzącym do 40A, co daje możliwość pracy z odbiornikami pobierającymi na starcie większy prąd. Moduł wykonawczy został tak zaprojektowany aby mógł zastąpić stycznik z cewką na prąd przemienny 230V. Dzięki optotriakom każda faza włączana jest niezależnie w najbliższym zerze sieci, co nie jest bez znaczenia przy tak dużych mocach, jednocześnie optoizolacja zapewnia skuteczne oddzielenie obwodów wysokoprądowych od niskoprądowego sterowania. Dodatkową ochroną przeciwko przepięciom są warystory umieszczone równolegle z triakami. Ponieważ triaki BTA41 mają izolowaną obudowę, zostały one przykręcone bezpośrednio do radiatora, dla którego przewidziano możliwość podłączenia do uziemiania. Zwiększa to ochronę przed porażeniem gdyż przebicie na obudowę jednego z triaków powinno spowodować zadziałanie obwodów ochronnych sieci energetycznej.
Schemat układu:

Schemat modułu może wydawać się znacząco przerośnięty, taka budowa jednak daje oddzielenie obwodów sterowania od wysokoprądowego odbiornika. Sterownik podłączony jest do złącza Ster (ARK), które jednocześnie ma możliwość podłączenia uziemienia do radiatora. Napięcie sterujące 230V jest prostowane za pomocą mostka Br1 (1A). Rezystor dużej mocy R7 (22k) ogranicza prąd i zapewnia poprawne warunki pracy dla prostego stabilizatora zbudowanego na diodzie D2 (24V) i kondensatorze C1 (47uF). W zasadzie dioda D2 pełni raczej rolę zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem napięcia na C1 bo średnia wartość napięcia na niej podczas normalenj pracy nie przekracza 20V.
Dioda D1 (LED Zielona) pełni rolę kontrolki pracy modułu. Rezystor R8 (1,5k) ogranicza prąd płynący przez tą diodę oraz przez struktury LED transoptorów OPT1 - OPT3 (MOC3041). Takie szeregowe podłączenie diody D1 i transoptorów zostało wybrane aby zmniejszyć pobór prądu z prostego zasilacza z diodą D2 i rezystorem R7 a jednocześnie ograniczyć ciepło jakie się na nim wydziela (bo i tak jest duże).
Rezystory R1 - R6 (180R) ograniczają prąd bramki triaków T1 - T3 (BTA41). Zastosowano po dwa rezystory w szeregu do każdego z triaków aby dodatkowo uchronić się przed przebiciami. Wyjścia układu zabezpieczone są warystorami W1 - W3 (14N431) na napięcie 275V AC.
Wykonanie:




Na ostatnim zdjęciu widać sposób testowania układu, gotowanie naraz ponad 10l wody

Cool! Ranking DIY