Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zabezpieczyć PC przed burzą, by nie wyłączać ?

27 Maj 2009 14:48 16285 37
  • Poziom 9  
    Witam, przejrzałem google i tu i tam co nieco, ale nie ma to generalnie jak zapytać kogoś fachowego :).

Pytanie jest mianowicie takie: w jaki sposób zabezpieczyć malutką sieć komputerów (mowa o 10 stanowiskach), by te mogły działać niezależnie od pogody?

Do internetu mam zakupiony router bezprzewodowy, ale pozostaje problem zasilania. Jakie listwy ew. powinny być zakupione by mieć pewność, że w przypadku przywalenia gdzieś w okolicy pioruna komputery nie zostaną spalone?
    Oczywiście mam na myśli jakieś domowe rozwiązania - o ile w ogóle można o czymś takim mówić :)

Będę wdzięczny za ew. linki.
    Aha, jeśli nie jest to dobry dział, to proszę o przesunięcie.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Cytat:
    ...Jakie listwy ew. powinny być zakupione by mieć pewność, że w przypadku przywalenia gdzieś w okolicy pioruna komputery nie zostaną spalone? ...

Takiej pewności nigdy nie będziesz miał. Najdroższe listwy tego nie zapewnią. Reasumując to co chcesz wykonać/osiągnąć jest niewykonalne.
  • Poziom 9  
    to zatem jak np. radzi sobie google, czy inni wielcy potentaci?
    Bo chyba nie wyłączają całych serwisów, gdy burza jest w pobliżu? :D

Chyba, że mają własne niezależne zasilanie?
  • Poziom 21  
    Poleciłbym Ci jakiś UPS większej mocy pracujący w trybie on-line który nie tylko zabezpieczy przed krótką utratą zasilania lecz także na bieżąco będzie dbał o charakterystykę napięcia sieciowego i ochroni sprzęt
  • Poziom 15  
    Poczytaj np. coś z materiałów informacyjnych firmy Dehn, zajmującej się ochroną odgromową:Link1.
    Na temat ochrony sieci teleinformatycznych masz tam przykładowy dokument (wersja po angielsku):
    Link2
  • Poziom 9  
    ta strona z dehna jest paskudna: menu nie działa w ogóle - udało mi się dobrać do cennika, ale do strony opisującej produkty już nie :(

rozumiem, że w przypadku, gdy piorun przywala w sieć to taki UPS większej mocy pracujący w trybie on-line weźmie wszystko na siebie i tylko go szlag trafi?

Resztę linków też plrzeglądam - pozwalają wziąć większy ogląd na problem, zatem i za nie dziękuję również.
  • Poziom 21  
    Można by jeszcze przed UPS zastosować trafo separujące ale to już byłby hardcore :P a tak na poważnie nie ma doskonałego zabezpieczenia przed burzą i rozsądny może być zakup jakiejś specjalnej polisy ubezpieczeniowej ...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Cytat:
    rozsądny może być zakup jakiejś specjalnej polisy ubezpieczeniowej

he,he... dobre ;]

ale to dziwne całkiem nawet ;]. Pioruny są od milionów lat, a wciąż ich nie ujarzmiliśmy do końca ;]

pod ie8 dehn nie hula w ogóle, linki czytam już :)
    pod ff też mi nie działają i strona się cała posypała w ogóle.
    A to zatem- mógłbym jeszcze ew. prosić o link do działu kontakt?
    Dziękuję.
  • Poziom 17  
    Też się nad tym zastanawiam, i przychodzi mi do głowy układ wykrywacza wyładowań atmosferycznych wyzwalający przekaźniki całkowicie odcinające sprzęt od wszelkich sieci (230V, ethernet,DSL itp.)
    Może ma ktoś jakiś schemat?
  • Poziom 43  
    Przekaźnik ma za małą odległość pomiędzy stykami. Generalnie, jak piorun trafi w linię energetyczną i nie jest ona zabezpieczona ochronnikami A, B, C i końcowo D, to nawet odpięty kabel od gniazdka, ale leżący blisko podłączonego przewodu, jest narażony na przeskok.

Klatka faradaya + własna elektrownia z ziemniaków i może jakoś uda Ci się zapewnić względne bezpieczeństwo swojego ukochanego komputerka...

A tak na poważnie to tamte zabezpieczenia to wszystko na co możesz sobie pozwolić - trafo separujące nic nie da - wyindukuje się ładunek który "pójdzie dalej".
    Jeśli chodzi Ci o ciągłą pracę to może jakiś wartownik, dużej mocy UPS, który przez kilka godzin podtrzyma pracę Twojego systemu podczas gdy Ty spokojnie odłączysz wtyczkę i przeczekasz burzę?
  • Poziom 21  
    Witam, proponuję koledze zapoznać się z ofertą APC, a nawet z "dobieraczką" na stronie: http://www.apc.com/tools/surge_selector/
    Poza tym kiedyś spotkałem sie z filtrami (co prawda BNC) tejże firmy dedykowanymi jako zabezpieczenie czysto "burzowe" - zdało egzamin! Dwa filtry sie spaliły ale komputery wytrzymały, a o to chyba właśnie chodziło... (na marginesie - filtry pojechały do dystrybutora i zostały wymienione na nowe! i bezpłatnie!).
    Podobnie jest z ich listwami i UPS-ami.
    Pozdrawiam
    jajco72
  • Poziom 17  
    A jak skontruowany jest UPS? mam Ever duo pro, i jest tam przycisk który po przytrzymaniu kilka sek. włącza i wyłącza zasilanie, przy czym słychać przekaźnik, czy ten przekaźnik odcina urządzenie od sieci, a potem rozruch jest z akumulatora i dopiero po przełączeniu przekaźnika następuje zasilanie z sieci?
    (jeśli chodzi o przepięcia to widziałem tam jakieś spore warystory (wielkości i grubości trzech 20-groszówek)
  • Poziom 43  
    simperium napisał:

Pytanie jest mianowicie takie: w jaki sposób zabezpieczyć malutką sieć komputerów (mowa o 10 stanowiskach), by te mogły działać niezależnie od pogody?

.

Trzeba zbudować kaskadę – wielostopniowy układy ochrony.

Poczytaj tu jest wersja uproszczona:
    http://www.castorama.pl/blog/zabezpieczenia-przeciwprzepieciowe15/?blog[cp]=1

Jak już to masz to wpinasz w gniazda, listwy APC, do nich UPS APC, a do nich komputery. Na tym kończą się tanie rozwiązania.

Jedynie pełna separacja od SE na czas burzy, dałaby ci 100% bezpieczeństwa, ale to inna historia...
  • Poziom 10  
    Podepne sie pod temat, bo po co zakladac nowy jak tematyka ta sama.
    Co powiecie na temat ewentualnej skutecznosci tych produktow dotyczacej ochorny sprzetu (audio, video, pc) przec piorunami:

http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=176
    http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=67&tab=features#anchor1
    http://www.apc.com/products/resource/include/...m?base_sku=BK650EI&tab=models&total_watts=400

Jak oceniacie skutecznosc tych 3 urzadzen? Wolalbym trzech nie kupowac, a kupic jedno lub dwa najskuteczniejsze. W sumie UPSa jako takiego nie potrzebuje, a jedynie zalezy mi na ochronie przed piorunami.

I sprawa druga - istnieje jakis sposob na ochrone sprzetu podlaczonego do sieci na kostke a nie wtyczke? Chodzi mi konkretnie o plyte indukcyjna. Z wiadomych przyczyn nie wchodzi w gre odkrecanie kostki za kazdym razem jak jest burza...

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tylko nie buduje domu, a mam mieszkanie juz wybudowane (nowe, dwa czy trzy lata temu). Tak wiec to B+C juz bedzie zamontowane, czy trzeba samemu?

Z tych trzech rzeczy z linkow najlepiej bedzie chronic UPS? A ten Line-R nie zda egzaminu? Czy tez po prostu UPS ma w sobie juz takie cos jak ten Line-R i szkoda powielac?
  • Poziom 43  
    OlmerXC napisał:
    Tak wiec to B+C juz bedzie zamontowane, czy trzeba samemu?

Sprawdź, u mnie nie ma.

Ten UPS to sam dół oferty zasilaczy awaryjnych APC...
  • Poziom 10  
    A jak to sprawdzic?

Wiem ze dol, ale nie zalezy mi na tym by zasilac UPSem czajnik elektryczny przez godzine. W zasadzie zalezy mi wylacznie na ochronie przed piorunami - stad podalem trzy produkty w moim zasiegu finansowym, a nie chce kupowac czegos niepotrzebnie stad moje pytanie o skutecznosc tych urzadzen w zabezpieczeniu sprzetu przed piorunami. Tym bardziej ze przy 2 urzadzeniach (UPS i Line-R) producent pisze ze niby zabezpiecza to przed wyladowaniami atmosferycznymi i piorunami.
    I na koniec - jezeli by sie okazalo ze warto to kupic, to w jakiej kolejnosci te urzadzenia podlaczac.
  • Poziom 10  
    Nikt nie powie czy np warto kupowac wspomniany wyzej stabilizator napiecia? Albo co bedzie skuteczniejsze (przeciwko piorunom i/LUB przepieciom z sieci) sama listwa czy sam stabilizator? A jakby to polaczyc?
  • Poziom 41  
    Przeciwko piorunom NIC nie zabezpieczy. Jeżeli piorun uderzy, to kable po prostu wyparowują, rozsadzając ściany i wszystko co podłączone. Więc żaden UPS ani inny stabilizator nie powstrzyma czegoś takiego. Inna sprawa to samoindukcje piorunowe. Tego też raczej nie powstrzymasz, bo to polega na indukowaniu się napięć uszkadzających elektronikę pod wpływem silnego pola elektro-magnetycznego pioruna. Tak, tak takie EMP.

Jedyne co możesz starać się ograniczać to przepięcia z sieci. Z resztą, jak taki piorun uderzy w linię 110KV czy SN, to ograniczniki i sama sieć jakoś "przetrawi" takie coś i nic się nie stanie. Ale wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
  • Poziom 10  
    A jak traktowac to co pisze producent listwy:
    Cytat:
    zgodnośc z IEEE i UL 1449 Testy IEEE symulują przepięcie 6000 V, takie jak w bezpośrednim wyładowaniu atmosferycznym Wartość napięcia przepuszczanego wskazuje maksymalne napięcie, które dostanie się do Twojego urządzenia, po stłumieniu przez SurgeProtector. Niższe wartości wskazują na lepszą ochronę. Najwyższa dostępna wartość UL zeciwprzepięciowej to 330V napięcia przepuszczanego. APC’s PowerManager ma 40V napięcia przepuszczanego, co przekracza wymagania normy UL.

Ja nie zakladam ze cos ma wytrzymac bezposrednie walniecie pioruna - np jakby piorun uderzyl tak ze dostalby sie od razu do sieci elektrycznej w bloku i szedl od gniazdka do gniazdka. Wowczas - jak pisales - kable wylatuja ze scian (z tym wyparowywaniem bym nie przesadzal - energia pioruna wystarcza na zagotowanie szklanki wody, a od zagotowania do wyparowania...).
    Mi chodzi o sytuacje w ktorej piorun uderzy w siec energetyczna, przejdzie sobie przez trafostacje do bloku, a potem do mieszkan. Zakladam ze energetyka daje jakies zabezpieczenia. O taka sytuacje mi chodzi.

Inna sprawa jest jakby walnal w antene satelitarna na dachu bloku. Nie wiem jakie one maja zabezpieczenia, jakie powinny miec i czy gdyby mialy takie jak trzeba - to czy gniazdko sieciowe w tej listwie cos da czy nie.

Niezaleznie od listwy/ stabilizatora i tak bede sie ubezpieczal. Ale dobrze w razie czego szkody (zwlaszcza w danych) minimalizowac.

• Moderator Zabezpieczeń Pojazdów
    OlmerXC napisał:
    energia pioruna wystarcza na zagotowanie szklanki wody

Cytat: Link Wyładowanie główne niesie ze sobą prąd o napięciu 10 do 100 milionów V i natężeniu od 30 do 50 kA, ale zdarzają się i wyładowania wytwarzające 150 kA. W czasie uderzenia przepływa ładunek rzędu 5 kulombów, a całkowita energia odpowiada 140 kWh (504 MJ). Taka ilość energii wystarczyłaby, aby żarówka o mocy 100 W świeciła się przez dwa miesiące. Odpowiada to również energii wybuchu 122 kg trotylu
  • Poziom 43  
    Jedyne 100% zabezpieczenie to bardzo długo trzymający UPS + odłączanie go od gniazdka na czas burzy. Jeśli czas burzy przekroczy czasu podtrzymywania Twoich UPS-ów to nic na to nie poradzisz. A jak sobie radzą profesjonaliści? Rozproszone serwery, klastry (z możliwością przejęcia pracy uszkodzonej jednostki przez inne) i UPS (potężne akumulatory wielkości szaf) z czasem podtrzymywania wynoszącym kilka godzin. O serwerach z możliwością wymiany pamięci podczas pracy czy rendundatnych zasilaczach ATX (jak RAID - pracują dwa moduły, jak jeden padnie możesz go wymienić bez przerywania pracy komputera) nie muszę pisać.
  • Poziom 41  
    Bezpośrednie uderzenie w sieć nN, nic nie przetrwa. Wiadomo, ograniczniki przepięć wywalą, ale jeżeli to np. teren wiejski gdzie są linie napowietrzne, to nie ma szans. W miastach raczej się to nie dzieje, bo kable są w ziemi. W miastach częściej padają urządzenia właśnie odłączone od prądu - na skutek samoindukcji właśnie. Maszty antenowe są uziemione, i to właśnie instalacją odgromową powinien piorun trafić do ziemi, ale jeżeli zechce mu się pójść kablami, to kable parują. Po prostu, miedź wyparowuje, rozsadzając kable i tynk.
  • Poziom 10  
    @CameR - Energia ogromna, ale wiekszosc marnuje sie na samo powstanie pioruna i jego dojscie do ziemi, a poza tym "Główny impuls trwa kilkadziesiąt milionowych części sekundy, a przepływ prądu zanika zwykle po kilkuset."

@Wojtek(KeFir) czyli jak piorun trafia w linie energetyczna to cala jego energia idzie po kablach? Nic nie zmniejszona przez zabezpieczenia? Od mojego bloku do trafostacji kabel idzie w ziemi jakies 80 - 100 metrow. Nic nie da to wszystko?

I moze pytanie na koniec: skoro APC podaje ze chroni to przed wyladowaniami itd to raczej nie klamie. Po prostu moze miec swoja metodologie pomiarow. Jak w takim razie rozumiec to co wczesniej zacytowalem, a jest fragmentem opisu listwy antyprzepieciowej?
  • Poziom 41  
    Tak, idzie po kablach, a gdzie ma iść? Jasne, zabezpieczenia tłumią prądy udarowe, i to bardzo mocno. Ale to co zostanie potrafi szkód narobić. Dla przykładu - Dawno temu na wsi pod warszawą w domu wujostwa, stała sobie lampa "fotelowa" z dużym abażurem. Gdy była burza, to żarówka tylko w tej lampie tliła się i błyskała, nawet gdy lampa była wyłączona.