Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator- dlaczego nie pali bezpiecznika

27 Maj 2009 15:35 2172 12
  • Poziom 11  
    Mam takie może głupie ale bardzo mnie irytujące pytanie.
    Dlaczego transformator mający rezystancje uzwojenia pierwotnego np.23Ω nie pali bezpiecznika 630mA po podłączeniu do sieci :?: Wg. mojego myślenia powinno tam popływać 10A
  • Poziom 11  
    mam jeszcze jedno pytanie :
    mam zasilacz symetryczny prostownik i kondensatory filtrujące i po włączeniu wybijało bezpiecznik w mieszkaniu. No to wpiąłem w szereg z uzwojeniem pierwotnym termistor NTC i działa ale chciałbym wiedzieć dlaczego te dodatkowe 5 omów powoduje delikatny rozruch a w "większych" układach softstartu stosowany jest opór np. ok 50omów ?
  • Poziom 11  
    właśnie chodzi mi o to jak ten termistor ogranicza prąd udarowy jak ma tylko 5 omów
  • Poziom 16  
    Ponieważ zanim rdzeń transformatora przemagnesuje się prąd płynący przez uzwojenia induktora przepływa taki, jak dla napięcia stałego. "Zimny" termistor ogranicza ten prąd i tym samym zmniejsza napięcia na zaciskach uzwojenia transformatora, co sprawia, że nie przepływa prąd mogący przepalić wkładkę bezpiecznika, lecz o wiele mniejszy.
  • Poziom 11  
    to zakładając ze w chwili początkowej obwód zachowuje sie jak dla prądu stałego to cewka uzwojenia pierwotnego i termistor dadzą opór niecałe 30omów czyli prąd i tak jest znaczny. Coś nie mogę tego pojąć
  • Poziom 19  
    Każde urządzenie w chwili włączenia pobiera duży prąd. Ale to trwa ułamek sekundy...jedynie obciążone silniki mają dłuższy rozruch. Dobierz sobie zabezpieczenie instalacji z zapasem i o innej charakterystyce zadziałania. Ja włączam transformator w zasilaczu 200W i przy zabezpieczeniu 6A (B) nic się nie dzieje.
  • Poziom 20  
    Podaj jaki to bezpiecznik Ci wybija i jakie trafo i kondensatory masz w tym zasilaczu.
  • Poziom 11  
    U mnie już działa normalnie pisałem przecież. chodzi mi tylko o wytłumaczenie teoretyczne działania tego termistora jako soft startu , jak to dodatkowe 5 omów niweluje udar prądowy
  • Poziom 11  
    trafo ts90/11 kondy 2*4700 a bezpieczniki w domu B16 na klatce nie pamiętam
  • Poziom 20  
    To niewielkie to trafo i nie powinno wywalać takiego bezpiecznika, chyba bezpiecznik zbyt czuły.