Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty miernik częstotliwości. pytanie?

11 Maj 2004 10:59 1299 3
  • Poziom 18  
    Potrzebny mi miernik częstotliwości od kilku Hz do 100kHz który mierzył by standardowe sygnały cyfrove (5V). Jako licznik i układ wyświetlający chciałem użyć 89c2051, bo do tego układu mam programator. Jakiego układu użyć żeby dzielił mi częstotliwośc wejściową przez 4 i jedocześnie wydłużał wchodzący na nóżkę porcesora impuls na tyle żeby licznik go zarejestrował?
  • Poziom 21  
    Do podzielenia częstotliwości sygnału wejściowego przez 4 wystarczą 2 przerzutniki np. układ typu 74xx74. Do wydłużenia impulsu mógłbyś wykorzystać jakiś multiwibrator monostabilny, tyle tylko że po podzieleniu sygnału przez 4 otrzymasz przebieg symetryczny, nawet przy bardzo wąskich impulsach wejściowych. Tak więc, nie sądzę by była potrzeba późniejszego wydłużania impulsów.
  • Poziom 33  
    Nie sądzę żeby było w ogóle potrzebne dzielenie tej częstotliwości bo ze 100kHz sobie sprzętowy licznik '51 spokojnie poradzi. Szczególnie jeżeli dasz kwarc 24MHz to masz cykl maszynowy 0,5us. Przepwłnienie tajmera będziesz miał co 65536 * 10us czyli przerwanie co 0,65 s w najgorszym wypadku. Zależy jeszcze przez jaki czas chcesz bramkować te zliczane impulsy. Tak czy inaczej jeżeli procesor nie musi robić dziesiątek innych rzeczy to spokojnie sobie poradzi.
  • Poziom 18  
    Z przerzutnikami dobry pomysł. Chyba tak zrobię. Tylko chodzi mi żeby dość dokładnie oznaczana była częstotliwość w niskich przedziałach. tzn powiedzmy 2 miejsca po przecinku (Hz), a jednocześnie pomiar miał małą bezwładność. Więc będe mierzył chyba w sposób kombinowany tzn. przy częstotliwościach do pewnego przediału zmierze czas między kolejnymi impulsami, a powyżej dopiero będe zlaczał impulsyw jednostce czasu i załączł kolejne dzielniki ewentualnie. Może i sam procek by to pociągnął, ale jak juz wytrawiam płytkę to czego nie zwiększyć zakresu pomiaru chociażby w celach edukacyjnych. Na razie potrzeba mi do 100kHz, ale nie wiadomo do czego mi się może to kiedyś przydać. I tu jest ten problem z wydłużaniem impulsu, bo o ile przy przerzutniku przebieg robi się symetryczniy to przy bezpośrednim pomiarze może zdażyć się sytuacja że impuls będzie za krótki żeby być zarejestrowany. Nie wiem może dać ne555?