Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik akustyczny - nietypowe zastosowanie

dex199 27 Maj 2009 18:13 3572 21
  • #1 27 Maj 2009 18:13
    dex199
    Poziom 11  

Witam.

Potrzebuję pomocy z układem z wyłącznikiem akustycznym. Całość ma działać w następujący sposób - włączam oświetlenie, po dwóch klaśnięciach chciałbym żeby włączone diody zgasły, a zapaliły się diody UV. Po kolejnych klaśnięciach chciałbym, żeby zgasły diody UV, a zapaliły się ponownie diody pierwotne. Generalnie nie mam smykałki do tworzenia układów i płytek, więc chcę się posłużyć "Włącznikiem akustycznym"kit AVT. Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać, bo nie wiem czego użyć, żeby jednocześnie wyłączyć diody kolorowe i załączyć UV za jednym klaśnięciem.

P.S. Jeśli znacie jakiś inny układ na mniejsze zasilanie niż 15-20 V, to byłbym wdzięczny za podpowiedź gdzie go znaleźć :)

0 21
  • Pomocny post
    #2 27 Maj 2009 19:02
    Elektrooonik
    Poziom 28  

Odepnij tą diode dwukolorową i zamiast skracać cykl po drugim impulsie skróc po 4 - wyjscie nr 5 do resetu a pod wyjscia licznika 4017 nr 2 i 4 podepnij swoje diody :)

0
  • Pomocny post
    #3 27 Maj 2009 22:04
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Najpierw podaj schemat urządzenia AVT. Tak będzie łatwiej.
    Po drugie - Elektrooonik a wiesz ile diod LED może wysterować pojedyncze wyjście układu CMOS? (mało)
    Proponuję raczej użycie przekaźnika ze stykami przełączającymi NO NC, wtedy znika kłopot z obciążalnością prądową.

0
  • #4 27 Maj 2009 22:15
    dex199
    Poziom 11  

Poniżej zamieszczam schemat urządzenia :).

Gdzie umieścić przekaźnik i jaki powinien być? Mi się wydawało, że w tym urządzeniu to za duży prąd nie popłynie, ale chyba się myliłem i pomysł z zasilaniem bateryjnym między bajki będę musiał włożyć :|

Na forum stosujemy przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty. Mariusz Ch.]

0
  • Pomocny post
    #5 27 Maj 2009 23:23
    LuckyDj

No i super, okazuje się że przekaźnik już masz... Nazywa się REL1 i nawet posiada styki przełączające.

0
  • #6 28 Maj 2009 11:17
    dex199
    Poziom 11  

LuckyDj dziękuję za podpowiedź - to chyba najprostsze rozwiązanie. wieczorem po powrocie z pracy powalczę z tym :). i mam jeszcze jedno pytanie - czy myślicie że dwie baterie 9V połączone szeregowo będą w stanie zasilić ten układ?? chodzi mi tylko o wyłącznik akustyczny,ponieważ diody LED jak i UV będą miały osobne zasilanie.

P.S. bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w temat

0
  • Pomocny post
    #7 28 Maj 2009 11:21
    Elektrooonik
    Poziom 28  

Nie trzeba szeregowo, jedna 9V to zasili ale długo to nie podziała, lepiej jakiś akumulatorek, a zasilanie LEDów skąd będzie? Masz tam gdzieś napięcie sieciowe?

0
  • #8 28 Maj 2009 12:23
    dex199
    Poziom 11  

nie,zasilanie LEDów będzie z baterii(paluszki). to jest coś na kształt rzeźby w pleksi i zależy mi na tym żeby nie było zasilane z sieci.tym bardziej że to prezent i światło będzie rzadko włączane. Jeśli chodzi zaś o włącznik akustyczny to producent pisze, że najlepiej działa pod napięciem 15-20V więc pomyślałem, że dwie baterie 9V będą najlepszym rozwiązaniem - łatwo dostępne i w miarę tanie.

0
  • Pomocny post
    #9 28 Maj 2009 12:43
    Elektrooonik
    Poziom 28  

Masz już ten klaskacz kupiony? Ile będzie dokładnie tych ledów i jakie?

0
  • #10 28 Maj 2009 14:06
    dex199
    Poziom 11  

nie,jeszcze-jutro mają dostać do sklepu więc jutro go odbiorę. diody razem 10 - 4 białe,4 niebieskie i 2 UV - kolorowe będą z osobnych baterii zasilane i UV też z osobnych

Dodano po 43 [minuty]:

LuckyDj ja mam jeszcze pytanie do Twojego schematu - bo z ARK2 wychodzą trzy wyjścia - i napisałeś, że dwa z nich idą na diody a trzecia na zasilanie LEDów - mam może prozaiczne pytanie ale gdzie plus,a gdzie minus ma być?

0
  • Pomocny post
    #11 28 Maj 2009 15:16
    elektro155
    Poziom 26  

+ do przekaźnika, - do katod diod

0
  • Pomocny post
    #12 28 Maj 2009 15:24
    Elektrooonik
    Poziom 28  

Odrazu mówię, że taki układ pomimo zapewnień w artykule bardzo łatwo reaguje na przypadkowe dźwięki i będziesz raczej mało zadowolony z efektów. Przerabiałem kiedyś taki klaskacz ale zamiast licznika dałem mikrokontroler i program napisałem w ten sposób, że układ posiadał 3 kanały i rozróżniał włączanie poszczególnych kanałów na podstawie liczby szybkich klaśnięc 2/3/4 w ciągu 2 sekund.

Jeśli chcesz oszczędzać prąd to nie używaj przekaźników jak radzą koledzy tylko steruj diody LED za pomocą tranzystorów.

0
  • #13 29 Maj 2009 13:49
    dex199
    Poziom 11  

generalnie to całość będzie rzadko włączana i to raczej jako prezentacja więc klaskacz nie powinien wariować. to samo dotyczy prądu - sporadyczne użycie .Jeśli chodzi o programowanie to niestety nie umiem tego zrobić i nie mam ku temu możliwości.

P.S.a sklep elektroniczny zamówił inny układ-więc zostało mi zamówienie u producenta - nie wiem ile będę czekał na paczkę :/

0
  • #14 03 Cze 2009 09:27
    dex199
    Poziom 11  

wracając do tematu - dostałem wczoraj zestaw do złożenia, do pierwszej w nocy lutowałem i lipa - po podłączeniu napięcia słychać "stuk" przekaźnika i świecą się obie diody LED, powinna jedna a druga powinna po klaśnięciu (pomijam że w mikrofonie nie było przewodów ani zaznaczenia gdzie jest plus) ale czy ma ktoś pomysł co mogłem zepsuć?? wieczorem wrzucę zdjęcie mojego układu a tu jest zestaw jaki kupiłem http://www.centrumelektroniki.pl/AVT2405_B_Przelacznik_akustyczny,p17056.html

0
  • Pomocny post
    #15 03 Cze 2009 19:48
    LuckyDj

Musiałeś coś pomieszać przy podłączaniu diod do przekaźnika. Przy prawidłowym podłączeniu nie ma takiej możliwości.

0
  • #16 03 Cze 2009 20:47
    dex199
    Poziom 11  

diody podłączyłem tak jak mi się wydawało, że powinno być tzn : tam gdzie na schemacie była kreska czy katoda to w z tej strony umieszczałem koniec diody z paskiem,a tam gdzie trójkąt to anoda czyli części diody bez paska ale może się pomyliłem :(

0
  • Pomocny post
    #17 03 Cze 2009 20:52
    LuckyDj

Pomyliłeś po prostu styki przekaźnika. jeśli diody świecą, tzn że sa dobrze podłączone względem swej polaryzacji, tylko nie dy tych styków co trzeba.

0
  • #18 03 Cze 2009 21:03
    dex199
    Poziom 11  

z tym że to zestaw do samodzielnego montażu i w sumie przekaźnika nie dało się inaczej podłączyć - tak były otwory nawiercone.a jaki wpływ na to może mieć stabilizator? bo tego trochę na czuja podłączyłem,a generalnie mam podejrzenie, że może być uszkodzony gdyż przez chwilę miałem zwarcie pomiędzy jego nóżkami i bardzo się nagrzał

0
  • Pomocny post
    #19 04 Cze 2009 16:07
    LuckyDj

Jeśli masz miernik to zmierz napięcie DC za stabilizatorem np. między nóżkami kondensatora C3 powinno wynosić 12V

0
  • #20 05 Cze 2009 11:23
    dex199
    Poziom 11  

napięcie na tym kondensatorze jest takie jak zasilające - podłączyłem 9,12,18V i tyle za każdym razem się pokazywało.

0
  • Pomocny post
    #21 05 Cze 2009 11:31
    LuckyDj

Czyli stabilizator nie działa. Musisz wymienić na nowy.

0
  • #22 16 Cze 2009 13:19
    dex199
    Poziom 11  

stabilizator wymieniony - niestety urządzenie nadal nie działa.zamykam temat bo już niestety nie poradzimy nic z tym.dziękuję wszystkim za pomoc :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo