Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Portege M200 - zmiana BIOS i bootowanie z CD.

Wojtek(KeFir) 27 May 2009 18:48 6639 6
 • #1
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Wpadł mi w ręce taki tablet. Problem jest taki, że przy próbie wgrania biosu 1.8 (aktualnie jest 1.7) wywala mi komunikat, że "nie masz uprawnień do zmiany biosu". Jest jakaś metoda, aby to obejść? Chcę tam wstawić Pentium D 755 (Dothan 2ghz 2mb cache)

  Druga sprawa to bootowanie z CD-romu usb. Z tego co wyczytałem to jedyna opcja to cdrom na PCIMCIA lub karta SD. (ani tego ani tego nie posiadam) czy jest jakaś opcja, żeby zmodyfikować bios tak, aby mógł bootować z CD na usb?
 • #2
  jurek1980
  Level 26  
  Co do pierwszej sprawy to może masz hasło na biosie? W jaki sposób próbujesz zrobić upgrade ( Winflash czy spod dosa z jakiejś dyskietki)? Co do bootowania z Cd na USB to powinien się zabootować. Probelem może być odtworzenie fabrycznego systemu z płyty recovery( na płycie może nie być sterowników do cd usb). Opcji modyfikacji biosu dla zmiany urządzeń w boot menu na razie nie znam.
 • #3
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Na razie nie mam klawiatury, więc nie byłem jako tako w biosie, ale jest taki program który pozwala zarządzać bootowaniem spod winddowsa i tam nawet nie ma nic o USB. tak samo podpinając cdrom usb z płytką z WIN nie czyta usb przy starcie. Ściągnąłem obraz biosu zintegrowany z instalką, jest to jakiś patent Tosziby. Po prostu plik exe który sam przeprowadza wszystkie testy pod Windowsem. (np mówi, że chce AC Adaptor, żeby rozpocząć flaszowanie, no to podłączyłem. To napisał, że nie mam uprawnień.. Chasła w bisie chyba nie ma, przy odpalaniu kompa nic nie wyskakuje, a jak sie klawiaturę do biosa podłączy, to wchodzi.
 • #4
  jurek1980
  Level 26  
  Możesz skorzystać z klawiatury na USB. Powinieneś spokojnie móc wejść do biosu( klawisz Esc a potem F1). Co do programu HWsetup to powinieneś mieć w boot priorrity opcję USB. Na 90% podczas startu, gdy masz na dole możliwość przesunięcia strzałkami i podświetlenie opcji bootowania jak podświetlisz płytę- CD to powinien wystartować także z CD-USB. Jeśli natomiast chcesz go startować z CD na USB, aby zainstalować system to odradzam. Pewnie preload i tak nie ma sterowników. Pamiętaj, że preload Toshiby to zwykły obraz ghosta. Ja jak nie mam możliwości instalacji przez dedykowany napęd to po prostu na innym kompie kopiuje image z plyty na wcześniej zrobionego bootowalnego pendriva z Ghostem i w ten sposób odtwarzam system.
 • #5
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Nie mam oryginalnego Ghosta od Toshiby. Kolega instalował tam XP-pro przez LAN. A sterowniki wszystkiego dogrywał później. No niestety system jest już zajechany. A na spodzie jest oryginalna naklejka XP-Tablet i taki chce zainstalować.
 • #7
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Doszedłem już co i jak.

  Mianowicie, Ten komputer jest w stanie bootować tylko z:

  Dysku, LANu, kary SD (sformatowanej specjalnym programem Toshiby, inaczej niet) CD-romu na PCMCIA, CDromu/flopa zintegrowanego w stacji dokującej. USB też, ale tylko tego w stacji. USB w samym lapie ma programowo zablokowane bootowanie. Nie wiem jak sie lap zachowa jakbym wsadził USB na PCMCIA i tam cd podpiął... sprawdzę w przyszły wtorek.