Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka turystyczna- ogniwa Peltiera

elektro8000 27 May 2009 21:04 19530 22
 • #1
  elektro8000
  Level 14  
  Witam, posiadam lodówkę turystyczną (model: EC-0445). Ogniwo Peltiera jakie w niej zastosowano to: TEC1-12706 (51,4W/6A). Lodówkę używam w ciężarówce zwłaszcza latem, jednak jak na moje wymagania troszeczkę za słabo chłodzi. Chciałbym w celu polepszenia wydajności zastosować inne ogniwo o większej mocy, np. TEC1-12710 (90W/10A), najlepiej dwa. Pierwsze umocowane na radiatorze po zewnętrznej stronie komory, a drugie w środku, także umocowane na radiatorze. Maksymalne obciążenie zasilacza wynosi 6A przy napięciu 12V, dlatego muszę zastąpić go innym. Moje pytania opiszę w punktach, aby osobom które znają się na rzeczy było łatwiej na nie odpowiedzieć.
  1. Jeżeli ogniwo o P=51,4W zmienię na 90W to czy jakość chłodzenia będzie znacznie lepsza? Chciałbym dodać, że w samochodzie nie posiadam klimatyzacji, a w letnie dni kabina dosyć mocno się nagrzewa.
  2. Aktualnie posiadam zasilacz 12V\13A. Mam rozumieć, że jak na razie ogniwa można podłączyć tylko równolegle? Jeżeli to zrobię to wówczas prąd podzieli się na 2, czyli na każde ogniwo będzie przypadał prąd 5A, wtedy Ogniwa będą pracować z połową mocy- 180/2= 90 90W> 51,4W, teoretycznie i tak się opłaca. Aby układ działał prawidłowo należy zastosować zasilacz 24 lub 30V/10A, a ogniwa połączyć szeregowo?
  3. Poniższe zdjęcia przedstawiają radiatory i ich przymocowanie w lodówce. Wydaję mi się, że radiator znajdujący się na zewnątrz komory (ten większy) nie powinien mieć problemu z odprowadzaniem ciepła. Chciałbym się także dowiedzieć jak przedstawia się sytuacja z tym aluminiowym klockiem po środku? Chodzi mi o to, że prawa strona będzie przylegać do zimnej strony 1 ogniwa, a lewa strona do gorącej części 2 ogniwa, tzn. że drugie ogniwo będzie chłodzone zimnem 1 ogniwa. Czy z tym nie będzie problemu?  Przeczytałem już chyba wszystkie posty na elektrodzie dotyczące tych ogniw, jednak odpowiedzi na mój projekt nie znalazłem.

  Czekam na odpowiedzi.... Dzięki :)

  Lodówka turystyczna- ogniwa PeltieraLodówka turystyczna- ogniwa PeltieraLodówka turystyczna- ogniwa Peltiera
 • #2
  Darrieus
  Level 38  
  1. Razem z ogniwami musiał byś wymienić radiatory na większe, a nawet przed wymianą ogniw, bo od radiatorów dużo zależy, im szybciej odberasz ciepło ze strony gorącej, tym zimniej po stronie zimnej - pompa ciepła.
  2. Jak podłączysz nowe ogniwa do tego zasilacza 13A to prąd sie nie podzieli, tylko zasilacz się spali, chyba że miałeś na myśli połączenie szeregowe a nie równoległe (bo tak wynika z twoich wyliczeń) wtedy prąd się podzieli i faktycznie sumaryczna moc będzie 90W - ale bez wymiany radiatorów to można sobie pogwizdać. Ratunkiem może być wymiana wentylatora/ów jak lodówka takie posiada, a jak nie to ich zamontowanie, inaczej nie masz co liczyć na poprawę.
  3. Jak jedno ogniwo chłodzi drugie to to które chłodzi wymaga jeszcze większego radiatora , to działa kaskadowo.


  P.S. W ciężarówce chyba masz 24V , to po co wymieniać zasilacz, podłączasz ogniwa szeregowo i prosto do instalacji - przez jakiś bezpiecznik...
 • #3
  elektro8000
  Level 14  
  1. Zewnętrzny radiator po stronie gorącej ma wymiary 13x12x5cm wys, wentylator ma średnicę 12cm, a nadmuch jest z boku kierowany na zebra. Wewnętrzny radiator po stronie zimnej 10x11x2m wys., wętylator o śr. 9cm i nadmuchu z boku. Zapomniałem napisać o wiatraczkach :) Czyli co, wydajność chłodzenia powinna się polepszyć?
  2. "Jak podłączysz nowe ogniwa do tego zasilacza 13A to prąd sie nie podzieli, tylko zasilacz się spali"- dlaczego się spali? W połączeniu szeregowym I jest stały, a napięcie się dzieli w zależności od dołączonych odbiorników, natomiast w połączeniu równoległym U jest stałe, a prąd się dzieli. Tak??
  3. Ten pierwszy radiator jest znacznie większy od pierwszego, więc powinien poradzić sobie z odprowadzaniem ciepła. Martwi mnie jeszcze temperatura w kabinie. Chodzi mi o to czy kiedy w środku jest gorąco to czy lodówka poradzi sobie z chłodzeniem.

  Owszem podłączałem wcześniej lodówkę do instalacji 24V (oryginalnie pobierała 6A) jednak przewody bardzo się grzały, a czasem nawet izolacja zaczęła się topić. Posiadam przetwornice 24\230V. Oprócz lodówki podłączam także laptopa czy ładowarkę do telefonu. Dobrze, że napisałeś o instalacji 24V. Do przetwornicy podłączyłem przewody o sporej średnicy prosto z akumulatora. Może założe klemy, jakiś bezpiecznik i włącznik do tych przewodów?
 • #4
  Darrieus
  Level 38  
  Przy łączeniu szeregowym i prąd i napięcie się dzieli, zgodnie z wszelkimi prawami, jak napięcie spadnie o połowe przy określonej rezystancji to prąd też spadnie o połowę. Przy łączeniu równoległym napięcie zostaje bez zmian a prąd się dodaje. (to tak nie do końca... ale to nie szkoła)
  Radiatorów na oko się nie oceni, dobrze by było jakby nie parzyły ręki przy dotykaniu czyli nie więcej jak 50 stopni celcjusza.
  Te przewody do podłączenia... jak połączysz ogniwa szeregowo i podłączysz do instalacji to 180W / 24V = 7,5A , nie wiem co się tam paliło i topiło ale przewody 1,5mm² nie powinne się grzać ani odrobinę.
  I pozostaje kwestia wentylatorów bo są na 12V, myśle żeby wstawić LM7815, i zasilić je 15V, chłodzenie się poprawi przy okazji.

  Przewody topiły sie w końcu przy lodówce czy przy tej przetwornicy 230V , bo jak przy przetwornicy to nie dziwne, tam może popłynąc 20A albo i lepiej, a jak dałeś jakieś chudziny...
 • #5
  elektro8000
  Level 14  
  Przewody się grzały jak lodówka chodziła w zapalniczce, a nie jak była podłączona do przetwornicy. (Samochód ma już trochę lat, może przewody są przegrzane, ich rezystancja jest duża i może dlatego przy większym obciążeniu się grzeją)
  Jeżeli podłącze ogniwa szeregowo to nie wykorzystam ich pełnej mocy. Tak?

  " jak połączysz ogniwa szeregowo i podłączysz do instalacji to 180W / 24V = 7,5A"- dlaczego 180W? 90W to moc oddawana, ogniwo 12710 pobiera ok 146W. Powinno być chyba 292/24=12,17A?

  Co do tego stabilizatora to napięcie 15V nie zaszkodzi wentylatorom?
 • #6
  Darrieus
  Level 38  
  elektro8000 wrote:
  Przewody się grzały jak lodówka chodziła w zapalniczce, a nie jak była podłączona do przetwornicy. (Samochód ma już trochę lat, może przewody są przegrzane, ich rezystancja jest duża i może dlatego przy większym obciążeniu się grzeją)
  Jeżeli podłącze ogniwa szeregowo to nie wykorzystam ich pełnej mocy. Tak?

  " jak połączysz ogniwa szeregowo i podłączysz do instalacji to 180W / 24V = 7,5A"- dlaczego 180W? 90W to moc oddawana, ogniwo 12710 pobiera ok 146W. Powinno być chyba 292/24=12,17A?

  Co do tego stabilizatora to napięcie 15V nie zaszkodzi wentylatorom?


  Ogniwa są na 12V , jak podłączysz je szeregowo i podłączysz do instalacji 24V to na każdym odłoży się napięcie 12V (bo oba są takie same) to z prawa ohma.

  7,5*12=90
  7,5*24=180
  (zakładam moc oddawaną, przy pobieranej jest identycznie) tylko będzie ~11A

  15V na pewno nie zaszkodzi, wentylatory z powodzeniem działają do 18V ale to już hardcore.
 • #7
  LuckyDj
  Level 33  
  Tak Kolego, będą takie same, tylko pamiętaj, że ogniwo Peltiera nie robi z ciepła zimno, ale pobiera ciepło, żeby je odprowadzić z drugiej strony... Jeśli nie odprowadzi tyle co pobierze, to się popsuje!
 • #8
  elektro8000
  Level 14  
  OK, a co z tymi ogniwami? Jaką moc wybrać, czy ta będzie odpowiednia, tzn 90W, czy jakiś inny model?
 • #9
  Darrieus
  Level 38  
  Ten radiator może mieć problemy z tymi 200W, wentylatory go poratują trochę, nie zdziwie się jak wcale nie będzie chłodniej. Producent obliczył na 50W... ewentualnie jedno ogniwo 90W bym ryzykował.
  Możesz mu dowalić 10 wentylatorów, ale wtedy lodówka turystyczna będzie głośna jak chłodnia przemysłowa :P

  Wymień wentylatory na lepsze/większe/wydajniejsze i zostaw to co jest.
  Zresztą to był mój pierwszy pomysł.
 • #10
  elektro8000
  Level 14  
  Większego wentylatora już chyba raczej nie umieszczę. Ten oryginalny jest duży, wielkość ma zbliżoną do radiatora. Można by także umieścić wentylator komputerowy na górze tego radiatora, tzn jeden nawiew z boku a drugi z góry.

  Tak jak napisałeś można zamiast 50 wsadzić do lodówki 90W. Zastanawiałem się także, jak by wyglądało chłodzenie gdybym zamontował drugie ogniwo o tej samej mocy tzn 2x50W. Jedne po prawej stronie tego klocka, a drugie po lewej (patrz środkowe zdjęcie).
 • #11
  Darrieus
  Level 38  
  Z jednym 90W będzie lepsze chłodzenie, no i prościej przede wszystkim.
 • #12
  elektro8000
  Level 14  
  Z podłączeniem poradzę sobie. Zależy mi tylko, żeby lodówka chłodziła mocniej.

  Dlaczego tylko 1 ogniwo? Zastanawiałem się także, by kupić tylko 1 ogniwo 90W i wykorzystać te drugie, tzn jedno ogniwo 50W przymocował bym do tego większego radiatora, a drugie do tego mniejszego w środku lodówki. Wtedy 1 ogniwo chłodziło by drugie i większe zimno powinno pojawić się w środku :)
 • #13
  Darrieus
  Level 38  
  Kup to jedno ogniwo 90W , a to 50Watowe albo dołożysz albo nie, zobaczysz czy radiatory będą dawały radę. W ten sposób masz największe szanse na nie wywalanie pieniędzy niepotrzebnie.

  I nie myśl w kategorii chłodzenia jednego ogniwa drugim, nie tędy droga.
 • #14
  elektro8000
  Level 14  
  Masz rację, kupię na razie jedno ogniwo i zobaczymy jak sie będą zachowywać radiatory.

  Jedynie gdzie mogę kupić te ogniwa to allegro, u mnie m.in w sklepach komputerowych i z częściami do lodówek tego nie kupię. Wiesz może, gdzie mogę tanio to nabyć?
 • #15
  lechoo
  Level 39  
  Aby uzyskać większą różnicę temperatur można zastosować połączenie kaskadowe 2 modułów, ale muszą mieć odpowiednio zróżnicowaną moc. Najlepiej byłoby wymienić chłodziarkę na inną, sprężarkową albo absorpcyjną, gdyż sprawność modułów Peltiera jest względnie niska, rzędu ~50%.
 • #16
  elektro8000
  Level 14  
  lechoo wrote:
  Aby uzyskać większą różnicę temperatur można zastosować połączenie kaskadowe 2 modułów, ale muszą mieć odpowiednio zróżnicowaną moc. Najlepiej byłoby wymienić chłodziarkę na inną, sprężarkową albo absorpcyjną, gdyż sprawność modułów Peltiera jest względnie niska, rzędu ~50%.


  No właśnie chodzi mi o połączenie 2 modułów, ale nie za bardzo wiem o co chodzi z tą zróżnicowaną mocą (jedno ogniwo mocniejsze, a drugie słabsze?)
  Słyszałem o takich małych sprężarkowych chłodziarkach, ale są dosyć drogie Link
 • #17
  Darrieus
  Level 38  
  To ogniwo które chłodzi pierwsze ogniwo powinno być mocniejsze od tego pierwszego. A radiator musi odprowadzić ciepło zsumowane z obu ogniw czyli 90+50. I nie zapomnij o paście termoprzewodzącej, choćby zwykłej "H".
 • #18
  elektro8000
  Level 14  
  OK, a gdzie mogę kupić te ogniwa oprócz allegro? Chodzi mi o w miarę przyzwoitą cenę.
  Jak się dokładnie dobiera radiatory do mocy? Kiedyś czytałem o tym, tzn jakie powinny być wymiary itp.
 • #20
  elektro8000
  Level 14  
  Ceny w google sprawdzałem juz wcześniej, jednak w typowo elektronicznych sklepach ceny tych ogniw są dość drogie. Najtaniej wychodzi na allegro, chyba tam się skuszę.

  Czyli które ogniwo było by najodpowiedniejsze do tej lodówki? 90W, czy może coś mocniejszego?
 • #21
  Darrieus
  Level 38  
  90W i wymiana wentylatora, albo zasil go z tych 15V.
 • #22
  elektro8000
  Level 14  
  OK, zamówie ogniwo Peltiera o mocy 90W i ten stabilizator 15V. Sprawdze jak działa z 1 i 2 ogniwami. Odpiszę jak przyjdzie paczka. Dzięki lubamet za dotychczasową pomoc.. ;)
 • #23
  rozales
  Level 24  
  Poczernienie radiatora też by pomogło,choć nie wiem ile. Pasta jest niezbędna. No i porządne skręcenie.