Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R560 - bardzo gorący zasilacz podczas pracy

No name 28 Maj 2009 01:13 4456 6
  • #1 28 Maj 2009 01:13
    No name
    Poziom 21  

Witam
    posiadam laptopa, model R560 (core 2 duo 8400 2,4Ghz, 4Gb Ram ddr3, geforce 9600gt) , gdy gram na nim np. w BioShock'a to zasilacz jest tak gorący ze nie da się go trzymać w ręku dłużej niż pare sekund. Czy to normalne? Podczas normalnej pracy czyli pisanie w wordzie lub przeglądanie stronek internetowych temp zasilacza jest w normie. Dodam, że mam wyjętą baterię, żeby niepotrzebnie jej nie zużywać. Martwię się o to, że na dłuższą metę zasilacz może bardzo szybko paść. Czy jest jakiś sposób aby zmniejszyć jego temperaturę? (nie chodzi mi np o przyczepienie do niego radiatora lub wentylatora)

0 6
  • #2 28 Maj 2009 02:49
    Paulusplus
    Poziom 13  

Cześć, możesz np. zainwestować pare zł. w podstawkę chłodzącą z wentylatorami wolnoobrotowymi. Wtedy laptop będzie miał lepsze odprowadzenie ciepła i nie będzie pobierał tyle energii z zasilacza na kręcenie wentylatorkami/-kiem wewnątrz komputera. Pozdrawiam.

Moderowany:

Większego steku bzdur już dawno nie słyszałem. Udzielam ostrzeżenia za poradę nic nie wnoszącą do tematu.

0
  • #3 28 Maj 2009 06:30
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 05 Cze 2009 00:47
    Paulusplus
    Poziom 13  

Hej, nie wiem o jakim steku Kolega Moderator tu opowiada (chyba był głodny :D), bo jeśli chodzi o moją wypowiedź, to nie wziąłem jej z sufitu:
    1. Temperaturę zasilacza mierzyłem pirometrem podczerwieni IR-360, pomiar na powierzchni ładowarki.
    2 Używam podstawki Zalman NC1000, cichej a wydajnej.
    3. Mój lapek to Compal FL90, IntelCore2DuoT7500, GeForce8600M 512MB, 4GB, XPHome.
    4. Zasilacz to jakaś chińszczyzna 90 watowa dostarczona wraz z laptopem (pewnie też wykonanym w CHRL jak wszystko w dzisiejszych czasach).
    5. Pomiarów dokonywałem pod różnym obciążeniem, chyba nie za dużym jak na ten sprzęt, raz film w divx, raz surfowanie, raz Word - ale nie naraz, tylko tak jak się to przeważnie stosuje. Później zestawiłem średnią.
    6. Z obliczeń wyszło mi:
    - średnia temperatura zasilacza, laptop bez podstawki w akcji, 60stC;
    - z Zalmanem ok. 10 stopni mniej (też dużo, jak na mój gust, ale zawsze to mniej).
    Pozdrawiam, szczególnie bardzo miłego i uprzejmego Pana Moderatora.

0
  • #5 05 Cze 2009 02:55
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Wsadź baterię! Ona działa jako bufor, i nie może nie być jej wcale! Podczas, gdy komputer jest podłaczony do zasilania, układ ładujący dba o żywotność w wystarczający sposób. Znacznie bardziej niebezpieczne jest właśnie trzymanie akumulatora wyjętego, jeżeli aku nie będzie ładowany, to rozładuje się do tak niskiego poziomu, że zajdą nieodwracalne zmiany w jego celach i będzie kaplica.

0
  • #6 05 Cze 2009 10:17
    jasiekp
    Poziom 9  

Większość zasilaczy tak się grzeje, to normalne. Ważne żeby nie stosować zasilacza o niższej mocy niż powinien być do danego modelu (dell ma taki fajny feature, że bios informuje jak zasilacz jest za słaby). Ale skoro masz 90W to to większości normalnych komputerów to powinno wystarczyć. Chociaż z drugiej strony widzę, że ten R560 ma mocną konfigurację, więc być może samsung dostarcza też mocniejsze zasilacze. Pamiętam 17" serię Dell Precision na karcie graf. Quadro 512MB, do nich był dostarczany wielki zasilacz 130 W i też potrafił się szybko spalić. Jeżeli to jest zasilacz który był dostarczony z tym laptopem to powinno być ok, jeżeli inny to dowiedz się czy oryginalny zasilacz miał także 90W czy więcej.
    Na pewno zgadzam się z przedmówcą - bateria może pomóc.
    Obciążenie obliczeniowe komputera jest bardzo znaczące w kontekście poboru prądu. Procesor jest jednym z najbardziej wymagających energetycznie elementów laptopa. Obok niego podświetlenie matrycy i dysk.
    Odpal sobie SuperPI i zobacz jak momentalnie procesor zaczyna się grzać. Wtedy zasilacz musi mu dostarczyć odpowiedni prąd, więc również zaczyna się grzać. Nie przejmuj się tym wcale ale i pogódź z tym, że dzisiaj zasilacze nie są już projektowane tak żeby wytrzymywały 10 lat.

0
  • #7 10 Cze 2009 00:11
    No name
    Poziom 21  

zasilacz 90w 19V 4,74A podczas grania na zasilaczu i baterii nadal sie grzeje, ale jak mówicie, że to norma to będę musiał się z tym pogodzić

0