Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Vectra A C16NZ '89, uszkodzony czujnik przebytej drogi

pawelhabas 28 Maj 2009 14:23 3779 0
 • #1
  pawelhabas
  Poziom 10  
  Opel Vectra C16NZ '89, uszkodzony czujnik przebytej drogi (impulsator). Opis dotyczy impulsatora dołączanego do skrzyni biegów, do którego dokręca się linkę prędkościomierza, chociaż zapewne podobnie można naprawić dowolny czujnik prędkości, przebytej drogi, vss oparty o efekt Halla.

  Problem objawia się tym że auta zaopatrzone w taki czujnik po jego uszkodzeniu czasami gasną na biegu jałowym - np w momencie dojeżdżania do skrzyżowania. ECU rejestruje błąd i zapala się lampka kontrolna check engine. Gdy impulsator sprawdzamy miernikiem (przewód sygnałowy do plusa), akurat u mnie cały czas był zwarty do masy, generalnie nie generuje cyklicznie masy i przerwy tak jak powinien gdy kręci się tarczką z magnesami.

  Naprawiłem to tak. Rozebrałem taki impulsator - mój był klejony, śrubokrętem podważyłem i rozpadł się na dwie połówki. W środku jeden z elementów miał wypaloną dziurę - wylutowałem. Skombinowałem stary wiatraczek do komputera - taki który posiada miernik obrotów (najczęściej 3-kabelkowy kabelek żółty to właśnie kabel sygnałowy impulsatora w takim wiatraczku - można sobie przed rozwaleniem wiatraczka sprawdzić czy działa impulsator). Rozebrałem wiatraczek, wylutowałem z niego hallotron (element czterokońcówkowy skrajne piny ma podłączone pod plus i 0, środkowe są dołączone do cewek stojana w silniku wiatraczka). Hallotron wlutowałem bezpośrednio do impulsatora. 0 Hallotornu połączyłem z 0 w instalacji auta, plus z plusem, a jeden z pinów na których pojawiał się sygnał z kabelkiem sygnałowym. Pozostałe elementy w impulsatorze pominąłem. Skleiłem impulsator klejem szybkoschnącym. Koniec naprawy.

  Przed naprawą trzeba się upewnić że mamy właściwy hallotron. Ja w moim wiatraczku miałem taki który bezpośrednio podłączony był do cewek więc wytrzymywał jakieś znaczące natężenie prądu no i napięcie 12V. W ogólności tak być nie musi - hallotron może też być w układzie w którym tylko steruje np tranzystorem - wtedy do impulsatora trzeba przenieść hallotron i tranzystor.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.