Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przeliczyć obroty silnika elektrycznego na moc.

28 Maj 2009 15:27 13614 6
 • Poziom 13  
  Witam wszystkim, na początek: nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem swój post, jak coś to proszę o przeniesienie.

  I tłumaczę o co mi dokładnie chodzi.

  Załóżmy, że mam silnik od pralki o parametrach: 3000 obr/min i promieniu koła pasowego na silniku 1,5 cm. Moc silnika dla podłączenia przy którym ma 3000 obr/min określona jest przez producenta na 180 watt.

  I teraz moje pytanie brzmi, jak obliczyć promień drugiego koła pasowego aby uzyskać np 3 razy większą moc czyli 540 watt.

  Wiem jedynie jak policzyć obroty po przełożeniu ale nie wiem jak przekształcić zależność P=W/t, bo gubię się przy rozpisaniu pracy :/

  Być może jest to proste ale nigdzie nie znalazłem, chyba że źle szukałem, a widocznie moja wiedza z fizyki jest jeszcze mała, pzdr wszystkich , co by ludzie bez elektrody zrobili, dzięki wam !
 • Poziom 26  
  Według mnie nie uzyskasz z silnika 180W mocy 540W.
  Zmieni się raczej siła a nie moc.
  Mogę się mylić.
 • Poziom 13  
  Hm, no ale moc jest powiązana z siłą.
 • Poziom 43  
  Większej mocy nigdy nie dostaniesz :!: Możesz zwiększyć moment lub obroty ale nie moc. Od mechanicznej strony w silniku interesująca jest tylko ta zależność M=9,55*(P/n), M w Nm, P w W, a n w obr/min. Dając przekładnie pasową obroty i moment zmienią się proporcjonalnie do stosunku średnic, więc jeśli twoje koło pasowe ma średnicę 3cm a dasz jako drugie do przekładni o średnicy 9cm to prędkość obrotowa spadnie 3 razy ale moment można by uzyskać 3 razy większy. I odwrotnie.
 • Poziom 13  
  No bo ja to tak trochę łopatologicznie wziąłem :d pomyślałem że jak mam jakąś moc samego silnika, i moc silnika z przełożeniem to moc tego 2 układu będzie inna kosztem obrotów. Ale ok policzę sobie ten moment i zwiększę drania :D dzięki.


  p.s tzn to że to są zależności liniowe to ja niby wiedziałem ale ta moc cały czas mnie myliła :D
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  W zasadzie na przekładni straci się nieco mocy, gdyż przekładnia 100% sprawności nigdy nie ma ale to nie powinno być zauważalne.
 • Poziom 13  
  Dziękuję za wyjaśnienie sprawy, a mechaniki to ja się nauczę pewnie dopiero na studiach bo w tej szkole średniej to wszystko wyrzucili :/