Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz iROBOT - uszkodzenie układu TOP245YN

waldek41 28 Maj 2009 15:49 2689 3
  • #1 28 Maj 2009 15:49
    waldek41
    Poziom 19  

Witam ! Zasilacz zbudowany na TOP245YN. Dostałem ich aż trzy; we wszystkich rozerwany TOP2456YN. Po sprawdzeniu elementów w aplikacji TOP-a, wstawiłem nowy i też niestety wystrzelił. Brak zwarć po wtórnej stronie. Może ktoś z kolegów walczył z tą przypadłością? Brak schematu do tego ustrojstwa utrudnia problem. Z góry dzięki za wszelkie info.

0 3
  • #2 29 Maj 2009 11:20
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    TOP są dość kapryśne. Wewnętrzna elektronika jest zasilana z drenu końcowego MOS-a a tam występują przepięcia ect. Trzeba b.dokładnie sprawdzić wszystkie elementy łącznie z L trafka - na mierniku indukcyjności podającym dobroć. A i to nie gwarantuje, że trafko nie przebija międzyzwojowo dopiero podczas pracy. Mimo odstożności, kilka razy zdarzyło mi się to samo co Tobie i od tego czasu uchylam się od ich napraw.

0
  • #3 30 Maj 2009 11:17
    arch_x
    Poziom 19  

Sprawdź czy na uzwojeniu pierwotnym jest układ gasikowy RCD, a przy mocy zasilacza uzasadniających zastosowanie tych TOPów powinna być. Jeżeli jest, zmierz diodę (transil) i jeżeli ma zwarcie (a tak działa transil po zadziałaniu) to przy starcie masz tranzystor końcowy włączony bezpośrednio pod napięcie zasilające. Jeżeli nie ma transila w układzie gasikowym to - jak pisze Xweldog - najprawdopodobniej masz zwarcie międzyzwojowe transformatora.

0
  • #4 14 Lip 2009 11:42
    waldek41
    Poziom 19  

Wygląda na uszkodzenie transformatora , z braku takowego odpuszczam naprawę.

0