Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Access] kwarenda aktualizująca

P-o-l 28 Maj 2009 17:36 6985 8
  • #1 28 Maj 2009 17:36
    P-o-l
    Poziom 18  

Nie wiem czy to dobry dział.
    Mam problem z kwarendą aktualizującą. Mam baze danych wypożyczalni, główna tabela wypożyczalnia, w której są dane wypożyczeń: ID, id_tytulu wypozyczonej kasety i id_klienta. W tabeli filmy jest id, troche danych o filmie, dostępność(tak/nie) oraz ilość egzemplarzy(ile ogólnie jest). Chcę stworzyć kwarendę aktualizującą, która policzy ile egzemplarzy filmu zostało wypożyczonych i porówna do ilosc_egzemplarzy z tabeli filmy a następnie wpisze do dostępnośc tak(jeżeli wypożyczono mniej) lub nie (jeżeli wypożyczono wszystko). Po części zrobiłem już pomocniczą kwarendę wybierającą która zlicza ile danego id zostało wypożyczone.

0 8
  • #2 28 Maj 2009 18:29
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Jako że jeden obraz wart tysiąc słów... W drugą stronę wartość "Tak", kryteria: [sztuk]-[ilosc]>0

[Access] kwarenda aktualizująca Lub:[Access] kwarenda aktualizująca

0
  • #3 28 Maj 2009 19:12
    P-o-l
    Poziom 18  

Dziwne, dostaje komunikat "Operacja musi wykorzystywać kwerendę, którą można aktualizować."
    W pom_aktual jest id filmu oraz ile sztuk tego filmu wypożyczono

0
  • #4 28 Maj 2009 19:23
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Do kwerendy wstaw tabele. U ciebie warunek: Ilość egzemplarzy z tabeli filmy minus ilość wypożyczonych z tabeli wypożyczalnia.

0
  • #5 28 Maj 2009 19:37
    P-o-l
    Poziom 18  

Widzisz, mam problem. Żeby dało się policzyć wszystko w kwarendzie aktualizującej to by było dobrze. Np w wypożyczalnia mam wypożyczone 3 egzemplarze jakiegoś filmu ( oczywiście wypożyczone przez 3 różne osoby po jednym egzemplarzu ) i wtedy sprawdza czy zachodzi warunek. Jak to najprościej zrobić ?

0
  • #6 28 Maj 2009 19:43
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Powiąż relacją wiele-do-jednego pole id_filmu w tabeli wypożyczalnia z polem id z tabeli filmy. Kwerenda zsumuje ilości. Powtórzę: W kwerendzie aktualizującej (w tym przypadku) działaj na tabelach.

0
  • #7 28 Maj 2009 19:54
    P-o-l
    Poziom 18  

Robię tak jak mówisz id_tytul(wypozyczalnia) -> id(filmy) jeden-do-wielu. Następnie [ilosc_egzemplarzy]-[id_tytul]=0 Dostepnosc = No ale nadal nic nie robi.

0
  • #8 28 Maj 2009 20:37
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Innym wyjściem jest zmiana typu kwerendy pom_aktual (sumująca) na tworzącą tabelę. Po uruchomieniu utwórz tabelę o nazwie Np "temp" i w kwerendzie aktualizującej (tabele: "temp" i "wypozyczalnia") ustaw warunek na SumaOfilosc=ilosc_egzemparzy dla dostępność "Nie".

Edit: właściwości sprzężenia "oba pola równe".
    i dla Tak:

0
  • #9 09 Maj 2010 18:15
    Marshall89
    Poziom 1  

3. Utwórz kwerendę o nazwie Liczba książek, która w oparciu o informacje z tabeli Książki, wyświetli podsumowanie ile jest książek każdego z autorów

nie mam pojęcia jak nazywać kryterium

0