Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pic12F629 - początki i problemy z oscylatorem chyba

aro333 28 Maj 2009 19:41 1287 2
  • #1 28 Maj 2009 19:41
    aro333
    Poziom 15  

Ostatnio naszła mnie chęć na zbudowanie tego oklepanego tutaj tematu, termometru z wyświetlaczem od Nokii. Do dyspozycji mam programatorek JDM i oczywiście do tego IC prog. Taki zestawikiem wcześniej programowałem bez problemu 16F84 jak i inne z serii 16F... Jednak z tym prockiem mam problem. Już doszedłem do tego przy pomocy archiwum , że będzie mi potrzebny raczej rozbudowany programatorek o zasilanie zewnętrzne , nie to z portu . Niestety przy tym procku napięcie z portu siada mi do 8,5 V no i procek wywala non stop błąd przy weryfikacji 000h. Ale nie w tym główny problem chyba.
    W sumie ani razu nie przeprowadzałem procedury kasowania tego procka , jednak obawiam się że brak już jest w środku w procku, linii programu dotyczącej oscylatora wewnętrznego. Niby za każdym razem podczas prób programowania klikałem w "NIE" przy pytaniu co zrobić z tą komórką . Jednak czy kilkukrotne próby programowania tego procka nie wyzerowały czasami zawartości tego procka , wgranej przez producenta? Czy jest możliwość tego sprawdzenia? Z prockami to moje początki , nie bardzo się jeszcze w tym wszystkim łapię. Czytałem tutaj o dodawaniu w asemblerze konkretnych instrukcji na poczatku programu tylko nie do końca wiem jak to zrobć. Czy mam np taką instrukcję/programik w kodzie asemblera, skompilować do hexa i wgrać?
    Czym to zrobić, darmowym oprogramowaniem ze stronki producenta procka? Czy błąd 0000h przy weryfikacji , może także wynikać z błędnej kalibracji wewnętrznego oscylatora?

0 2
  • #2 28 Maj 2009 23:34
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Wybór oscylatora nie jest istotny do programowania. Jakkolwiek byś go nie ustawił i tak da się przeprogramować w układzie. Co do kalibracji to też nie jest ona istotna, wartość jest zapisana w komórce pamięci, a i tak potem trzeba ją załadować programowo do rejestru. Jak utracisz wartość to się nic nie stanie, w najgorszym wypadku nie będziesz miał dokładnie 4MHz tylko +/-5%.
    Błąd przy adresie 0000 sugeruje błąd programowania. Albo programator nie działa dobrze z tymi układami, albo procesor nie styka z podstawką itp.

0
  • #3 19 Cze 2009 11:45
    august_
    Poziom 27  

Z tym prockiem też miałem cuda.
    Kojarzy mi się coś, że nie można mieć włączonego MCLR i internal RC jednocześnie (albo jakoś tak)..

0