Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner Unitra Diora AS 252 brak sygnału UKF po przestrojeniu

tascom 28 May 2009 20:09 6253 3
Tespol
 • #1
  tascom
  Level 11  
  Mam problem z tunerem AS252, po przestrojeniu opisanym tu na forum polegającym na usunięnciu pojemności w torze w.cz. ( C96, C97, C98, C99 każdy po 18pF, zamianie C23 z 6,8pF na 3,3pF i zamianie C17 z 51pF na 33pF nie słychać nawet słabo żadnej stacji nadającej na paśmie CCIR. Słychać jedynie szum (nie wykrywa fali nośnej). Po dotknięnciu palcem punktów: P27 (obok TDA4100) i P44 szum się wzmaga, w przypadku P27 słychać bardzo zaszumiony, ale możliwie zrozumiały sygnał jakiejś stacji (chyba rosyjskiej). Fale długie działają bez zarzutu. Co może być przyczyną takiej awarii? Dodam jeszcze, że nie dysponuję specjalistycznym sprzętem pomiarowym (generator fali, czy oscyloskop).
  Załączam schemat tego tunera
  Tuner Unitra Diora AS 252 brak sygnału UKF po przestrojeniu
  Tuner Unitra Diora AS 252 brak sygnału UKF po przestrojeniu
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  nero226
  Level 14  
  Przestrojenie nie polega tylko na usunięciu i wymianie tych elementów. Trzeba jeszcze go przestroic i uzyskac max. sygnału regulując to wszystko we właściwy sposób odpowiednimi cewkami i trymerami...
 • Tespol
 • #3
  tascom
  Level 11  
  dobrze, ale nawet jak się kręci czy trymerami, czy rdzeniami cewek nic się nie pojawia. Przestrajałem inne radioodbiorniki i zazwyczaj po usunięnciu, czy podmianie kondensatorków udało się znaleźć jakąś stację, a następnie dostrajając udawało się nawet zmieścić większą część pasma UKF.
 • Helpful post
  #4
  Andrzej L.
  Level 31  
  Z tym C17 z heterodyny bym się tak nie rozpędzał. Zostaw oryginalne 51pF i dopiero jak będzie problem z oscylacjami heterodyny powyżej 100MHz zmniejsz go wtedy. Generalnie schematowo jest to taka sama głowica jak GFE110 czy GFE112 i przestrajają się wyśmienicie. Nigdy nie miałem przypadku aby przy oryginalnym 51pF heterodyna miała by problem z oscylacją do 119MHz włącznie. Po pierwsze trzeba ustalić czy heterodyna po wycięciu równoległych pojemności w ogóle oscyluje. Podepnij się woltomierzem do R11 (100 Ohm) powinno tam być kilkadziesiąt-kilkaset mV napięcia stałego (w zależności od ustalonego prądu kolektora T3). Po dotknięciu palcem uzwojenia cewki heterodyny L4 napięcie to powinno drgnąć - co będzie oznaczać, że heterodyna w ogóle oscyluje. Dotknięcie cewki L4 palcem spowoduje zerwanie drgań. Jeżeli po dotknięciu napięcie nie ulegnie zmianie oznacza to, że heterodyna w ogóle się nie wzbudza.
  Heterodynę możesz też spróbować złapać na innym radiu działającym w paśmie 87,5-108MHz. Dla naszego przestrajanego odbiornika początek pasma 87,5MHz (najniższą częstotliwość odbieraną) powinny ustalać oscylacje heterodyny naszego przestrajanego radia na częstotliwości ~98,2MHz - i tam należy drugim radiem próbować odebrać falę nośną (ciszę niezmodulowanej fali heterodyny) - można zakręcić rdzeniem heterodyny aby się "wstrzelić" w pasmo, bo po wycięciu kondensatorów heterodyna może stać gdzieś z boku.
  Warto też zwrócić uwagę na pojemność C2, którą można czasami omyłkowo wyciąć zamiast C96. Oba mają po 18pF i są obok siebie montowane równolegle i czasami można się pomylić przy wycinaniu.
  Jak rozważysz powyższe przypadki to daj znać co ustaliłeś.
  W razie dalszych niejasności wal na priv :)