Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do jakiej temp może schłodzić klimatyzacja ?

morzedzungli 28 Maj 2009 21:05 6712 10
  • #1 28 Maj 2009 21:05
    morzedzungli
    Poziom 14  

Witam!

Wiecie może do jakiej temp może schłodzić klimatyzacja pomieszczenie ?

Chciałbym zrobić pomieszczenie do przechowywania truskawek na 1 miesiąc w roku o wymiarach 2x2m i 2,2 wysokości, izolacja 20cm styropian.

Czy dam radę schłodzić najtańszą klimatyzacją taką do 1000 zł. ww pomieszczenie do temp 5- 6 stopni?

Dziennie będzie tam około 200-300kg owoców ilość ta miałaby być schłodzona w czasie 3-4 h

Czy ma to sens waszym zdaniem czy lepiej nie bawić się w takie rozwiązania i kupić agregat chłodniczy?

Dziękuję za każdą odpowiedź.

0 10
  • #2 28 Maj 2009 21:15
    jacur
    Poziom 32  

"cywilne klimatyzatory" czyli takie do pomieszczeń maja blokadę dolnej temperatury na 16 lub 17 °C.

0
  • #3 28 Maj 2009 22:00
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zwykłym klimatyzatorem nie da rady osiągnąć takiej temperatury.Pozostaje agregat.

0
  • #4 28 Maj 2009 22:14
    morzedzungli
    Poziom 14  

A czy można taką klimę odblokować?

0
  • #5 28 Maj 2009 23:01
    ion-tichy
    Poziom 31  

Można wywalić automatykę i wstawić zwykły termostat. Ale taka niby chłodnia nie pociągnie. Bez wsadu i parametrów towaru to może jeszcze zeszłaby to tych kilku stopni ale raczej krótki byłby jej żywot. Nie bardzo rozumiem pomysłu takiego "dziadowania" - to przecież towar wart ładnych parę złotych. Raczej dobrać należy chłodnicę i do tego agregat i być pewnym, że zbieranie kilkuset kg owoców nie pójdzie na marne przez dziwne oszczędności.

0
  • #6 04 Cze 2009 13:31
    ostry17
    Poziom 12  

Nie rozumiem, po co kombinować z klimatyzatorem. Dobierz jakiś mały agregat. Na takie pomieszczenie nie będzie Ci potrzebne nic większego, zwłaszcza na jeden miesiąc w roku. Powinieneś się zmieścić w tej kwocie.

Klimatyzator, zakładając wywalenie automatyki padł by Ci dość szybko, bo nie byłby w stanie tego schłodzić i chodził by non stop. Taka "cywilna" klimatyzacja nie schłodzi Ci pomieszczenia do 18st, nie mówiąc o 5-6st.

0
  • #7 04 Cze 2009 19:08
    lopp
    Poziom 20  

ostry17 napisał:
    Nie rozumiem, po co kombinować z klimatyzatorem. Dobierz jakiś mały agregat. Na takie pomieszczenie nie będzie Ci potrzebne nic większego, zwłaszcza na jeden miesiąc w roku. Powinieneś się zmieścić w tej kwocie.

Dobranie agregatu to właściwa droga ale nie liczyłbym by1000 starczyło - agregat+chłodnica+sterownik+elektryka. Tyle tylko, że na sprzęcie, od którego zależy jakość towaru nie ma co oszczędzać.

0
  • #8 08 Cze 2009 00:01
    ostry17
    Poziom 12  

Wszystko zależy od sprzętu, znajomości itp
    Można coś takiego zrobić za 1000zł a można i pięć razy drożej.

Tutaj pojawia się kwestia podejścia do sprawy.
    morzedzungli jak znasz jakiegoś dobrego chłodniarza to weź go po prostu zapytaj za ile Ci takie coś zrobi. Niech Ci dobierze agregat itp

Jak było napisane, że ma to chodzić przez jeden miesiąc w roku to myślę, że można kupić jakiś używany agregat i chłodnicę. Tylko z pewnego źródła. Znajdź w okolicy dobrego, polecanego chłodniarza i udaj się do niego.

0
  • #9 11 Cze 2009 19:50
    ja9
    Poziom 15  

Jak wywalisz automatykę chłodnica zamarznie , oberwą się łopaty wentylatora , może przyleje sprężarkę , może urwie korbowód zależnie od sprężarki itd , może towar ci zgnije itd.
    Wtedy może udasz się do chłodnika i może kupisz agregat

A może będzisz miał fart i jakoś ci to schłodzi , ;]

0
  • #10 11 Cze 2009 21:55
    termix1
    Poziom 10  

aby sensownie przechować truskawki przez miesiąc oprócz temperatury musisz mieć odpowiedną wilgotność w pomieszczeniu. Do tego potrzebna jest odpowiednia chłodnica, bo w przeciwnym wypadku truskawki Ci wyschną a ta niestety nie jest tania. Pozostałe elementy ukadu chłodniczego mają mniejsze znaczenie. Przemyśl to dokładnie.

0
  • #11 11 Cze 2009 22:59
    morzedzungli
    Poziom 14  

Witam!

Dziękuję za wasze wypowiedzi i uznałem ze macie rację co do agregatu z prawdziwego zdarzenia montowanego przez fachowca.

Sezon u mnie się już kończy i inwestycja zostaje odłożona na zimę

Pytałem o klimę bo w marketach można kupić zestawy do samodzielnego montażu i miałbym chłodzenie w ciągu 24h. Teraz jestem mądry :) poczytałem troszkę i wiem że nawet zestawy marketowe w których tylko się przedmuchuje układ a nie odsysa powietrze będą kiepsko działały.

morzedzungli

0