Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawny podgrzewacz wody DAFI - słabo grzeje

BURMAR 28 Maj 2009 21:40 12207 4
  • #1 28 Maj 2009 21:40
    BURMAR
    Poziom 23  

Witqm,
    Kupiłem na działkę podgrzewacz wody DAFI o mocy 3,7 KV na napięcie 230 V. Zamontowałem go zgodnie z instrukcją i jestem bardzo zawiedziony. Po odkręceniu ciepłej wody wypływa z niego woda o temperaturze tylko 39 - 42 oC. Sprawdziłem napięcie w gniazdku podczas grzanai wody. Spada do 199 V.(normalnie jest 228 V).Myślę, że to jest przyczyna.Do głównej szafy z bezpiecznikami mam ok.10 m.Czy poprowadzenie nowego grubszego przewodu coś pomorze ?. W szafce są bezpieczniki 20 A. Jaki musiałbym pociągnąć przewód i jaki zasosować u mnie bezpiecznik. Czy w ogóle gra jest warta zachodu. Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 28 Maj 2009 21:50
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Witam. Muszę Cię rozczarować. Zamontowałem takich podgrzewaczy około 50, i żadna z osób nie była zadowolona z efektu końcowego. Trochę lepiej jest z 4,4kW, ale tylko wtedy, gdy woda leci cienkim strumieniem. Nie powinno być takich spadków, więc najpierw sprawdź, czy w tablicy GŁ też spada napięcie.
    Przewód 3x2,5 zabezpieczenie B16.

• Pomocny post
    #3 28 Maj 2009 22:22
    Moulder
    Poziom 23  

Przy przepływie 1l/min podgrzewacz o mocy 3,7kW powinien podgrzewać wodę o jakieś 52 stopnie Celcjusza.

Spadek napięcia o 30V teoretycznie spowoduje spadek mocy z 3,7kW na 2,75kW czyli o 25%. I teoretycznie o 25% spadnie wydajność tego podgrzewacza.

• Pomocny post
    #4 28 Maj 2009 22:50
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Ale zauważ, że przy 1L/min woda poleci cienkim (nawet bardzo) strumieniem. Jeśli spadek napięcia występuje już w TG, to sprawa jest poważniejsza...Jeśli nie, to wymiana przewodu na 3x 2.5 Cu (jeśli przekrój przewodu powoduje spadek napięcia, może luźny styk) powinna trochę poprawić ten stan.

• #5 29 Maj 2009 11:59
    BURMAR
    Poziom 23  

Dziękuję bardzo wszystkim, którzy mi pomogli. Teraz wiem na czym stoję i co dalej robić. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
    Zamykam temat

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME