Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

300 mhz - da się legalnie nadawać?

przemek.tomala 11 Maj 2004 19:47 3001 16
  • #1 11 Maj 2004 19:47
    przemek.tomala
    Poziom 22  

Mogę kupić 10 radiotelefonów radmorka (300mhz), i chciałem się spytać, czy da się na tym legalnie nadawać, da się na to pozwolenie wyrobić, czy nie?, jeżeli tak, to ile by coś takiego koształowało, przestrajać raczej nie ma potrzeby, bo to ma być łączność tylko pomiędzy nimi. Nie wiem jkaie to dokładnie modele.

0 16
  • Mitronik
  • #2 11 Maj 2004 20:48
    sq6fmy
    Poziom 22  

Witam!

To pasmo nalezy do wojska i jest tez uzywane przez lotnictwo. TRZYMAC SIE Z DALEKA!!!

pozdr
    Jacek

0
  • Mitronik
  • #3 11 Maj 2004 21:03
    przemek.tomala
    Poziom 22  

Nie ma żadnej możliwości??
    Użytkowników też można by w sumie do pewnego rodzaju "służb" zaliczyć, nie ma tam choć wąskiego pasemka gdzie można by się wcisnąć legalnie, czy może zaryzykować, i nadawąć na jakimś jednym kanaliku??

0
  • #4 11 Maj 2004 21:05
    green33

Poziom 31  

Niestety lotnictwo NATO.... np, na kanale dawnego przemiennika TAXI w Bielsku 304.100 wejście... nadalą Królewskie Siły POwietrzne Holandii :))

Radze uważać... juz prędzej lewizne zrobic pomiedzy kanałami Centertela na 70 cm...

Green

0
  • #5 11 Maj 2004 21:07
    przemek.tomala
    Poziom 22  

a od ilu do ilu ich kanały zajmują?
    Radmory, chyba ich kanały się programuje, może ich możliwości przekraczają w którąś stronę zakres częstotliwości nato.

0
  • #7 11 Maj 2004 22:05
    vojtaczek
    Poziom 10  

Czasami są do wydostania za śmieszne pieniądze Motorolle GP300 z 300MHz.Czy przeciągnąć w okolice LPD,PMR.
    Gdzieś tu na elektrodzie widziałem że radmory dało się przestrajać.

0
  • #8 11 Maj 2004 22:37
    IDE
    Poziom 15  

Przestroic mozna, tylko wszystko zalezy od ilosci pracy jaka nalezy w to wlozyc.
    Swoja droga, mam VFO z takiego Radmora 300MHz i po malej modyfikacji przestrajac je mozna w calym pasmie 70cm, przetestowalem go z synteza TSA5511.
    A tak na marginesie gdzie mozna kupic za rozsadna cene taki kompletny dzialajacy model z 300MHz? Chetnie bym sie pobawil i sprobowal go przestroic na 70cm. Oczywiscie mam zamiar zbudowac nowa synteze i sterownik na uP do tego wyswietlacz LCD lub LED.

0
  • #9 11 Maj 2004 23:40
    green33

Poziom 31  

vojtaczek napisał:
    Czasami są do wydostania za śmieszne pieniądze Motorolle GP300 z 300MHz.Czy przeciągnąć w okolice LPD,PMR.
    Gdzieś tu na elektrodzie widziałem że radmory dało się przestrajać.

Tak, można, bo radmory maja synteze streowana z kości PROM, oprócz tego musisz przestroic oba VCO - cholernie trudno się rozlutowuje moduły, oprócz tego do przerobienia odbiornik do pierwszego mieszacza.... a potem nadajnik... do tego trzeba dołożyc hybryde na końcówkę mocy... itp... i tak kupując Motorole z 300 Mhz za 100 zł, wkładasz w nią kilkadziesiąt godzin pracy, trochę części... a zapomniał bym... potrzebujesz generatora, miernika częstotliwości, dobrej sondy w.cz i paru innych przyrządów.... a za 200 zł masz LPD lub PMR... gdzie tu sens i logika... nie opłaca się.

1
  • #10 11 Maj 2004 23:44
    green33

Poziom 31  

elektroniczek napisał:
    a od ilu do ilu ich kanały zajmują?
    Radmory, chyba ich kanały się programuje, może ich możliwości przekraczają w którąś stronę zakres częstotliwości nato.

Raczej to sprzet cywilny ma ograniczone możliwości w stosunku do wojskowego... Poza tym potem masz pasmo ILSa... a jak się kończy głupota możesz zobaczyć na filmach z TVNu. A powyżej pracuje TETRA Policji... też bym się tam nie radził pchać.
    Sygnał na 300 Mhz rozchodzi się daleko, jak samolot jest na kilku ty. metrów to usłuszy Cię z odległości paru tysięcy km. Sam na CT 145 na małej gumowej antenie słysze samoloty cywilne podchodzące do lądowania na lotnisko w Pradze... a mieszkam koło Łodzi. I słysze je jak są na wysokosci około 500 m nad ziemią, potem niżej już się łącznośc urywa.

Pozdrawiam Green

0
  • #11 11 Maj 2004 23:45
    green33

Poziom 31  

IDE napisał:
    Przestroic mozna, tylko wszystko zalezy od ilosci pracy jaka nalezy w to wlozyc.
    Swoja droga, mam VFO z takiego Radmora 300MHz i po malej modyfikacji przestrajac je mozna w calym pasmie 70cm, przetestowalem go z synteza TSA5511.

tak VCO odbiornika przejechałem na 520 Mhz.. :)

Jak chcesz takiego RADMORA daj na priv.

Green

0
  • #13 12 Maj 2004 18:02
    przemek.tomala
    Poziom 22  

hmm, a trudno się przerabia?? Trzeba w to trochę więcej pracy włożyć, czy da się szybko i bezboleśnie?

0
  • #14 12 Maj 2004 21:29
    serwis
    Poziom 37  

androot napisał:
    To stary sprzet, niewart zachodu. Mam takich kilka (dostalem za darmo). Dobre sa na czesci: tranzystor w PA, diody PIN w przelaczniku N/O i filtr 10,7 B2.

Filtr to akurat jest 21,4 :? Filtry 10,7 stosowane są w VHF.

0
  • #15 13 Maj 2004 10:06
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Nie zgodzę się z opinią, że Radmory mają synteze sterowaną z kości PROM - one mają po prostu kwarc na każdy kanał i tyle - dotyczy do starych Radmorów. Te najnowsze mają synteze sterowaną z kości EEPROM.

0
  • #16 13 Maj 2004 11:58
    humek
    Poziom 32  

kilka ładnych lat temu dawno dawno to było przerobiłem kilka radmorów na pasmo 70cm (430Mhz ) z pasma 300Mhz.Przerobiłem fm-317 przenosny 3 kanałowy ,Fm 3031 300Mhz samochodowy /stacjonarny i "murzynka" juz nie pamiętam jaki miał numer serii,Te radiotelefony były sterowane kwarcami nie posiadały syntezy ale wiem ze i te wersje z synteza (murzynek0 mozna było przerobic.Te modele które ja przerobiłem działały dobrze bezproblemowo moce wyjsciowe miały porównywalne z fabrycznymi 10W a i czyłosc odbiornika była zadawalająca 0.4 uV przy SINAD20 mierzone na ZPFM3.Pasmo 300 MHz jest armijne i nie nalezy tam nadawac gdyz narusza to obronnosć nie tylko kraju ale i NATo i zapewniam że bedzie z cała surowościa ścigane a są odpowiednie służby które maja bardzo dobry sprzet namiarowy.

0
  • #17 13 Maj 2004 16:27
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

serwis napisał:
    androot napisał:
    To stary sprzet, niewart zachodu. Mam takich kilka (dostalem za darmo). Dobre sa na czesci: tranzystor w PA, diody PIN w przelaczniku N/O i filtr 10,7 B2.

Filtr to akurat jest 21,4 :? Filtry 10,7 stosowane są w VHF.

U mnie na 100% sa filtry 10,7... nawet w tych na 300MHz (FM3011/III - o ile pamietam)

0