Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prążki na nagraniach video z AverTV 303

29 Maj 2009 02:27 4530 22
 • Poziom 28  
  Posiadam wymienioną kartę telewizyjna, która u mnie służy do archiwizowania nagrań z telewizji i z kamery analogowej VHS-C.

  Zauważyłem, że na pewnych przejściach między kolorami widać kolorowe plamki. Nagrań dokonuję przez złącze composite.

  Natomiast, jak nagrywałem przez kartę graficzną Ati Radeon 9200 VIVO to tych plamek nie było, ale nie korzystam z karty bo ona ogólnie nagrywa obraz gorszej jakości.

  Stwierdziłem, że przyczyną nie jest:
  - wybór kodeka i ustawienia parametrów kompresji
  - sprzęt, z którego pochodzi obraz
  - przewód łączący sprzęt i kartę

  Nagrania dokonuję w programie VirtualDub. W czerwonych pętlach zaznaczyłem opisane zniekształcenie.

  Prążki na nagraniach video z AverTV 303

  Czy to jest jakaś wada, którą można naprawić, czy ta karta taka już jest i pozostaje albo się pogodzić albo kupić inną? Te 5 lat temu, jak ją kupowałem, to była jedna z najlepszych kart TV w porównaniach w czasopismach komputerowych.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  zgraj materiał bez kompresji i sprawdź jak będzie.
 • Poziom 28  
  Tak, jak pisałem, kodek nie ma znaczenia.

  Jak się nagrywa bez kompresji w formacie RGB24 to tak samo jest.

  Nie rozumiem, co filtr MPEG2 ma do rzeczy przy nagrywaniu bez kompresji.
 • Pomocny post
  Spec od komputerów
  Sprawdzałeś czy opcje Spread Spectrum w biosie coś zmienia ?
 • Poziom 28  
  Nie rozumiem pytania, jak dotrzeć do biosu? Chodzi o bios tej karty?

  Czy to Spread Spectrum to poszerzenie zakresu odcieni przechwytywanego obrazu? Jeżeli tak to na logikę chyba to nic nie zmieni.
 • Spec od komputerów
  Trochę samodzielności, kolego. Tutaj znajdź Spread Spectrum i dowiedz się co to jest. Poza tym znajdziesz na Wikipedii opis mechanizmu.
 • Poziom 28  
  tronic1 napisał:
  Trochę samodzielności, kolego. Tutaj znajdź Spread Spectrum i dowiedz się co to jest. Poza tym znajdziesz na Wikipedii opis mechanizmu.


  Byłem zdziwiony, co ma BIOS komputera do karty TV. Rozumiem, że Spread Spectrum ma redukować zakłócenia elektromagnetyczne i powinien być włączony. Sprawdziłem i miałem cały czas Enabled. Wyłączenie pewnie albo nic nie da albo pogorszy sprawę.
 • Poziom 28  
  Chyba znalazłem rozwiązanie zagadki.

  Niedawno kupiłem sobie czarno-biały telewizor kineskopowy z wejsciem CVBS i do tego telewizora podłączyłem tuner Digit MF4-K.

  Zauważyłem, szczególnie przy wyświetlaniu teletekstu z tunera, że w kolorowych obszarach są podobne zniekształcenia.

  Być może nie jest to wada karty telewizyjnej, tylko niedbalstwo projektantów elektroniki, sygnał luminancji po oddzieleniu z CVBS luminancji i chrominancji powinien iść przez filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości 4.00-4.40MHz (4.43 to nośna chrominancji). Albo któryś kondensator wysechł i trzeba wymienić.
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Ja tak miałem jak zgrywałem przez Composite. Jakość zawsze była marna. Mógłby pomóc dobrze ekranowany kabel.

  Ja swój problem rozwiązałem tak ze zgrywam przez gniazdo S-video (obraz jest o wiele lepszy) przez bardzo dobry kabel ProfiGold (podwójnie ekranowany). Musiałem kupić kabel tej firmy ponieważ miałem na ekranie efekt X-crossing.

  Dzięki wybraniu innego gniazda i zmiany kabla (ze zwykłej chińskiej 'kostki-przejściówki') zniknęły wszystkie szumy, a obraz jest możliwe najlepszy.

  Myślę że na twój problem nie ma większego wpływu wybrana kompresja. Jeśli już jakąś dawać to tylko Huffyuv., a tak to polecam zgrywać bez kompresji (np. VirtualDub lub Virtual VCR)
 • Poziom 28  
  marcinloza napisał:
  Myślę że na twój problem nie ma większego wpływu wybrana kompresja. Jeśli już jakąś dawać to tylko Huffyuv., a tak to polecam zgrywać bez kompresji (np. VirtualDub lub Virtual VCR)


  Tak, już dawno sprawdziłem, że to nie zależy od kodeka ani przestrzeni barwnej. Cały czas używam VirtualDub, aco do kompresji to albo bez (w przypadku bardzo krótkich nagrań), albo Xvid, z ustawieniem Quantizer=3
 • Poziom 28  
  Chciałem wrócić do tematu, wykonałem fotki tej karty.

  Prążki na nagraniach video z AverTV 303
  Prążki na nagraniach video z AverTV 303

  Czy może mi ktoś powiedzieć, które kondensatory elektrolityczne pracują w układach analogowych (przed przetwornikiem analogowo-cyfrowym)? Myślę, że te właśnie kondensatory warto wymienić na nowe i zobaczyć.


  EDIT:

  Dzisiaj przetestowałem identyczną kartę, tylko, że kupioną 3 lata później, i na niej jest dokładnie tak samo, jak na mojej, wiec sprawa jest jasna.

  W takim razie ja uważam temat za wyczerpany, ale pozostawiam go otwarty, bo jestem nie pierwszy i nie ostatni, którego ta sprawa może interesować.
 • Spec od komputerów
  Możesz jeszcze sprawdzić co da obniżenie poziomu sygnału wychodzącego z karty TV ( opornikami dodatkowymi na wyjściu, coś około 75 ohm.)
 • Poziom 28  
  tronic1 napisał:
  Możesz jeszcze sprawdzić co da obniżenie poziomu sygnału wychodzącego z karty TV ( opornikami dodatkowymi na wyjściu, coś około 75 ohm.)


  Chyba chodzi raczej o wyjście z magnetowidu, bo w karcie TV jest wejście i chodzi o przegranie magnetowid->karta TV.

  Posiadam już zmontowany układ (bo do czegoś potrzebuję), w którym jest równolegle opornik i potencjometr 10K. Założyłem, że w magnetowidzie jest szeregowo opornik 75om, a w karcie równolegle opornik 75om.

  To założenie i układ przedstawiam na obrazku (ten układ jest w czerwonej ramce, normalnie to go nie ma).
  Prążki na nagraniach video z AverTV 303

  Jeżeli założenia są prawdziwe, to układ pozwoli obniżyć sygnał do ok. 2/3.

  Jeżeli chodzi o jasność obrazu i plamki od chrominancji (które są przedmiotem tego wątku) to nic się nie zmienia. Natomiast czasem pojawiają się jakby lekkie zakłócenia przypominające zakłócenia antenowe (poziome ciemniejsze pasy, prawdopodobnie zastosowanie lepszego kabla ograniczy te zakłócenia), to po wstawieniu opornika 75om równolegle (taki właśnie efekt uzyskiwałem) te zakłócenia stają się bardziej widoczne.

  W tej sytuacji robienie eksperymentu z opornikiem szeregowo wydaje się nie mieć sensu (mógłbym przeprowadzić, tylko, że musiałbym specjalnie zbudować odpowiedni układ/przejsciówkę).

  Niezależnie od opornika, testy robiłem na tunerze cyfrowym Digit MK4K. Jak tuner oddaje CVBS, to obraz jest taki, jak z magnetowidu, natomiast, jak tuner cyfrowy ustawię tak, żeby oddawał SVideo, to obraz jest lepszy i wolny od wspomnianych plamek.

  Zrobiłem test zgrywania CVBS przez SVideo, jak podpowiedział Marcinloza, wykorzystując posiadaną przejściówkę CVBS-SVideo. Jakość przy tym była jeszcze gorsza, na powierzchniach o żywych barwach było widać jakby siatkę.

  Natomiast, jak podłączę przez SVideo, a w tunerze cyfrowym nie przestawię na sygnał SVideo na wyjściu, to dostają czarnobiały obraz z siatką w barwnych powierzchniach podobnie, jak w czarno-białym telewizorze, o którym już wspomniałem. Dla mnie wytłumaczenie wyniku tego eksperymentu jest takie: Obraz jest czarnobiały, bo nie ma sygnału chrominancji, natomiast w standardzie SVideo pasmo luminancji wynosi ok. 5MHz, więc CVBS jest traktowany jako luminancja, a w rzeczywistości jest to luminancja o ograniczonym paśmie + zmodulowany przebieg sinus 4,43MHz i stąd ta siatka.

  Myślę, że jest jeden skuteczny sposób na rozwiązanie problemu. Wiem, że nośna chrominancji w systemie PAL jest na częstotliwości ok. 4,43. Chodzi o zbudowanie zwrotnicy (działanie analogiczne, jak zwrotnice w kolumnach głośnikowych), która ma jedno wejście i dwa wyjścia, a zwrotnica ma w sobie filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości ok. 3,7-4Mhz i odfiltrowany sygnał oddaje na jedno wyjście, a pozostałość na drugie wyjście. Wtedy bym otrzymał prawdziwy sygnał S-Video z tą różnicą, że pasmo luminancji będzie ograniczone.
  Prążki na nagraniach video z AverTV 303

  Myślę, że żeby taki filtr zbudować, to na wejściu i na wyjściu musi być wzmacniacz operacyjny pracujący jako wtórnik napięcia. Tylko jaki wzmacniasz nadaje sie do tego celu (taki, który przenosi pasmo minimum 6MHz i więcej)?

  A same filtry to byłyby wykonane z elementów RC podobnie, jak na poniższym rysunku (po lewej filtr dolnoprzepustowy, po prawej górnoprzepustowy, podane wartości elementów są przypadkowe). Zastosowanie kilku identycznych filtrów jeden za drugim zwiększy stromość zbocza tłumienia sygnału. Tylko jak dobierać wartości elementów do tych celów?

  Prążki na nagraniach video z AverTV 303
 • Poziom 18  
  A czy to na pewno jest wina karty TV? Ja mam też AverTV i po zmianie oprogramowania na nowsze. Zaczęły się same problemy z wyświetlaniem obrazu. Dokładnie na AVerTV.4.21.2.0. oraz sterownik Conexant 5.3.4.0. Podczas zapisu lub odczytu HDD. Na obrazie wyskakują mi jakieś poziome zniekształcenia. Gdy się np. ruszy myszką też się tak dzieje. A najbardziej jak jest podłączony pendrive. A jakość zgranego materiału przez wejście Composite jest tragiczna. Po powróceniu na stary panel kontrolny karty. Wszystko wróciło do normy. Z tym,że na starym nie mam kilku przydatnych bajerów w stylu: TimeShift, PIP, Deinterlace itd.
 • Poziom 15  
  Również przyłączę się do tematu ponieważ mam ten sam problem

  I sprawa wygląda następująco posiadam dekoder DVB-T który łączę oryginalnym kablem Euro >>> S-Video+Jack stereo do katy tunera Aver Media Studio

  Efekt jest następujący obraz jest czarno-biały zakłócony delikatnymi zygzakowatymi liniami na całym ekranie przechodzącymi w pionie bardzo gęsto jak by ktoś próbował nałożyć na obraz firankę lub gęste sitko.
  W przypadku głosu jest wyraźny i bardzo czysty.

  Wykorzystane piny w Euro do których podłączona jest wtyczka S -Video to 13, 15, 17, 19,

  Proszę o podpowiedz które można zmienić aby poprawić sytuacje w wyświetlanym obrazie.
 • Poziom 28  
  Czy obraz jest taki, jak poniżej?

  Prążki na nagraniach video z AverTV 303

  Jeżeli tak, to możliwą przyczyną jest fakt, że w dekoderze jako rodzaj wysyłanego sygnału video jest ustawione CVBS lub RGB. Zmień to ustawienie na SVideo. Takie ustawienia powinny znajdować się w OSD dekodera.

  W tym przypadku pełny sygnał CVBS jest interpretowany jako sygnał luminancji, a sygnału chrominancji nie ma, dlatego obraz jest czarno-biały (brak chrominancji) i z siatką (ta siatka, to zmodulowany sygnał chrominancji zmiksowany z sygnałem luminancji).
 • Poziom 15  
  Tak obraz jest identyczny z tym podanym wyżej przykładem
 • Poziom 1  
  Mam ten sam problem niestety :(
  Próbowałam tego co pisze wyżej zmienić z tego CVBS, RGB ale poza tym nie ma nic innego do wyboru, nie ma tego SVideo.
  W jaki sposób jeszcze można to ogarnąć?
 • Poziom 28  
  izia2230 napisał:
  Mam ten sam problem niestety :(
  Próbowałam tego co pisze wyżej zmienić z tego CVBS, RGB ale poza tym nie ma nic innego do wyboru, nie ma tego SVideo.
  W jaki sposób jeszcze można to ogarnąć?

  Dwa sposoby:
  1. Podłącz urządzenie zewnętrzne do wejścia CVBS
  2. Zbuduj lub kup przejściówkę CVBS->SVideo działającą w taki sposób, ze sygnał CVBS jest wprowadzany zarówno do wejścia luminancji, jak i chrominancji po stronie SVideo, ale sygnał luminancji powinien przechodzić przez filtr dolnoprzepustowy ok. 4MHz
 • Poziom 15  
  Sprawdziłem płytkę karty TV i gniazda S Video i Cincz sa połączone równolegle
  próba moja jest nie udana w tym modelu możliwy jest brak odbioru sygnału Z Euro na S Video dopiero nie dawno spotkałem sie z opisem ze oba sygnały nie sa kompatybilne
  Znalazłem prostszy sposób nie trzeba używać w ogóle komputera a opis i odpowiedzi na PW