Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przerobić pilota ir RC5 na radiowe RC5 do sterowania uC

pantomme 29 May 2009 03:06 3299 0
 • #1
  pantomme
  Level 2  
  Witam specjalistów i początkujących;)
  Nie mogę znaleźć nigdzie jasnej odpowiedzi więc zgłaszam się da Was.

  Od paru dni nurtują mnie błędne prace lamp LED, własnoręcznie polutowanych na diodach RGB (czerwonych, zielonych i niebieskich) i wykonanych na małych 8-bitowymi mikroklockami serii PIC12 oraz AtTyni25,45. Jako sterowanie zostało wybrane podczerwień - prosty pilot uniwersalny jako nadajnik oraz scalony odbiornik zintegrowany TSOP firmy Vishay. Podczerwień została dobrana tak jak się należy kodowanie RC5, częstotliwość 36kHZ.

  Po stronie mikrokontrolera wszystko jest ok, posiada stabilizator, steruje diodami poprzez MOSFETY i ładnie świeci, programy dynamiczne i statyczne.

  PROBLEM następuje wówczas gdy ustawie stały kolor czerwony (na wszystkich kolorach innych jest ok.) pilotem i tak po ok 3 sek. nie mam już możliwości zrobienia czegokolwiek przez pilota, porostu mogę tylko odłączyć zasilanie od odbiornika IR.(IR też ma stabilizację napięciową)
  Doszedłem w mądrych książkach, że pod wpływem silnego naświetlenia kolorem czerwonym w odbiorniku IR zapełnij się bufor i zablokował dalsze komendy RC5. Wyjście byłoby odsunięcie odbiornika IR od LEDów ale to jest niemożliwe: duża ilość ledów czerwonych, miniaturowa obudowa lampy typu płaski dysk ora mocowanie bezpośrednio do ściany lub sufitu wymusza zamontowanie scalonych odbiorników IR wśród diod. Zwiększenie ilości odbiorników też nic nie daje może tylko czas do zablokowania rośnie do ok 5s. Próbowałem też użyć lepszych scalonych odbiorników nawet modeli TSOP344/TSOP324 po 5Euro sztuka! które jak zapewnia producent Vishay są najlepsze na świecie w odporności na zakłócenia od Plazm, ściemniaczy, lamp fluorescencyjnych, kineskopów itp itd..... I NIC. ostatnią deską ratunku pozostają FALE RADIOWE (DMX i inne sterowania kablowe odpada ze względu na jak największe uproszczenie całej konstrukcji.
  Jak przerobić pilota ir RC5 na radiowe RC5 do sterowania uC
  Słyszałem o rozwiązaniach w których można w prosty sposób przerobić pilota podczerwieni pracującego w RC5 poprzez wylutowanie diody IR i zastąpienie go nadajnikiem RF o częstotliwośći 433Mh lub 868MH.
  a w mikrokontrolerach popięcie zamiast scalonego IReda pasującego odbionika radiowego.

  Czy jest taka możliwość, lub co jeszcze trzeba zrobić aby pilot RC5 wysyłał polecenia radiowo do mikrokontrolera który jest zaprogramowany do odbioru kodu RC5. Ilość klawiszy funkcji sterujących mikrokontrolerem powinna być powyżej 16.

  z góry dziękuje za wszelką pomoc, odwdzięcze się wynikami i doświadczeniem po zastosowaniu podanych możliwosci rozwiązań mojego problemy,

  pantomme