Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny problem z wzmacniaczem W.cz

29 Maj 2009 20:18 1852 11
  • Poziom 37  
    Witam
    Mam mały problem z wzmacniaczem. Jest on na bfr91 bsx91 i motoroli m9622. Wzmacniacz katalogowo powinien dawać 4W a na obciążeniu otrzymuję 2.2V przy zamontowanym radiatorze (przykrywa on całą płytkę i połączony jest z masą) natomiast bez radiatora napięcie jest w granicy 9V choć czasami mo cos "odwali" i na obciążeniu mam 18V - 28V w.cz. Dopał zasilam z 14V

Co może być przyczyną tak dziwnego zachowania?
    Do pomiaru napięcia na obciążeniu uzywam sonde w.cz bez podwajacza (jedna dioda 1n4148)
  • Poziom 17  
    Wygląda to na wzbudzanie się układu, ze wzmacniacza robi się generator...stąd takie zachowanie miernika...odpowiadam na "chłopską logikę" bo nie widziałem na oczy układu ani urzadzenia. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Hmm to raz nie działa bo 2.2V to chyba za mało a raz się wzbudza :| Jakiego napięcia na wyjściu powinienem się spodziewać?
  • Poziom 12  
    Jeśli obciążenie masz 50ohm to wartość skuteczna napięcia na wyjściu powinna być ok. 14V
  • Poziom 18  
    a czy wiesz że ten tranzystor jest pnp i wymaga odwrotnego zasilania
  • Poziom 37  
    Niekoniecznie Ja mam emiter prosto w zasilaniu a w kolektorze miedzy masą cewke i reszte elementów w.cz.
    Pozatym układ mam wg projektu kumpla któremu ten wzmacniacz pracował bezproblemowo. Chwilowo muszę zawiesić walkę z wzmacniaczem bo spaliłem juz 2 sztuki BFR91 chyba, że mogę go podmienić którymś z tych tranzystorów bo mam kilka sztuk BF414 2n2369 2n2222(metalowy)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Kolego mkpl jeżeli już przedstawiasz jakiś problem w tym przypadku chodzi o konkretny wzmacniacz to może warto by było pokazać schemat. Bo tak to my sobie możemy tutaj do świąt pisać.

Czy zastosowałeś się do techniki montażu układów w.cz.?

mkpl napisał:
    Pozatym układ mam wg projektu kumpla któremu ten wzmacniacz pracował bezproblemowo.

Ale to nie znaczy, że u ciebie musi działać prawidłowo. To jest technika w.cz. i nie raz trzeba spędzić dziesiątki godzin za nim się coś uruchomi.

mkpl napisał:
    ...chyba, że mogę go podmienić którymś z tych tranzystorów bo mam kilka sztuk BF414 2n2369 2n2222(metalowy)

Pokaż schemat, koniecznie.
    Tak 'w ciemno' to zastosuj 2n2222.
  • Poziom 37  
    Ok witam po dluższej przerwie.
    Zamiast BFR zastosowałem 2N2369 i działa całkiem ok
    Na obciązeniu uzyskuję stabilne 10V w porywach jest 12 przy testach spaliłem BSX59 i podmieniłem na 2n3553 (przy okazji ten mniej się grzeje)
    Zamieszczam schemat
    Predriver zastosowałem chwilowo ten poniżej właściwego schematu wzmacniacza gdyż 2N2369 się niebezpiecznie nagrzewał teraz na jego colektorze panuje 2V DC
    Chętnie posłucham rad i pomysłów jak to ulepszyć
    Dziwny problem z wzmacniaczem W.cz
  • Poziom 33  
    A o jakich częstotliwościach tutaj piszemy? 27 MHz? Czy jeszcze jakieś inne?
  • Poziom 37  
    Chwilowo górny UKF (88-108) i chciałbym wmiarę liniowo pokryć całe to pasmo. Wzmacniacz ma być do eksperymentalnego nadajnika UKF (chcę zbudować coś na wzór sp6huk. Wiem, że jest to mało legalne ale na sztucznym obciążeniu wielkich szkod nie narobię ;)
  • Poziom 10  
    A może podałbyś opis cewek?? bo schemat ciekawy i można by popróbować...
  • Poziom 37  
    No ok. Cewki od lewej do prawej:
    L1 3zw 3mm
    L2 4.5zw 3mm
    L3 9zw 3mm
    L4 5zw 3mm
    L5 6zw 3mm
    L6 6zw 3mm
    L7 6zw 3mm
    L8 6zw 3mm