Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Indukcyjny na Lampach

12 Maj 2004 00:06 9808 18
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Chcę zrobić piec indukcyjny omocy 200W lub wjększej próbowałem już na EL34,PL500,6P45S jednak efekty były mierne,znam schemat z nowoczesnych zabawek ale on nie działa.
    Proszę o pomoc!!!
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Sprawdziłeś czy nastąpiło wzbudzenie oscylatora a jeśli tak to na jakiej f ?.
    Tak w ogóle to ten piecyk jest słaby :( .Może by tak do tego celu wykorzystać spawarkę (zmodernizować stary sposób dekarzy na podgrzewanie smoły).
  • TermopastyTermopasty
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Książka Zagajewski "Urządzenia elektroniki przemysłowej" wydanie z lat 65-75. Opis grzejnictwa indukcyjnego na lampach, łącznie ze schematem takiego pieca przemysłowego.
  • Poziom 15  
    Z nowoczesnych zabawek Piec działa na 100 procent.
  • Poziom 11  
    Jeżeli chodzi oliteraturę to mam praktycznie wszystko,jednak schematy pieców przemysłowych z ochywistych powodów mnie nieinteresują(za duża moc,trioda mocy,itp.).

Jeżeli chodzi o piec z elektronicznych zabawek to jestem skłonny w to uwierzyć bo jeszcze ktoś mi to mówił że to działa.Ale na jakich lampach?Nigdzie niemogłem znależć takich lamp(6L6,G807).Ja próbowałem zrobić ten piec na PL500 i 6P45S jednak w lampach widziałem jakieś niebieskie iskry(niczym pioruny)-6P45S a piec nie działał.Neonówka co prawda świeciła jak głupia co by mogło świadczyć o tym że w odwodzie płynie rzeczywiście prąd zmienny.

Na jakich lampach proponujecie zrobić ten piec (najchętniej bym to zrobił na PL500 lub 6P45S,jeżeli jest taka możliwość).Ewentualnie na EL34 podobno to odpowiednik 6L6.

Jeszcze jedno a propo pieca indukcyjnego ,na schemacie są dławiki jednak niema ich parametrów ,prosze o podanie parametrów.Ogólnie rzecz biorąc to chciałbym maksymalnie dużo informacji na temat pieca indukcyjnego (moc jaką można osiągnąć,czy można wykorzystać transformator z tv rubin,jakie lampy i tak dalej).

Z góry dziękuje.
  • Poziom 38  
    Cześć!
    Schemat z "Nowoczesnych zabawek" wydaje się "w porządku" a dławiki mogą być w zasadzie dowolne (byle nie za mało zwojów) . Myślę, że 50 zw. DNE 0,5 mm na karkasie fi 6 mm to w zupełności wystarczy (bez rdzenia). Transformator od "Rubina" można zastosować do żarzenia lamp, jako napięcie anodowe lepiej zrobić podwajacz lub transformator o większej mocy i większym napięciu ( 300W/600V). Można ewentualnie przewinąć ten z "Rubina". Jeśli neonówka się świeci i nie gaśnie podczas wkładania kawałka metaku (np. cyny) do cewki to trzeba pomierzyć prądy jakie płyną w poszczególnych lampach (powinny być ok 100 mA). Spróbuj najpierw czy stopi cieniutkie drucuki z cyny a jeśli tak, to tylko jest kwestią wyregulowania całego układu aby uzyskać większą moc. Użyte lampy mogą być słabe i nie dają maksymalnej mocy (pomiar prądu powinien to wyjaśnić). Jeśli w lampach były błyski to świadczy, że albo był jakiś błąd w zasilaniu albo lampy były uszkodzone.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Konkretnie które lampy zastosować, czy zamiast 6L6,6P3C można zastosować lampy PL500 lub 6P45C lub inne.Wszystkie cztery EL34 w wyniku różnych eksperymentów uległy spaleniu.
  • Poziom 11  
    Jeszcze jedno bo te lampy są za przeproszeniem "CHOLERNIE" drogie (EL34,mogę jeszcze znieść 6P45S,PL500 bo u mnie są dość łatwo dostępne).Czy można zrobić taki piec na MOSFET-ach?Jeżeli tak to bym prosił o pomoc.Teraz będe się skupiał na piecu na lampach,prawda jest taka że lampami zainteresowałem się właśnie porzes przeczytaniu tego opisu z "Elektronicznych zabawek" tylko póżniej bo najpierw wiele lat wcześniej z tej książki próbowałem zrobić wiele innych rzecy ale te schematy nie działały.Tak czy owak lampy mnie urzekły-fajnie wyglądają w nocy - RASOWO i w ogóle,ale niestety pieca na tym nie zrobiłem,używałem wtedy 6P45S ze starych "RUBINÓW" ale te lampy mogły być już uszkodzone z tąd ze pioruny(Niebieskie iskry w środku lampy).Zrobiłem raz piec na EL34(Teraz Żałuje)jednak na EL34 była zrobiona końcówka mocy która była sterowana z generatora tranzystorowego, na siatkę podawałem +/- 20V z tranzystorów.Na anodach lam była cewka złożona z 200zw druto 1,0mm.Uzyskałem nagrzanie przedmiotów stalowych do góra 85C.Potem eksperymentowałem z wysterowaniem EL34 generatorem lampowym i wtedy lampy uległy spaleniu,ten schemat podobno też działał na 100%.Anody (podejrzewam że poprzez siatkę S2)uległy rozgrzaniu do czerwoności i lampy padły.

Proszę pilnie o pomoc!!
    Dziękuje z góry.
  • Poziom 11  
    Ja mieszkam w Dąbrowie Górniczej i jest mi obca nazwa schabeplatz.
    Może pan wie gdzie w mojej okolicy można dostać te lampy.Ale dalej muszę powtórzyć to pytanie - mianowicie mam parametry lampy 6P45S
    i są według mnie bardzo objecujące Ia=700mA.Według mnie jedna taka lampa mogła by zastąpić tamte cztery,a co dopiero cztery takie lampy!!!
    Tylko niewiem czy to wyjdzie i jakimnapięciem ten piec zasilać.I jeszcze jedno to po schemacie wydaje mi się że to przez tą neonówkę przepływa cały prąd który płynie przez cewkę.W z wjązku z tym mam pytanie czy ta neonówka jest jakaś specjalna czy co?

Nieznam się specjalnie na lampach i przepraszam że tak truje ale bardzo chcę zrobić ten piec.
  • Poziom 1  
    Witam,
    Odpowiedź na pytanie: jakim napięciem zasilać
    6P45S? Jeżeli Pan ma parametry,to i moc maksyma-
    lną.Jeżel;i chce pan korzystać z prądu 0,7A ,to musi
    an podzielić moc maksymalną przez ten prąd i wyjdzie Panu napiecie anodowe.Ale niech Pan sprawdzi dokładnie w parametrach lampy,czy to nie jest prąd impulsowy krótkotrwały te 0,7A.Lampa jest od telewizora i wzmacnia impulsy 15,525 Hz.
    Czas trwania takiego impulsu to w uproszczeniu
    1/15625.Niech Pan sobie podzieli 1 przez częstotliwośc tego generatora grzewczego,jaki Pan robi i porówna z danymi lampy z katalogu,i będzie
    Pan wiedział,przez jaki ułamek sekundy te 0,7A lampa wytrzyma.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    Postaram się coś z tego zklecić.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Najlepiej to działa na traznystorze IGBT !! cewka z rury miedzianej chłodzonej wodą:D działa świetnie! ma około 3kw mocy i 3 fazy zasilania! topi gwoździe!! a jak fajnie sie smazą ołówki!!!
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie!

Zaglądnijcie na stronkę www.hvguy.com pod hasłem "Induction Heating" znajdziecie kilka niezłych schematów pieców indukcyjnych, nawet do mocy 2,5kW. Polecam.
    Piecyk z książki Wojciechowskiego jak większość zamieszczonych tam urządzeń wymaga sporego nakładu pracy. Myślę o sprawdzeniu poprawności schematu i zastosowanych elementów. Jednym zdaniem sporo tam błędów i jeszcze raz błędów.
    fizyk
  • Poziom 25  
    Budowa pieca na lampach ma jedną , ale za to dużą zaletę: można uzyskać wyższe częstotliwości pracy, a co za tym idzie wyższą efektywność. Na tranzystorach to max ok 1MHz. Co do typu lamp to ja bym spróbował użyć lamp GU50 - nie są drogie,łatwo dostępne i ok 40W (EL34:25-28W). Co do zewnętrznego generatora to ma to pewną wadę: wkładając w cewkę metal odstrajasz ją od częstotliwości rezonansowej, a tym samym powinienneś odpowiednio przesunąć częstotliwość generatora. W przypadku gdy końcówka jest jednocześnie generatorem, ten problem odpada.
  • Poziom 16  
    Piec indukcyjny to ja już wybudowałem na GM70 działa całkiem nieżle.Na razie zasilanie to 700V ale planuje ok.1100V.Nielubię się bawić w równoległe łączenie lamp bo to różnie wychodzi - z dwuch lamp połączonych równolegle wceae niekoniecznie idzie dwa razy większa moc.
  • Poziom 10  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Najlepiej to działa na traznystorze IGBT !! cewka z rury miedzianej chłodzonej wodą:D działa świetnie! ma około 3kw mocy i 3 fazy zasilania! topi gwoździe!! a jak fajnie sie smazą ołówki!!!

Witam

Chciałbym zbudować coś takiego.
    Czy można by prosić o więcej szczegółów (schemat, rysunki, fotki).

Pozdrawiam...