Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Led Cube RGB 3x3x3 - potrzebna pomoc przy projektowaniu

29 Maj 2009 22:22 6368 7
  • Poziom 11  
    Witam,

Niedawno zacząłem swoją przygodę z mikrokontrolerami. Padło na AVRki. Po zrobieniu kilku rzeczy typu migające diody, pwm na zwykłej diodzie do rozjaśniania czy też pwm na diodzie RGB aby uzyskać wszystkie kolory postanowiłem zrobić coś ciekawszego, mianowicie pewnie znanego już większości LED Cube, który zresztą w kilku tematach na forum się przewinął.

Efekt ma być mniej więcej taki:
    http://www.youtube.com/watch?v=_SO1J1kP3YQ&fe...3E5DA583&playnext=1&playnext_from=PL&index=23

Mój plan wygląda tak: Atmega32 obsługująca jednocześnie jedną warstwę 3x3 i szybkie przełączanie pomiędzy warstwami (to się chyba nazywa multiplexing). O ile napisanie programu do mikrokontrolera nie stanowi dla mnie problemu, o tyle kłopot występuje przy projektowaniu samego układu. Gdzieś na forum już przeczytałem, że nie mogę podłączyć diód bezpośrednio do nóżek układu ze względu na zbyt duży prąd i, że w związku z tym przydałyby się jakieś tranzystory. W tym miejscu proszę o pomoc bardziej doświadczonych osób, które potrafią obliczyć jakich tranzystorów musiałbym użyć.

Proszę również o ocenę czy takie coś co nakreśliłem ma wogóle prawo bytu :P

Zamieszczam wstępny schemat tego co chciałbym zrobić (nie dodałem jeszcze rezystorów ograniczających dla diód)

• IGE-XAO
  • Poziom 16  
    Witam,
    Co do dobrania tranzystorów do sterowania diodami to myśle, że nie ma z tym dużego problemu, ja zastosowałbym tylko trzy tranzystory od strony anod diód (tam gdzie masz na schemacie napisane "linie odpowiedzialne za włączenie warstwy"), proponowałbym BC327 ich maksymalny prąd kolektora to 0,8A więc spokojnie wystarczy. A do sterowania katod w zupełności powinien wystarczyć sam port procesora, bo może przez niego przechodzić prąd rzędu 20mA, a jeżeli chciałbyś ten prąd zwiększyć no to też jakieś proste tranzystory (BC337) albo jakiś ULN2803.
    Układ według schematu powinien działać, w końcu to zwykła "matryca" :)
    Pozdrawiam, Menuet.
  • Poziom 11  
    i tyle? Nie będzie miało znaczenia ile diód w warstwie się zapali? Przykładowo dla 9 zapalonych się rozłoży równomiernie prąd, a gdy palić będzie się tylko jedna to cały ten prąd nie popłynie przez nią?
  • IGE-XAO
  • Poziom 25  
    Tranzystory będą działały jako klucze sterowane mikrokontrolerem, rezystory ograniczające trzeba wstawić. Najlepsze i najmniej ekonomiczne rozwiązanie to dla każdej katody osobny rezystor. Ale o łączeniu i ograniczaniu prądu grup ledów było sporo więc nie będę powtarzał.
  • Poziom 11  
    Chodzi mi o prąd wychodzący z tranzystora. Licząc po 20mA na każdy kolor * 9 diód w warstwie będzie to musiał być prąd ok 540mA. A jeśli zapalę tylko jedną diodę w warstwie to cały ten prąd popłynie przez jedną diodę? Być może nie do końca dobrze rozumuję działanie tranzystora. Ale z tego co wiem działa on trochę jak stałe źródło prądowe.

Edit: Uzupełniłem schemat o tranzystory, bardzo proszę o weryfikacje poprawności
  • Poziom 25  
    Częściowo dobrze rozumujesz, ale w tym wypadku tranzystor albo będzie otwarty, albo zamknięty jak wyłącznik. Jeśli zapalisz tylko jedną diodę to popłynie tylko taki prąd jaki jest w stanie dać port mikrokontrolera z obciążeniem jedną diodą. Ale w wypadku Twojego schematu bez rezystorów ograniczających to na pewno nie będzie 20mA na diodę tylko więcej. Tranzystory podłączone poprawnie tylko daj jeszcze jakieś rezystory ograniczające prąd diod.
  • Poziom 11  
    oczywiście dodane zostaną odpowiednie rezystory dla każdej katody (nie miałem juz siły rysować tego:P).
    Czyli reasumując podając prąd na bazę tranzystora otwieram go, przez co popłynie wzmocniony prąd kolektor-emiter. Przy czym ten prąd nie będzie stały? Nie będzie odpowiadał wzmocnieniu tranzystora, tylko będzie zależał od ilości zapalonych diod?

Edit: Czy dobrze mi się wydaje, że w takiej formie tranzystor nie pracuje jako wzmacniacz? Tylko przełącza na zewnętrzne źródło zasilania jeśli na nóżce uC będzie stan wysoki? Czyli tak jak pisałeś działa tylko jako klucz.
  • Poziom 25  
    Zgadza się, nie pracuje jako wzmacniacz w stanie aktywnym. Tranzystor będzie zatkany (zamknięty) albo nasycony (maksymalnie otwarty) więc prąd kolektora nie będzie zależał od prądu bazy, który będzie stały, ale od obciążenia.